Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejska stacja paliw we Włocławku. Na takim etapie są działania związane z inwestycją

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Miejska stacja paliw we Włocławku, powstać ma na os. Kazimierza Wielkiego. W 2023 roku „Saniko” planuje ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy, który zajmie się przebudową i rozbudową istniejącej stacji paliw przy ul. Żytniej.
Miejska stacja paliw we Włocławku, powstać ma na os. Kazimierza Wielkiego. W 2023 roku „Saniko” planuje ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy, który zajmie się przebudową i rozbudową istniejącej stacji paliw przy ul. Żytniej. MG
We Włocławku – na osiedlu Kazimierza Wielkiego - powstać ma miejska stacja paliw, na której można będzie taniej zatankować paliwo. Budową miejskiej stacji paliw we Włocławku zajmie się spółka PGK „Saniko”. Pierwotne plany zakładały, że stacja powstanie jeszcze w 2022 roku. Na jakim etapie są przygotowania do inwestycji?

Zobacz wideo: Pensja minimalna w 2023. Będzie dwukrotna podwyżka

od 16 lat

Pierwsza miejska stacja paliw we Włocławku powstać ma na osiedlu Kazimierza Wielkiego, pomiędzy ul. Polną i Żytnią, w miejscu w którym kiedyś funkcjonowała stacja paliw prowadzona przez Pocztę Polską.

Budową miejskiej stacji paliw we Włocławku zajmie się „Saniko”

Początkowo planowano, że operatorem stacji paliw będzie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Miasto zdecydowało jednak, że stacją zajmie się Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „Saniko”. Przypomnijmy, że na sesji Rady Miasta (26 października 2021 roku), radni zadecydowali o zmianach w budżecie, polegających na przekazaniu spółce (w postaci aportu finansowego) 1,5 miliona złotych na ten cel. Następnie - w postaci aportu niefinansowego – miasto przekazało spółce „Saniko” wspomnianą działkę na osiedlu Kazimierza Wielkiego, wraz z infrastrukturą.

Przypomnijmy też, że w 2021 roku Krzysztof Kukucki, zastępca prezydenta Włocławka, informował, że miejska stacja paliw we Włocławku najprawdopodobniej gotowa będzie w 2022 roku. Zaznaczał wtedy też, że miasto chce, by była jak najbardziej dostępna dla klientów, ale jednocześnie podkreślał, że nie wiadomo czy będzie czynna całą dobę. Prawdopodobnie miałaby funkcjonować, jako stacja samoobsługowa.

Włocławek nie wycofuje się z planów stworzenia miejskiej stacji paliw, ale wiadomo już, że inwestycja nie zostanie zrealizowana w 2022 roku. Spółka „Saniko”, w informacji nadesłanej do naszej redakcji, zaznacza że „przebudowa i rozbudowa miejskiej stacji paliw jest procesem inwestycyjnym, którego realizacja uwarunkowana jest przepisami prawnymi obligującymi do uzyskania szeregu pozwoleń oraz decyzji administracyjnych wynikających z przepisów Prawa Budowlanego oraz Prawa Ochrony Środowiska”.

W listopadzie 2022 roku spółka Saniko zakończyła postępowanie na wybór wykonawcy, który w terminie 14 tygodni od daty podpisania umowy zobowiązał się opracować program funkcjonalno-użytkowy dla tej inwestycji. Do obowiązków tego wykonawcy należy również opracowanie wniosku o uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, która jest niezbędna dla realizacji inwestycji.

Kiedy gotowa będzie miejska stacja paliw we Włocławku?

W 2023 roku „Saniko” planuje ogłoszenie postępowania przetargowego na wybór wykonawcy, który zajmie się przebudową i rozbudową istniejącej stacji paliw przy ul. Żytniej we Włocławku. Zadanie ma zostać wykonane w trybie zaprojektuj i wybuduj. Na razie nie jest znany termin uruchomienia miejskiej stacji paliw, ani związane z tym koszty.

„Przeprowadzenie postępowania w trybie zaprojektuj i wybuduj, zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych wymaga opracowania Programu Funkcjonalno Użytkowego (PFU), którego celem jest określenie planowanych prac projektowych oraz planowanych kosztów robót budowlanych. Wobec powyższego, w chwili obecnej Spółka nie jest w stanie określić kosztów ani terminu uruchomienia miejskiej stacji paliw” – informuje Spółka „Saniko”.

Ile będzie kosztowało tankowanie na miejskiej stacji paliw we Włocławku?

Ceny paliw we Włocławku należą do najwyższych w Polsce. Są wyższe o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt groszy na litrze, niż w innych rejonach naszego kraju. Interweniowano w tej sprawie w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ale ceny wciąż utrzymują się na wysokim poziomie. Zaradzić temu może uruchomienie miejskiej stacji paliw, na której paliwo ma być tańsze, niż na stacjach komercyjnych.

Aby obniżyć ceny paliw, podobne rozwiązanie zastosowano w Stalowej Woli. Miejska stacja paliw powstała tam w 2019 roku. Czynna jest przez całą dobę od poniedziałku do soboty. Minimalna kwota tankowania, to 10 złotych. Za paliwo zapłacić można gotówką albo kartą płatniczą, w urządzeniu, które z wyglądu przypomina bankomat.

Ceny paliw na miejskiej stacji we Włocławku mają być niższe, niż na stacjach komercyjnych. Litr paliwa ma być tańszy nawet o kilkadziesiąt groszy.

- Jestem przekonany, że ceny będą wyraźnie niższe, niż na stacjach komercyjnych. Obserwując lokalny rynek i jak on funkcjonuje, jestem przekonany, że jesteśmy w stanie proponować paliwa tańsze o około 20, a może nawet 25 groszy na litrze – zapowiadał w listopadzie 2021 roku Krzysztof Kukucki, zastępca prezydenta Włocławka.

Miejska stacja paliw we Włocławku, powstać ma na os. Kazimierza Wielkiego. W 2023 roku „Saniko” planuje ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy, który zajmie się przebudową i rozbudową istniejącej stacji paliw przy ul. Żytniej.

Miejska stacja paliw we Włocławku. Na takim etapie są działa...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto