Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów
3 z 155
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Wiadomości z magistratu nr 152/2022 Włocławek, dn. 9...
fot. WA

Najnowsze informacje z urzędu miasta we Włocławku [12.08.2022]

Najnowsze informacje z urzędu miasta we Włocławku [9 sierpnia 2022]

Wiadomości z magistratu nr 152/2022 Włocławek, dn. 9 sierpnia 2022 r.

Nie będzie ciepłej wody
MPEC we Włocławku podejmuje działania, żeby przygotować się do zbliżającej zimy i zapewnić odbiorcom stały dostęp do ciepła. W przyszłym tygodniu, od 16 do 18 sierpnia, spółka przygotuje rezerwową instalację gazową, dzięki której ubezpieczy się na wypadek kryzysu węglowego.

W trakcie trwania prac nastąpi przerwa w dostarczaniu ciepła na cele ciepłej wody użytkowej. Przerwa potrwa od godzin porannych we wtorek (16 sierpnia) do godzin popołudniowych w czwartek (18 sierpnia).


Profilaktyka upadków – program dla seniorów
Z badań Narodowego Instytutu Geriatrii, Rehabilitacji i Reumatologii wynika, że upadki i ich konsekwencje to jedna z najczęstszych przyczyn hospitalizacji starszych osób i potencjalne zagrożenie życia.

W tegorocznej edycji programem zostanie objętych ponad 1000 mieszkańców naszego regionu. Miasto Włocławek zadeklarowało udział 64 mieszkańców w marszałkowskim programie zapobiegania upadkom.

Program adresowany jest do osób powyżej 60. roku życia zamieszkałych na terenie gmin, powiatów i miast, które zadeklarowały chęć udziału w przedsięwzięciu. Część realizatorów rozpoczęła już nabory uczestników, pierwsze zajęcia odbędą się jesienią.

W ramach programu seniorzy będą trzy razy w tygodniu uczestniczyć w specjalnie dla nich dobranych ćwiczeniach, zwiększających odporność i sprawność fizyczną, chroniących przed osteoporozą oraz poprawiających samopoczucie. Dowiedzą się też jak unikać niebezpiecznych sytuacji m.in. w miejscu zamieszkania i środkach komunikacji publicznej, a także jak dzięki zdrowemu ruchowi i właściwej diecie zachować sprawność do późnych lat.

Koordynatorem programu jest bydgoski Regionalny Ośrodek Medycyny Sportowej Sportvita, który jest odpowiedzialny za szkolenie trenerów, prowadzenie zajęć edukacyjnych dla uczestników, badania kwalifikacyjne i kontrolne oraz nadzór merytoryczny całości.


12 i 13 sierpnia we Włocławku odbędzie się Festiwal Wisły
W piątek 12 sierpnia oraz z sobotę 13 sierpnia 2022 na włocławskich bulwarach odbędzie się Festiwal Wisły. Od godziny 11.00 na bulwarach będą czynne stoiska edukacyjne prezentujące dawne rzemiosła i zawody m.in. szkutnictwo, powroźnictwo, ciesielstwo okrętowe, rybactwo, kulturę i folklor regionów nadwiślańskich. Będzie można też odwiedzić Jarmark

„Nadwiślańskie Smaki” oraz „Aleję muzeów” – czyli stanowiska edukacyjno-promocyjne.

Dnia 12 sierpnia o godz. 14.00 w Muzeum Historii Włocławka (ul. Szpichlerna 19) odbędzie się wykład multimedialny „Dzieje mostów na Wiśle we Włocławku”, w godz. 15:30 - 16:30 koncert zagra szantowy zespół Kapitan Thorn. O godz. 17:00 rozpocznie się parada wzdłuż Bulwarów kilkudziesięciu statków i łodzi biorących udział w największym w Polsce zlocie tradycyjnych jednostek rzecznych. Poza mniejszymi batami, lejtakami i łodygami, udział weźmie kilkanaście dużych statków: galary, byki, nasuta i łodzie wikińskie. Również o godz. 17:00 rozpocznie się koncert Jacka Słupkowskiego (piosenka żeglarska).

Od godz. 18:00 będzie można zwiedzać statki i łodzie przybyłe na festiwal. O tej samej porze ruszą bezpłatne rejsy dla publiczności (Przystań wodna na Wiśle, bilety do pobrania codziennie na stanowisku organizatora).

To tylko część piątkowych atrakcji – pierwszy dzień Festiwalu zakończy się około godz. 22.30.

W sobotę 13 sierpnia w godz. 4:45 - 6:00 nastąpi „Czułe ujęcia o wschodzie słońca” – czyli rejs i warsztaty fotograficzne pod okiem znanego fotografa Maksymiliana Rigamontiego. Wspólne fotografowanie panoramy Włocławka. Wstęp wolny tylko dla zakochanych. (Wyspa na Wiśle naprzeciwko Starego Rynku, rozpoczęcie rejsu z Przystani wodnej na Wiśle) - zapisy drogą mailową: [email protected], liczba miejsc ograniczona).

Oczywiście również będą czynne targi tradycyjnych produktów regionów nadwiślańskich oraz stoiska edukacyjne, będzie można też zwiedzać statki i łodzie. Bezpłatne rejsy dla publiczności rozpoczną się o godz. 14.00. O tej samej porze rozpocznie się piknik „Nasza Wyspa”. W programie m.in.: gry i zabawy dla dzieci, turniej siatkówki plażowej, joga na plaży - zajęcia dla zaawansowanych i początkujących, pokaz Aikido - 15:45-16:00, pokaz kulinarny pt. „Kuchnia flisacka” - 15:30-17:00, koncert zespołu Reggae Jemiayka - 16:00-17:00. O godz. 16.00 wyruszy parada z bębnami statków i łodzi. O godz. 21:00 rozpocznie się koncert Mrozu.

Pożegnanie flisaków i rozpoczęcie rejsu do Torunia nastąpi w niedzielę 14 sierpnia o godz. 7.00 rano.

Powyższe imprezy to tylko niewielka część wydarzeń, koncertów, prezentacji zaplanowanych w ramach włocławskiej edycji Festiwalu Wisły. Szczegóły można sprawdzić na stronie: https://festiwalwisly.pl/3/program

„Festiwal Wisły” Włocławek 2022 r. jest realizowany ramach projektu „Włocławek – miasto nowych możliwości. Tutaj mieszkam, pracuję, inwestuję i tu wypoczywam” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 i budżetu państwa, w ramach Programu Rozwój Lokalny.

Spacerek z Przewodnikiem
Informacja Turystyczna zaprasza na kolejne wakacyjne spotkanie z przewodnikiem. Tematem najbliższego spotkania będzie Wisła i Zgłowiączka. W najbliższy piątek i sobotę we Włocławku gościć będziemy Festiwal

Wisły. Podczas spacerku Pan Krzysztof Cieczkiewicz opowie zainteresowanym o historii miasta w nawiązaniu do dwóch rzek nad którymi położony jest Włocławek.

Spotkanie zainteresowanych w sobotę, 13 sierpnia o godz. 10:00 przy biurze Informacji Turystycznej przy ul. Warszawskiej 5.
Udział w spacerku jest bezpłatny.

Połączenie Parku Sienkiewicza z bulwarami
Do 11 sierpnia można składać oferty w postępowaniu na opracowanie projektu ciągu pieszo-rowerowego stanowiącego połączenie bulwarów z tunelem pod ul. Wyszyńskiego.

Przedmiotem zamówienia jest opracowanie pełnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej wraz ze specyfikacjami technicznymi wykonania i odbioru robót budowlanych dla zadania inwestycyjnego pn.: „Ciąg pieszo-rowerowy stanowiący połączenie Bulwarów z tunelem pod ul. Wyszyńskiego”.

Plany dotyczą przebudowy istniejącego ciągu pieszego na ciąg pieszo-rowerowy, który połączy bulwary z Parkiem Sienkiewicza.


Warsztaty interaktywne w bibliotece
We wtorek 9 sierpnia br. o godz. 10.00 Filia nr 11 MBP przy ul. Łęgskiej 28 zaprasza na bezpłatne zajęcia w rozszerzonej rzeczywistości dla dzieci i młodzieży, podczas których będą wykorzystywane: edukacyjna kostka, interaktywne książki – ich obraz można zobaczyć w trójwymiarowej, dynamicznej przestrzeni za pomocą tabletu.
Zajęcia realizowane są w ramach projektu „Czas na nasz wolny czas… z książką i biblioteką”.

„Podróż za jedną książkę”
Również we wtorek 9 sierpnia o godz. 11.00 w MBP - Strefie Dziecka przy ul. Warszawskiej 11/13 odbędą się warsztaty literackie z okazji Dnia Miłośników Książki.
Zajęcia są bezpłatne.

2 lata z Polskim Bonem Turystycznym
1 sierpnia minęły 2 lata od uruchomienia Polskiego Bonu Turystycznego. Do tej pory rodzice i opiekunowie z 4,3 mln przyznanych bonów aktywowali ponad 3,5 mln.

Wciąż pozostaje 776 tys. bonów na kwotę 528 mln zł, które jeszcze w ogóle nie zostały aktywowane. Łączna liczba bonów, które czekają na wykorzystanie (nieaktywne, aktywne, ale niewykorzystane i częściowo wykorzystane), to ponad 2 mln.

Jak aktywować bon

Osoby, które jeszcze nie aktywowały bonu, mogą to zrobić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS w zakładce [Ogólny]. W menu bocznym trzeba wejść w zakładkę

[Polski Bon Turystyczny], a następnie [Mój bon]. Bon można aktywować w dowolnym momencie, np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami (instrukcja Jak aktywować bon, przeglądać dane i sprawdzać historię transakcji" (plik docx, 666 kb).

Do kiedy można wykorzystać bon

Bon turystyczny ważny jest do końca września tego roku. Do tego czasu trzeba zrealizować płatność bonem, natomiast sama usługa może się odbyć nawet po tym terminie.

W całym kraju płatność bonami przyjmuje około 27 tys. podmiotów. Lista podmiotów turystycznych, u których można zapłacić bonem, jest dostępna na stronach www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel.

Gdzie szukać pomocy w sprawie bonu
Wszyscy, którzy mają pytania dotyczące bonu, mogą: zadzwonić na specjalną infolinię pod numer 22 11 22 111 (czynną codziennie w godzinach 7–20), lub wysłać wiadomość mejlową na adres: [email protected] .

ZUS odpowiada zarówno na pytania osób uprawnionych do bonu, jak i podmiotów turystycznych, które realizują płatności bonem. Od początku uruchomienia infolinii obsłużono ponad 736 tys. połączeń telefonicznych i mejli dotyczących Polskiego Bonu Turystycznego.

Zobacz również

Maturzyści z II Liceum Ogólnokształcącego w Bełchatowie zakończyli rok szkolny, FOTO

Maturzyści z II Liceum Ogólnokształcącego w Bełchatowie zakończyli rok szkolny, FOTO

Medal mistrzostw Polski nie dla Asseco Resovii! Przegrała z Projektem po raz drugi

Medal mistrzostw Polski nie dla Asseco Resovii! Przegrała z Projektem po raz drugi

Polecamy

Botwinka z ziemniakami. Z przepisu mojej mamy wychodzi idealna!

Botwinka z ziemniakami. Z przepisu mojej mamy wychodzi idealna!

Nowe udogodnienia na lotnisku Modlin. Duży ukłon w stronę pasażerów

Nowe udogodnienia na lotnisku Modlin. Duży ukłon w stronę pasażerów

Profesor zaniepokojony zmianami w polskiej edukacji. Idziemy w złym kierunku

Profesor zaniepokojony zmianami w polskiej edukacji. Idziemy w złym kierunku