Kazimierz Fiut, Jakub Stykowski, Tomasz Pietraszak z Linzu
Jakub Stykowski
Złoty medal czwórki bez sternika, srebrne czwórek podwójnych, brąz dwójki podwójnej oraz sześć kwalifikacji do igrzysk olimpijskich i jedna paraolimpijska, to dorobek polskich wioseł w mistrzostwach świata rozegranych w austriackim Linzu.

W sobotę w pierwszej części finałów wystartowało 5 polskich osad. Trzy z nich, mimo że doszło do alokacji torów z powodu bocznego wiatru (najlepsze osady z 3 i 4 toru zostały przesunięte na 5 i 6) stanęły na podium. Mistrzami świata zostali Mateusz Wilangowski (Wisła Grudziądz), Mikołaj Burda (Lotto- Bydgostia), Marcin Brzeziński, Michał Szpakowski (Zawisza) w czwórkach bez sternika, którzy w decydującym biegu płynąc na torze 4 okazali się szybsi od czwórek Rumunii (tor 5) i Wielkiej Brytanii (tor 3).

- Po biegu półfinałowym powiedziałem trenerowi Wojciechowi Jankowskiemu, że jeżeli wszystko zaskoczy to płyniemy po złoto. I to zrealizowaliśmy – zdradził po biegu uradowany szlakowy Szpakowski.

– Czuliśmy się bardzo mocni - dodał najbardziej doświadczony w tej osadzie 37-letni Mikołaj Burda, który swój pierwszy światowy medal zdobył przed 20 laty w czempionacie juniorów. – Dobrze, że żona i prezes Lotto - Bydgostii Zygfryd Żurawski przekonali mnie bym jeszcze nie kończył kariery. Teraz do Tokio wytrzymam.

Ogromnie wzruszony był najmłodszy w tej osadzie grudziądzanin Wilangowski. - Nie mogę uwierzyć, że zwyciężyliśmy. Zaatakowaliśmy już na samym początku, a później obserwowaliśmy co zrobią rywale. Nacisnęli nas na 300 m przed metą, lecz ten atak odparliśmy.

Na 4 torze płynęły też obrończynie tytułu w czwórce podwójnej. Agnieszka Kobus – Zawojska, Marta Wieliczko (Wisła), Maria Springwald oraz szlakowa Katarzyna Zillmann (AZS UMK Toruń) stoczyły heroiczny bój o srebrny medal z Holenderkami (tor 6). Polki okazały się na mecie o 0,03 sekundy szybsze od rywalek. Pewnie wygrały Chinki (tor 5).

- Na ostatnich metrach ciało poprzez ogromny ból mówiło dość, lecz głowa mówiła nie możesz odpuścić. Na mecie nie wiedziałyśmy, które byłyśmy. Gdy na telebimie pokazał się napis 2. Pol. radość była ogromna – relacjonowała torunianka.

- Oddałyśmy na rok tytuł Chinkom, lecz zrobimy wszystko by w Tokio znów cieszyć się ze złotego medalu, tym razem olimpijskiego – zadeklarowała Wieliczko.

O medale rywalizowało też wioślarskie małżeństwo Chabel: Monika reprezentująca Lotto – Bydgostię w czwórce bez sternika i Wiktor, wioślarz Posnanii, w czwórce podwójnej. Tym razem medal do domu przywiezie mąż, który wraz z 20-letnim włocławianinem Fabianem Barańskim, Dominikiem Czają i Szymonem Pośnikiem też zostali wicemistrzami świata. Wygrali Holendrzy (5 tor), a brąz zdobyli Włosi (6 tor).

- To był sezon marzenie. Mam kolejny medal. Do złota w dwójce podwójnej w mistrzostwach Europy i zwycięstw w PŚ w czwórce dołożyłem srebro w najważniejszej imprezie roku. Teraz przede mną szansa na debiut olimpijski, lecz u trenera Wojciechowskiego nie ma pewniaków. Trzeba będzie ponownie udowodnić swoją przydatność do reprezentacyjnej osady – podsumował wioślarz WTW..

Monika Chabel, która wraz z klubowymi koleżankami: Marią Wierzbowską i Joanną Dittmann oraz Olgą Michałkiewicz zajęła w czwórce bez sternika 4 miejsce stwierdziła, że czuje lekki niedosyt, lecz ten wynik ma też optymistyczne przesłanie.

Tak relacjonowaliśmy zawody na żywo: >> zapis relacji na żywo <<

- Rok przed IO w Rio de Janeiro Magda Fularczyk – Kozłowska i Natalia Madaj w MŚ również zajęły także 4 miejsce, a później sięgnęły po … złoto.

Piąta z polskich osad startująca w sobotę w finale A męska dwójka podwójna wagi lekkiej złożona z wioślarzy Gopła Kruszwica Artura Mikołajczewskiego i Jerzego Kowalskiego zajęła 6 miejsce.

- Mamy nadzieję, że nasze marzenie o medalu spełni się w Tokio – zapowiedzieli wioślarze z Kruszwicy.

W niedzielnych finałach brązowy medal wywalczyła dwójka podwójna mężczyzn. Mateusz Biskup z Bydgostii i Mirosław Ziętarski z AZS UMK, którymi opiekuje się Robert Sycz, dwukrotny mistrz olimpijski i świata, przez długi czas płynęli na 2 pozycji za Chińczykami, lecz na finiszu wyprzedzili ich jeszcze Irlandczycy.

- Mamy lekki niedosyt, gdyż nie udało się utrzymać 2 pozycji. W tym dniu jednak na tyle było nas stać – mówili wycieńczeni wioślarze Pomorza i Kujaw.

Pozostałe lokaty polskich osad: skiff – 10. Natan Węgrzycki – Szymczyk skiff w. lekkiej – 8. Miłosz Jankowski; dwójka podwójna – 13. Martyna Radosz (Bydgostia), Krystyna Lemańczyk – Dobrzelak; dwójka bez sternika kobiet – 14. Anna Wierzbowska (Bydgostia), Monika Sobieszek; dwójka bez sternika mężczyzn – 14. Bartosz Modrzyński (Bydgoskie Towarzystwo Wioślarskie), Łukasz Posyłajka; dwójka podwójna w. lekkiej kobiet – 15. Katarzyna Wełna, Weronika Deresz; niepełnosprawni PR2 mikst – 6. Jolanta Majka, Michał Gadowski (kwalifikacja paraolimpijska), PR1 – 8. Jarosław Kailing, PR3 mikst ze sternikiem – 13. Magdalena Maxelon i Daniel Bojarek (oboje Bydgostia), Patrycja Kapłon i Robert Niesyczyński, str. Arkadiusz Skrzypiński.

Zdjęcia z zawodów zobaczysz: >> tutaj <<