Karol Szmagalski

avatarKarol Szmagalski

Włocławek
O mnie Wieloletni dyrektor jednostek obsługi rolnictwa na terenie powiatu Radziejowskiego. Obecnie na emeryturze. Zainteresowania Pasjonuje się turystyką rowerowej (6000-7000 km rocznie), uwielbiam grzybobrania. Trochę fotografuję, robię filmiki – staram się w nich propagować powiat.(YouTube -kanał karmaria2008);

Płowce leżące na historycznym szlaku Kruszwica – Brześć Kujawski mają ciekawą historię

2024-03-20 06:44:07

Warto, ba trzeba oddać głos Oskar Kolberg: „ Do znakomitszych wsi na Kujawach należą Płowce o milę od Radziejowa; włość rozległa, pamiętna zwycięstwem Łokietka nad Krzyżakami roku 1331, z pomnikiem tej bitwy i księgozbiorem familijnym założonym przez niegdyś kasztelana Biesiekierskiego”. W źródłach historycznych Płowce występują od roku 1103 jako Plavcis, a od 1308 jako wieś kmieca Płowce lub Blewo. Przynależność administracyjna Płowiec ulegała w ciągu wieków licznym zmianom.

W XIV wieku Płowce były wsią rycerską, pod koniec XV stanowiły własność królewską. Kupno Płowiec przez Jana Leszczyńskiego w 1580 roku zmieniło ich status – stały się wsią szlachecką. Właścicielami Płowiec byli kolejno: Działyńscy, Ossowscy, Schliebenowie, Walewscy i Dąmbscy. W 1763 roku Płowce stały się własnością Biesiekierskich. Biesiekierscy dbali o rozwój majątku. Kolejni właściciele udzielali się w życiu społecznym i politycznym, stąd też Płowce stały się miejscem częstych zjazdów szlachty zdążającej na sejmiki do Radziejowa i z nich powracającej.

W drugiej dekadzie XIX wieku ówczesny właściciel Płowiec, Antoni Biesiekierski, zakłada archiwum i bibliotekę dworską. W ocenie Franciszka Salezego Dmochowskiego dobra płowieckie były jednym z najciekawszych zespołów dworsko – parkowych na Kujawach.

Dwór klasycystyczny. Budynek parterowy, wzniesiony na planie prostokąta, fasadą zwrócony na wschód, z niewielkimi ryzalitami po bokach. W osi wejściowej znajduje się skromny portyk kolumnowy podtrzymujący balkon z żeliwną balustradą. Nad nim wystawka zwieńczona trójkątnym frontonem. Identycznymi frontonami zwieńczone są umieszczone po bokach budynku ryzality. Dach mansardowy, kryty blachą.

Park krajobrazowy z XVIII w. o pow. około 1,5 ha. Układ kompozycyjny parku, pomimo niekorzystnych zmian jest czytelny, a jego stan względnie dobry. Rośnie tu cenny starodrzew, reprezentowany przez typowe parkowe gatunki. Wydaje się trochę zaniedbany.

Ostatnim właścicielem Płowiec był Jan Biesiekierski, zasłużony dla organizacji 600 – lecia bitwy płowieckiej. W czasie wojny rodzinę Biesiekierskich wysiedlono do Generalnej Guberni, a w majątku ustanowiono niemieckiego zarządcę.

To tylko niektóre interesujące fakty historyczne.


To tu dobiega końca budowa Muzeum i Biblioteki Gminnej w Płowcach realizowana przez Gminę Radziejów w ramach Rządowego Programu „Polski Ład”,z którego pozyskano na ten cel 5 196 6 84,80 PLN. Muzeum i biblioteka gminna powstało obok pomnika upamiętniającego zwycięstwo rycerstwa Władysława Łokietka. Jest to pierwsza tego typu inwestycja nie tylko w Gminie Radziejów, ale i w Powiecie Radziejowskim. Przeznaczono na nią kwot 6 374 275,94 PLN. Wykonawcą jest Hosta Group sp. z o.o. z Grębocina. Wg rozmów z dnia 19 marca 2024 roku na 6 kwietnia 2024 r. zaplanowano zakończenie prac. Trzeba przyznać,że budynek zaprojektowany przez Wojciecha Kucharskiego, architekta z Poznania prezentuje się okazale.

https://www.facebook.com/karol.szmagalski.5/videos/1349268146471328/?mibextid=rS40aB7S9Ucbxw6v


To tu po przejęciu nieodpłatnie od PKP z przeznaczeniem na cele transportu drogowego, pobudowano blisko 2 kilometrową ścieżkę pieszo – rowerową , którą rozpoczęto w sierpniu 2020 r. Warto rozważyć budowę takowej Radziejów- Płowce. Ścieżka posiada nawierzchnię bitumiczną o szerokości 2,5 m, a także miejsce postojowe dla rowerów w okolicy pomnika bitwy pod Płowcami. Wykonano również przejście dla pieszych wraz z oświetleniem. Miałem okazje przejechać ja wielokrotnie rowerem, odwiedzając Płowce.

Kaplica w Płowcach

Na miejscu dawnego kościoła w Płowcach w latach 1989 - 2000 wybudowano nową kaplicę, która jest kościołem filialnym Parafii Św. Andrzeja Apostoła w Witowie.

Jan Długosz pisał, że biskup kujawski Maciej kazał wybudować kaplicę na miejscu gdzie pochowano kości poległych w pamiętnej bitwie 1331 roku. Pierwsza wzmianka o parafii w Płowcach pochodzi z roku 1363, kiedy to Oswald kasztelan słoński sprzedał swojemu kmieciowi Stefanowi Wojciechowiczowi sołectwo w Płowcach. Świadkami tej transakcji było trzech mieszczan radziejowskich i pleban w Płowcach. W czasie krzyżackiego napadu w 1431 spalona została wieś i kościół.

Probostwo miało 4 łany i dwóch kmieci.

W 1931 roku w 600 rocznicę bitwy pod Płowcami, w celu jej upamiętnienia, staraniem społeczeństwa południowych Kujaw  usypano kopiec o wysokości 20 m. W czasie II wojny światowej  kopiec został zniszczony przez Niemców. Odbudowano go w 1961 roku a na jego szczycie wzniesiono pomnik. Dla upamiętnienia tego wydarzenia raz w roku (pod koniec sierpnia) odbywa się turniej rycerski.

Obok kaplicy, w miejscu gdzie według tradycji znajdowało się cmentarzysko rycerzy poległych w bitwie, stoi dziś pomnik. A przy drodze z Płowiec do Witowa znajduje się symboliczny cmentarz poległych w bitwie rycerzy. 

Jesteś na profilu Karol Szmagalski - stronie mieszkańca miasta Włocławek. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj