Karol Szmagalski

avatarKarol Szmagalski

Włocławek
O mnie Wieloletni dyrektor jednostek obsługi rolnictwa na terenie powiatu Radziejowskiego. Obecnie na emeryturze. Zainteresowania Pasjonuje się turystyką rowerowej (6000-7000 km rocznie), uwielbiam grzybobrania. Trochę fotografuję, robię filmiki – staram się w nich propagować powiat.(YouTube -kanał karmaria2008);

Spotkanie z Markiem Nadolskim - „Polskie akcenty w Grecji Nowożytnej”

2024-01-07 08:45:27

W dniu 8 stycznia 2024 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Radziejowie odbyło się niezwykle ciekawe spotkanie zorganizowane przez Towarzystwo Miłośników Kujaw wraz z Polskim Towarzystwem Historycznym koło Radziejów z Panem Markiem Nadolskim przedstawicielem w Atenach Fundacji Instytutu Juliusza Słowackiego.
Gościliśmy Panią Elżbietę Panajata-Nawrocką Prezesa Fundacji Instytutu Juliusza Słowackiego w Gdańsku.
W spotkaniu uczestniczyła młodzież z Miejskiego Zespołu Szkół, ZSR CSU w Przemystce, Zespołu Szkół i Placówek w Radziejowie wraz z opiekunami, członkowie Towarzystwa Miłośników Kujaw, Polskiego Towarzystwa Historycznego, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, jak i wielu zainteresowanych tematyką Grecji.

Więcej o Fundacji tutaj:
http://fijs.com.pl/strona-glowna/


Pan Marek przedstawił temat „ Polskie akcenty w Grecji Nowożytnej”.

Wśród wielu zagadnień zasygnalizował,że Grecja w ostatnich latach cieszy się zainteresowaniem wśród polskich turystów. W 2022 r. była drugą (po Turcji) ulubioną destynacją Polaków.
Do najpopularniejszych regionów należały w ubiegłorocznym sezonie wyspy Kreta, Rodos, Korfu.

Wspomniał o umowie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Greckiej o współpracy w dziedzinie kultury, edukacji, nauki, sportu, młodzieży i środków masowego przekazu,
podpisana w Warszawie dnia 8 lipca 2013 r.


Kilka słów o Panu Marku Nadolskim:

Z wykształcenia urbanista, od 1998 roku mieszkający w Atenach. Dziennikarz polonijny oraz wieloletni sekretarz Towarzystwa Kultury Polskiej im. Juliusza Słowackiego w Atenach, działający aktywnie w Polonii Greckiej.

Misją Fundacji reprezentowanej przez niego fundacji jest:popularyzacja postaci oraz promocja twórczości Juliusza Słowackiego w kraju i za granicą, popularyzacja wiedzy o kulturze antycznej oraz wspieranie nauki języków klasycznych, popularyzacja polskiej historii oraz promocja polskiej kultury w kraju i za granicą, wspieranie polskiej tożsamości środowisk polonijnych, badanie i popularyzacja związków kultury polskiej z kulturą antyczną, popularyzacja i wspieranie chrześcijańskiej tożsamości Polski i Europy, wspieranie lokalnych środowisk i wydarzeń kulturalnych o charakterze patriotycznym i chrześcijańskim, ochrona materialnych oraz niematerialnych dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w kraju i za granicą, współpraca z osobami i instytucjami mającymi powyższe na celu, w kraju i za granicą, realizacja zadań publicznych w sferze kultury.

Warto sięgnąć do opracowań Marka Wąsowicza polskiego historyka prawa, profesora nauk prawnych, nauczyciela akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego , byłego prorektor UW oraz członka zarządu Fundacji Uniwersytetu Warszawskiego z racji jego zainteresowania badawczego:kultura i społeczeństwo Grecji epoki archaicznej i klasycznej, historiografia grecka, demokracja ateńska. Ostatnia jego publikacja to „Tu jest Grecja”.


Album fotek. Tutaj:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10232931657334572&type=3


Warto przypomnieć,że bogatą kartę w dziejach stosunków Polski z różnymi krajami świata stanowią kontakty polsko-greckie. Datują się one od średniowiecza. Zainteresowanie Grecją w Polsce zaczęło się w średniowieczu. Grecja jako kolebka kultur europejskich budziła respekt, powodowało to zainteresowanie jej przeszłością a nawet językiem. Jawiła się ona jako symptom przeszłości, w nowym wydaniu. Starożytna Grecja pozostawiła po sobie wiele cennych pamiątek, które w okresie humanizmu i odrodzenia były często wyeksponowane.

W II połowie XIX i początku XX w. szerokie rozmiary osiągnęła emigracja zarobkowa; do Grecji nie udawali się liczni Polacy; głównie kierowali się tam górnicy z Górnego Śląska. Udawali się na Kretę i do Tesalii. Mieszkali zazwyczaj w skromnych warunkach i żyli bardzo ubogo. Pozostawały po nich polskie cmentarze.

Podczas fali polskiego uchodźstwa lat osiemdziesiątych wyjechało do Grecji kilkadziesiąt tysięcy Polaków pochodzących z różnych grup społecznych. Nie wszyscy jednak nosili się z zamiarem pozostania w Grecji na stałe. Bałkany stały się dla Polaków punktem „przerzutowym” do krajów Europy Zachodniej, Ameryki Północnej i Australii. Trzecią większą falę emigrantów przyniosły lata osiemdziesiąte i była to emigracja stanu wojennego.

Obecnie według danych szacunkowych mieszka w Grecji około 130 tysięcy Polaków. I tak stawia to Grecję na 8-9 miejscu pod względem liczebności Polonii na świecie.

Ciekawe, pożyteczne i edukacyjne spotkanie.
Stanowi kontynuacje jego spotkań w Izbie Regionalnej (Pana Marka Nadolskiego).

Jesteś na profilu Karol Szmagalski - stronie mieszkańca miasta Włocławek. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj