MGKS Kujawiak Lumac Kowal - Piast Kołodziejewo 3:0 w 6. kolejce 5. ligi kujawsko-pomorskiej [relacja, zdjęcia]

O piłkę w czarnym stroju walczy Patryk Klimek z Kujawiaka Kowal z Jakubem Jaszcz z Piasta Kołodziejewo, za nimi na murawie Witold Jakubowski
W niedzielę 18 września 2022 roku o godz. 15:00 na stadionie miejskim im. Kazimierza Górskiego w Kowalu MGKS Kujawiak Lumac w ramach 6. kolejki V ligi kujawsko-pomorskiej – II grupy, gospodarze podejmowali Piasta Kołodziejewo. Mecz zakończył się pewną wygraną Kujawiaka 3:0 (1:0).

Do Kowala przyjechała 12 drużyna w tabeli z dorobkiem 4 punktów. Podopieczni Rafała Jankowskiego z 11 punktami przed tym spotkaniem plasowali się na tzw. pudle, zajmując trzecie miejsce po pięciu kolejkach. Nie trudno było wskazać faworyta, inny wynik niż wygrana byłby sensacją tej kolejki. Co prawda trener Jankowski nie mógł skorzystać z usług swojego najlepszego strzelca Leonida Khankevicha, który w ostatnim mecz nadciągnął sobie mięsień dwugłowy uda. Warunki do gry były bardzo dobre, nie jak sprzed tygodnia, gdzie w Kruszynie grał Kujawiak z LTP Lubanie w ulewnym deszczu.

Spotkanie poprowadziła trójka sędziów z Kolegium Sędziowskiego w Toruniu, jako główny Mateusz Wróblewski, na liniach asystowali: Paweł Bartoszewski i Hubert Potaczek.

Pierwszą odsłonę rozpoczęli od środka goście. Już w 4 minucie pokłosiem faulu na piłkarzu Kujawiaka Kamilu Bógdał żółtą kartką został ukarany Jakub Jaszcz. Miejsce faulu było z lewej strony pola karnego w odległości około 26 metrów od bramki. Do wykonania stałego fragmentu gry podszedł Łukasz Grube, który wrzucił piłkę na 5 metr, a grający trener Rafał Jankowski z główki skierował ją do bramki. W odpowiedzi w 10 minucie groźną kontrę lewą stroną boiska wyprowadzili przyjezdni, a jej efektem był groźny strzał z ostrego konta na bramkę Szablewskiego, który nogami wybił piłkę na rzut rożny. Był to sygnał dla kowalan, ze goście nie przyjechali się tylko bronić.

W 15 minucie Jankowski popisał się soczystym uderzeniem z dystansu, ale bramkarz gości Nataniel Wikarski na dwa razy opanował piłkę. Trzy minuty później drugą okazje do zdobycia gola wypracowali sobie goście. Arkadiusz Wilk uderzył piłkę z 28 metrów na bramkę Szabli, płasko w prawy róg, ale Bartek wybronił piłkę. Kolejne minuty, to gra z jednej i drugiej strony w środkowej części boiska. W 42 minucie sędzia Wróblewski ukarał żółtą kartką piłkarza Piasta Sebastiana Basińskiego za krytykę jego decyzji. To było wszystko w pierwszej połowie, którą sędzia zakończył równo z 45 minutą.

Z początkiem drugiej połowy w Kujawiaku boisko opuścił Łukasz Grube, którego zastąpił Marcel Wuciński. W 50 minucie na 2:0 podwyższył Bartłomiej Feter, którego uderzenie piętką z 2 metrów zaskoczyło bramkarza gości. Był to kolejny stały fragment gry, po którym kowalanie zdobyli bramkę. Tym razem Jankowski wrzucił piłkę z rzutu rożnego z lewej strony w pole karne, a Feter tyłem do bramki dopełnił formalności. Kolejną super okazję do zdobycia kontaktowej bramki mieli przyjezdni w 60 minucie. Jakub Priebe dograł piłkę do wychodzącego na czystą pozycję Mateusza Porbesa, który w sytuacji sam na sam z Szablewskim strzelił nad bramką. Kolejny strzał Jankesa z 17 metrów w 64 minucie wybronił Wikarski.

W 65 minucie trener gości Dariusz Porbes dokonał pierwszej zmiany w swojej ekipie, boisko opuścił Sebastian Basiński, a wszedł za niego Paweł Strzelczyk, który już trzy minuty później został ukarany żółtą kartką za brutalny faul na Adrianie Rybce. W 71 minucie trener gości dokonał drugiej zmianie, za Mateusza Porbesa wszedł Dawid Pietrykowski. Minutę później strzał Bógdała z 15 metrów obronił Wikarski. Chwilę później Kamil Bógdał opuścił boisko, wszedł za niego Adrian Mieszkalski. Szukając rozwiązania do zmiany wyniku trener Piasta dokonał w 76 minucie podwójnej zmiany, za Jakuba Priebe wszedł Erwin Woźniak, a za Krzysztofa Kasprzaka wszedł Robert Wilk.

W 77 minucie super okazję do podwyższenia prowadzenia zmarnował Rafał Jankowski, który nie wykorzystał tzw. 100% okazji, posyłając futbolówkę z 3 metrów nad bramką gości. Minutę później w polu karnym został faulowany Szymon Dorsz, sędzie Wróblewski wskazał na punkt 11 metrów. Pewnym egzekutorem rzutu karnego był Adrian Rybka, który nie dał najmniejszych szans Wikarskiemu posyłając piłkę pod poprzeczkę. W 81 minucie wynik spotkania mógł się zmienić za sprawą Dorsza, ale nasz młodzieżowiec w super sytuacji z 5 metrów uderzył zbyt lekko, wręcz prosto w ręce bramkarza gości, który nie miał problemów z jej opanowaniem. W 85 minucie trener Jankowski dokonał w swojej drużynie potrójnej zmiany, sam opuszczając murawę, zastąpił go Bartosz Bąkała, Witka Jakubowskiego zmienił Kacper Moczulski, a Adriana Rybkę zastąpił Jakub Mieszkalski.

Mimo doliczenia 2 minut do regulaminowego czasu gry, wynik nie uległ zmianie. Komplet punktów pozostał w Kowalu. Wygrana kowalan z przebiegu całego spotkania nie była zagrożona, a nawet mogła być zdecydowanie wyższa. Gościom też należała się przynajmniej jedna bramka, bo wypracowali sobie kilka okazji, których na szczęście dla nas nie wykorzystali.

Dla naszych kibiców dwutygodniowa przerwa w grze na własnym stadionie. Przed Kujawiakiem dwa wyjazdowe spotkania, już w najbliższą sobotę 24 wrześnie o godz. 16:30 w ramach 7. kolejki zagra z imiennikiem w Kruszynie (zapraszamy kibiców na to spotkanie), natomiast 1 października o godz. 15:00 Kujawiak zagra w Kruszwicy z Gopłem. Do Kowala zapraszam na derby regionu, gdzie 8 października (godzina jeszcze nie ustalona) Kujawiak zmierzy się z aktualnym liderem II grupy Łokietkiem Brześć Kujawski.

Kujawiak Lumac Kowal: Rafał Jankowski – trener, Jerzy Zapiec – kierownik drużyny
B. Szablewski-kpt, B. Feter, P. Klimek, O. Kubarski, K. Bógdał, R. Jankowski (85' B. Bąkała), A. Rybka (85' A. Mieszkalski, K. Kujawski, Ł. Grube (46' M. Wuciński), W. Jakubowski (85' K. Moczulski), Sz. Dorsz.
Rezerwowi: A. Grzywiński,M. Wuciński, K. Moczulski, J. Mieszkowski, B. Bąkała, L. Khankevich, A. Mieszkalski.

Piast Kołodziejewo: Dariusz Porbes – trener
N. Wikarski, J. Jaszcz, M. Gołata, M. Jarzembowski, A. Wilk-kpt, A. Jędrzejczak, K. Kasprzak (76' R. Wilk), S. Basiński (65' P. Strzelczyk), D. Pieszak, M. Porbes, J. Priebe (76' E. Woźniak).
Rezerwowi: D. Pietrykowski, E. Woźniak, P. Strzelczyk, H. Lange, S. Andrzejewski, R. Wilk, P. Nawrocki.