Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Brześcia Kujawskiego chcą mieć taki ogród. Będzie podzielony na strefy tematyczne. Pobudzi wszystkie zmysły

Małgorzata Goździalska
Małgorzata Goździalska
Ogrody sensoryczne zaliczane są też do ogrodów terapeutycznych, bo wpływają na poprawę samopoczucia.
Ogrody sensoryczne zaliczane są też do ogrodów terapeutycznych, bo wpływają na poprawę samopoczucia. Wojciech Alabrudziński
Brześć Kujawski zyska w tym roku ogród sensoryczny, czyli ogród zmysłów. Projekt został zaplanowany w ramach budżetu obywatelskiego.

To będzie kolejna atrakcja w Brześciu Kujawskim. Dodajmy, niebywała atrakcja. Na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 i Przedszkola Publicznego nr 1 przy ul. Królewskiej 21 zostanie utworzony ogród sensoryczny. Co to takiego?

Ogrody sensoryczne powstają z myślą o stymulacji ludzkich zmysłów. W takim ogrodzie bowiem wszystkie nasze zmysły są pobudzane. Nie jesteśmy tylko biernymi obserwatorami, ale również możemy dotknąć, posmakować, usłyszeć i powąchać otaczającą nas roślinność.

Zaprojektowane przestrzenie w tego typu ogrodach wpływają bowiem w sposób intensywny na węch, słuch, dotyk, smak oraz wzrok. Ogrody sensoryczne zaliczane są także do ogrodów terapeutycznych, ponieważ w znaczący sposób wpływają na poprawę samopoczucia, zapewniając uczucie komfortu, relaksu i odprężenia.

Jak będzie wyglądał ogród sensoryczny przy ul. Królewieckiej w Brześciu Kujawskim?

Projekt zawiera m.in. wykonanie: małej architektury, w tym urządzeń pobudzających właściwie zmysły w poszczególnych zakątkach, posadzenie zieleni, która wpływa na ludzkie zmysły, wykonanie odpowiednich nawierzchni w poszczególnych zakątkach, w tym ścieżki sensorycznej o różnych fakturach, z możliwością chodzenia po niej boso.

W ogrodzie pojawią się rabaty i kwietniki z roślinami o zróżnicowanych właściwościach ożywiających zmysły, np. z myślą o zmyśle dotyku posadzone zostaną rośliny o różnych strukturach liści, z myślą o zmyśle słuchu - rośliny szumiące, miododajne, z myślą o zmyśle węchu - rośliny pachnące, a wzroku - rośliny wielobarwne, ciekawe o różnej fakturze. Z kolei o smak zadbają rośliny jadalne, byliny kwiaty, zioła.

Ogród w Brześciu Kujawskim zostanie podzielony na strefy tematyczne

Będzie więc ogród smakosza i senseliera, ale też ogród dźwięków i doświadczeń. Znajdzie się także zakątek małego odkrywcy", zakątek dużej przerwy czy zakątek smart. Teren w całości zostanie przystosowany do potrzeb niepełnosprawnych. Łączna powierzchnia do przeprojektowania terenu to około 5 tysięcy 880 metrów kwadratowych.

Władze miasta liczą, że projekt będzie gotowy na wakacje. - Oczywiście, z tego ogrodu będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy - dodaje Damian Chełminiak, zastępca burmistrza Brześcia Kujawskiego.

Kobiety z gminy Brześć Kujawski na Instagramie

Piękne kobiety z gminy Brześć Kujawski na Instagramie [zdjęcia]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto