Mieszkańcy Włocławka otrzymają bransoletki życia. Trwa nabór seniorów chętnych do udziału w projekcie

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
W 2021 roku 161 mieszkańców Włocławka otrzyma bransoletki życia
W 2021 roku 161 mieszkańców Włocławka otrzyma bransoletki życia Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP
W 2021 roku do mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego trafi trzy tysiące bransoletek życia, które wchodzą w skład programu opiekuńczo-ratunkowego z systemem teleopieki domowej. Z projektu skorzysta także 161 osób mieszkających we Włocławku. Nabór wniosków trwa do 25 czerwca. Kto może wziąć udział w projekcie i w jaki sposób się do niego zgłosić?

Zobacz wideo: Lekarze i NFZ będą dzwonić i zachęcać do szczepień.

Bransoletki życia są formą wsparcia opiekuńczego skierowaną do starszych, niesamodzielnych osób, które mieszkają samotnie. Dają im poczucie bezpieczeństwa i ratują w sytuacjach zagrożenia. System opiekuńczo-ratunkowy składa się z nadajników i odbiorników umożliwiających szybkie wezwanie pomocy w sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu (np. upadku) oraz centrum operacyjnego, w którym odbierane są sygnały alarmowe od podopiecznych 7 dni w tygodniu przez całą dobę. Gromadzone przez system dane medyczne o podopiecznych (informacje o przebytych i przewlekłych chorobach oraz przyjmowanych lekach), mogą być pomocne lekarzom i ratownikom, udzielającym pomocy w sytuacjach nagłego pogorszenia się stanu zdrowia.

W 2021 roku do mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego trafi trzy tysiące bransoletek życia

Koordynatorem przedsięwzięcia jest marszałkowski Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu. Obecnie, w ramach pilotażowego programu opiekuńczo-ratunkowego z systemu teleopieki domowej, korzysta 210 osób z regionu. W 2021 roku program zostanie rozszerzony, do mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego trafi trzy tysiące bransoletek.

Rozszerzony program teleopieki domowej w województwie kujawsko-pomorskim ruszy jeszcze w 2021 roku.

- Ten bardzo potrzebny program adresowany jest do mieszkających samotnie osób starszych. Chcemy, by mogli z niego korzystać wszyscy potrzebujący, ale do tego niezbędne jest partnerstwo samorządów gminnych. Samorząd województwa, który wziął na siebie lwią część kosztów i wszystkie przygotowania do wdrożenia systemu, od wielu miesięcy prowadzi rozmowy z samorządowcami w całym regionie przekonując ich do partycypacji w programie. Cieszę się, że partnerstwo w ogólnowojewódzkim systemie opiekuńczym zadeklarowało blisko osiemdziesiąt samorządów. To właściwa odpowiedź na obecne wyzwania, a także na oczekiwania środowisk seniorskich

- mówi Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Kto we Włocławku może otrzymać bransoletkę życia?

Bransoletki życia trafią także do seniorów mieszkających we Włocławku. W naszym mieście z programu będzie mogło skorzystać 161 osób. We Włocławku rekrutację do projektu „Kujawsko-Pomorska teleopieka”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, prowadzi MOPR.

Z projektu „Kujawsko-Pomorska Teleopieka” skorzystać mogą:

  • osoby zamieszkujące na terenie miasta Włocławek;
  • osoby potrzebujące wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, czyli takie, które ze względu na stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki lub wsparcia w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego;
  • osoby nieprzebywające w placówce opieki całodobowej.

Dodatkowe punkty podczas rekrutacji. Za co są przyznawane?
MOPR we Włocławku informuje także, w jakich przypadkach kandydatom będą przyznawane dodatkowe punkty rekrutacyjne. Szczegółowe informacje na ten temat zamieściliśmy w poniższej galerii:

Jak zgłosić się do projektu „Kujawsko-Pomorska Teleopieka” we Włocławku?

Nabór uczestników do projektu trwa do 25 czerwca. Co istotne, przy rekrutacji nie jest pod uwagę kolejność złożenia wniosków. Jeżeli nie będzie tylu chętnych, ile bransoletek przygotowano, termin rekrutacji zostanie wydłużony lub ogłoszona zostanie rekrutacja ciągła. Dokumenty rekrutacyjne (dostępne są na stronie włocławskiego MOPR-u) można składać osobiście w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie we Włocławku lub w siedzibach Osiedlowych Sekcji Pomocy Społecznej, w zamkniętej kopercie z dopiskiem: „Kujawsko-Pomorska Teleopieka”. Dokumenty można również przesłać pocztą tradycyjną na adres: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie we Włocławku, ul. Ogniowa 8/10, 87-800 Włocławek, z dopiskiem: „Kujawsko-Pomorska Teleopieka”.

W 2021 roku 161 mieszkańców Włocławka otrzyma bransoletki życia

Mieszkańcy Włocławka otrzymają bransoletki życia. Trwa nabór...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie