Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na usunięcie chorych zębów Mateusz czekał prawie cztery miesiące. Bo jest niepełnosprawny

Dorota Witt
Dorota Witt
Łukasz Kaczanowski/zdjęcie ilustracyjne
- Mój niepełnosprawny syn w marcu skończył 18 lat. System takie osoby wyrzuca poza nawias. Nie znaleźliśmy w Bydgoszczy dentysty, który zdecydowałby się go leczyć - opowiada nasza Czytelniczka.

Mateusz, syn pani Patrycji z Bydgoszczy, jest niepełnosprawny umysłowo, głuchoniemy, ma stymulator serca.Dotąd o jego zęby dbano w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, ale w marcu zeszłego roku skończył 18 lat.

Kardiolog nie widzi przeciwwskazań

Ząb zaczął go boleć we wrześniu. Nastolatek mógł być przyjęty jedynie w gabinecie, który wykonuje zabiegi stomatologicznych w znieczuleniu ogólnym dla osób niepełnosprawnych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (kardiolog wydał zaświadczenie o braku przeciwwskazań do takiego znieczulenia w jego przypadku). W Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim nie mógł być przyjęty od razu: - Anestezjolog zachorował - opowiada matka.

Dwa miesiące czekania

Pani Patrycja o pomoc zwróciła się do klinki, która ma w tym zakresie umowę z NFZ. Zlecono badania, rentgen zrobiła na własny koszt. Na konsultację z anestezjologiem kobieta czekała dwa miesiące - tak długie są kolejki. Dowiedziała się, że ten nie podejmie się podania narkozy jej synowi ze względu, m.in., na chorobę serca pacjenta i brak zaplecza szpitalnego. Leczenia w znieczuleniu miejscowym nie brano pod uwagę - tak wynika z jej relacji. Złożyła skargę do NFZ (sprawa jest wyjaśniana). Pisze w niej, m.in., tak: „Klinika powinna poinformować, że osoby z chorobami serca odpadają z zabiegów. Straciłam czas, pieniądze, zyskałam stres syna. Jestem zawiedziona takim traktowaniem osób niepełnosprawnych”.

Jednak nie wszystkie choroby serca wykluczają podanie znieczulenia ogólnego, nie wszystkie zabiegi, które można przeprowadzić w warunkach szpitalnych, da się bezpiecznie wykonać w innych placówkach.

Skarga wpłynęła, NFZ niebawem przedstawi stanowisko w tej sprawie klinice i matce pacjenta. - NFZ - zgodnie z procedurą - zwrócił się do placówki z prośbą o złożenie wyjaśnień. W związku z treścią otrzymanej odpowiedzi informujemy, że NFZ nie jest instytucją kompetentną, by oceniać pracę lekarza i kwestionować decyzje lekarskie. To lekarz podejmuje decyzję o metodach leczenia i diagnostyce medycznej, kierując się stanem zdrowia pacjenta i swoją wiedzą medyczną - mówi Barbara Nawrocka, rzeczniczka kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ.

Bydgoszcz wciąż się rozrasta i zmienia, zmieniają się też osiedla i dzielnice miasta. Mieszkańcy mogą korzystać z dobrodziejstw BBO, w ramach tego projektu na osiedlach powstają plenerowe siłownie, place zabaw, remontowane są chodniki, parkingi, montowane jest oświetlenie. Jednym słowem - mieszka nam się coraz lepiej. A w której dzielnicy jest najlepiej? 

Zobaczcie nasz subiektywny ranking >>>

Na tych osiedlach w Bydgoszczy mieszka się najlepiej [TOP 12]

W Toruniu - od ręki i bez narkozy

Ból narastał, doszło do zapalenia miazgi zębowej. - Płakałam razem z synem, nie pomagały leki przeciwbólowe - opowiada pani Patrycja. - 21 grudnia zdesperowana zadzwoniłam do Wydziału Zdrowia w Kujawsko-Pomorskim Centrum Zdrowia Publicznego w urzędzie wojewódzkim w Bydgoszczy. Zadziałano błyskawicznie. Już następnego dnia mogliśmy stawić się w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu. Synem od razu się zajęto. [wytloczenie]Lekarz podszedł do niego jak do człowieka - zaczął od rozmowy. Dzięki temu oba zęby bez problemu udało się usunąć w znieczuleniu miejscowym, pełna narkoza nie była potrzebna.[/wytloczenie] Pytam dziś: dlaczego syn tak długo musiał cierpieć? Dlaczego w naszym mieście dorosłe osoby niepełnosprawne nie mają łatwego dostępu do stomatologa? Dlaczego system ich nie zauważa?

Gdzie na zabieg pod narkozą?

Na terenie województwa kujawsko – pomorskiego świadczenia ogólnostomatologiczne udzielane w znieczuleniu ogólnym realizowane są przez następujące placówki:

  • Wielospecjalistyczny Szpital Miejski Im. Dr E. Warmińskiego w Bydgoszczy, ul. Szpitalna 19;
  • Prywatna Klinika Wident w Bydgoszczy, ul. Szubińska 93-95;
  • Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu, ul. Konstytucji 3 Maja 42.

Zgodnie z prawem osobom niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym i znacznym, które ukończyły 18. rok życia, jeżeli wynika to ze wskazań medycznych, przysługują znieczulenie ogólne i kompozytowe materiały światłoutwardzalne do wypełnień - dodaje Barbara Nawrocka. - Nadmienię, że w powyższych placówkach pomoc stomatologiczną mogą otrzymać również niepełnosprawne dzieci poniżej 18 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na usunięcie chorych zębów Mateusz czekał prawie cztery miesiące. Bo jest niepełnosprawny - Gazeta Pomorska

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto