Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy osiedla Południe we Włocławku protestują przeciwko nowym blokom przy ulicy Łady. Radny złożył interpelację

Wojciech Alabrudziński
Wojciech Alabrudziński
Mieszkańcy nie zgadzają się na planowaną budowę trzech bloków mieszkalnych przy ulicy Łady.
Mieszkańcy nie zgadzają się na planowaną budowę trzech bloków mieszkalnych przy ulicy Łady. Wojciech Alabrudziński
Na zakupionej właśnie działce przy ulicy Łady we Włocławku, gdzie obecnie znajdują się przychodnie Samodzielnego Publicznego Zespołu Przychodni Specjalistycznych prywatna firma chce wybudować trzy wysokie bloki mieszkalne. Mieszkańcy okolicznych bloków przy ulicy Matejki i Gałczyńskiego już wyrazili swoje negatywne zdanie na ten temat. Spółdzielnia Mieszkaniowa Południe w imieniu mieszkańców złożyła protest do Urzędu Miasta.

Zobacz wideo: Takie są skutki wprowadzenia programu 500 plus.

od 16 lat

Konrad Adamczewski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Południe we Włocławku złożył protest do wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Włocławek przeciwko wydaniu warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie 3 wielokondygnacyjnych budynków mieszkalnych przy ulicy Łady 10.

Protest został złożony w imieniu własnym zarządu SM Południe oraz mieszkańców okolicznych nieruchomości po spotkaniu z mieszkańcami, jakie odbyło się 22.02.2023 roku.

Argumenty, jakie zostały przytoczone, to przede wszystkim niewystarczająca struktura drogowa dla obsługi dodatkowej liczby mieszkańców i utrudnienia w dojeździe do szkoły i przedszkola, brak odpowiedniej liczby miejsc parkingowych, obawa o zniszczenie drogi oraz infrastruktury sieciowej biegnącej pod ulicą Łady podczas prac budowlanych, zagrożenie zalaniami z sieci kanalizacyjnych i deszczowych w blokach sąsiadujących z inwestycją, znaczne pogorszenie nasłonecznienia mieszkań okolicznych bloków, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, oraz obawy o bezpieczeństwo budynków sąsiadujących, związane z głębokimi wykopami, jak również hałas i zapylenie podczas prowadzenia prac budowlanych.

Zdaniem mieszkańców prowadzenie tak dużej inwestycji na tak małym terenie będzie bardzo negatywnie oddziaływało na krajobraz oraz komfort i warunki mieszkania w tej okolicy.

Dodatkowo prośbę do prezydenta miasta w sprawie udzielenia informacji na temat uwag i zastrzeżeń skierował radny Arkadiusz Piasecki. Jednocześnie radny zastrzegł, że popiera zasadność tych obaw.

Takie argumenty przytacza Spółdzielnia Mieszkaniowa Południe w piśmie skierowanym do Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Włocławek:

  • Zdecydowane zwiększenie ruchu kołowego na drodze dojazdowej do szkoły i przedszkola oraz nieruchomości przy ulicy Lady 1, Łady 3, Gałczyńskiego 4, Gałczyńskiego 10 oraz wymuszenie zwiększenia ruchu w rejonie Gałczyńskiego 17. Już w stanie obecnym w godzinach rannych ruch ma bardzo duże nasilenie, a w częściach odcinków dróg brakuje wydzielonych chodników. Natomiast zwiększona ilość pojazdów znacząco podnosi ryzyko wypadków z udziałem pieszych, a w szczególności dzieci idących do szkoły.
  • Ulica Lady oprócz zbyt małej przepustowości ma przypuszczalnie niewystarczającą podbudowę dla ciężkich pojazdów oraz w jej pasie umiejscowione są instalacje ciepłownicze, które podczas dużego obciążenia drogi będą narażone na uszkodzenia. Wszelkie uszkodzenia pochodzące z pogorszenia stanu ulicy i infrastruktury instalacji będą bezpośrednio odczuwalne przez mieszkańców.
  • W omawianym rejonie już obecnie brakuje miejsc parkingowych. Duża liczba dodatkowych mieszkań spowoduje konflikt parkowania na terenie Spółdzielni przez osoby niebędące jej członkami. Przygotowywana ustawa ,,lex deweloper" zakłada 1,5 miejsca parkingowego na jedno mieszkanie, a należy wziąć pod uwagę jeszcze pojazdy odwiedzających.
  • Zagrożenie zalaniami z sieci kanalizacyjnej i deszczowej znacząco wzrośnie podczas intensywnych opadów. Już obecnie piwnice i garaże okolicznych bloków są zalewane wodami opadowymi i ,,cofkami" z sieci kanalizacyjnej. Przy intensywnych opadach przekroje instalacji okazują się niewystarczające, podłączenie nowych obiektów z ogromnym parkingiem do istniejącej infrastruktury z pewnością spowoduje nasilenie zjawiska.
  • Wysoka zabudowa zdecydowanie zacieni sąsiadujące bloki w okresie jesienno-zimowym, szczególnie w mieszkaniach posadowionych na dolnych kondygnacjach. Wpłynie to niekorzystnie na nasłonecznienie mieszkań, a w konsekwencji utratę energii cieplnej absorbowanej ze słońca i podniesienie kosztów ogrzewania. Proponowana wysokość zabudowy pogorszy również widok przestrzenny z mieszkań, przyczyniając się do utraty ich wartości, jak również pogorszy opłacalność stosowania paneli fotowoltaicznych i narazi na utratę korzyści z tego tytułu.
  • Budynki posadowione w bezpośredniej okolicy inwestycji będą narażone na ryzyko uszkodzeń po naruszeniu stateczności gruntu w postaci głębokich wykopów.
  • Na terenie osiedla obserwowane są skutki osiadania gruntu w postaci pęknięć i odspojeń wiatrołapów co potwierdza powyższe ryzyko jako poważne.
  • Prace budowlane w omawianym rejonie spowodują zarówno zwiększenie również narażenie mieszkańców na długotrwały hałas, co zdecydowanie zmniejsza komfort zamieszkiwania.
Trwa głosowanie...

Gdyby podsumować 2022 roku jednym zdaniem, to brzmiałoby ono:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto