Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Neurologia i pediatria do likwidacji w szpitalu we Włocławku?!

Joanna Chrzanowska
Joanna Chrzanowska
Joanna Chrzanowska
Radni miejscy z Włocławka są zaniepokojeni sytuacją w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym. Brakuje lekarzy. Boją się więc, że oddziały spotka ten sam los co chirurgię dziecięcą, czyli likwidacja.

Radni SLD zwołali 24 lutego konferencję przed Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym we Włocławku. Joanna Hofman-Kupisz, Jarosław Hupało i Piotr Kowal mówili o tym, że dotarły do nich pogłoski o złej sytuacji kadrowej na oddziałach pediatrii i neurologii. Do naszej redakcji dotarły również informacje, że nieciekawie pod tym względem jest także w pracowni kardiologii inwazyjnej.

- Postanowiliśmy wystosować stanowisko do marszałka województwa jako do organu nadzorującego szpital, aby podjął pilną interwencję w tej sprawie – mówi Piotr Kowal, radny miejski. - Zapewnienia dyrekcji, które pojawiły się w mediach, nas nie przekonują i oczekujemy jednoznacznego stanowiska, że te oddziały nie będą zamknięte. Na razie takich planów nie ma, ale co w przyszłości? Jeśli dojdzie do ich likwidacji, to znaczy, że włocławski szpital będzie się zwijał. To pokazuje też pewną degradację Włocławka.

- Przez wiele lat brakowało takiej kreatywności, by zachęcić lekarzy do pracy w szpitalu we Włocławku – twierdzi Joanna Hofman-Kupisz, wiceprzewodnicząca Rady Miasta we Włocławku. - W Płocku na przykład lekarze mają dofinansowania do mieszkań. Z przykrością obserwowałam ostatnio jak również nasi parlamentarzyści przekazali 2 mld złotych nie na służbę zdrowia a na media publiczne. Nie kierujemy zarzutów pod adresem pani dyrektor. Jako radni jesteśmy jednak zobowiązani służyć mieszkańcom, a oni nas pytają, jak wygląda sytuacja w szpitalu. Kierujemy do pani dyrektor zapytanie i prośbę, by uspokoiła społeczeństwo. Brakuje przepływu informacji.

Tymczasem dyrekcja szpitala uspokaja.

„Na razie oddziałom pediatrycznemu, neurologicznemu i pracowni kardiologii inwazyjnej nie grozi zawieszenie, ani likwidacja, jak było w przypadku chirurgii dziecięcej (zawieszonej w kwietniu 2019 roku i zamkniętej pół roku później). Sytuacja jest jednak poważna. Dyrekcja pilnie szuka lekarzy, którzy podjęliby w nich pracę. Problemy kadrowe potęguje fakt, że Włocławek nie jest ośrodkiem akademickim, a po lekarzy ze szpitala wojewódzkiego chętnie sięgają dyrektorzy placówek powiatowych z okolicznych miejscowości, którzy oferują o wiele wyższe płace. O trudnej sytuacji kadrowej dyrekcja szpitala poinformowała marszałka Piotra Całbeckiego, a także Departament Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego i radę społeczną szpitala. Problem dotyczy jednak szpitali w całej Polsce i bez rozwiązań systemowych trudno będzie go rozwiązać. Obecnie dyżury udaje się ułożyć bez żadnej rezerwy kadrowej (na tzw. styk)” - czytamy w mailu od lek. med. Krzysztofa Szczepańskiego, zastępcy dyrektora ds. lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki we Włocławku.

Takie tłumaczenie nie satysfakcjonuje radnych.

- Co zrobiła dyrekcja, by lekarze wybierali pracę w naszym szpitalu a nie w innych placówkach medycznych? - zastanawiał się Jarosław Hupało, wiceprzewodniczący Rady Miasta Włocławek.

3 marca odbędzie się sesja Rady Miasta Włocławka. Radni SLD zaproponowali przewodniczącemu, by została na nią zaproszona dyrektor szpitala Karolina Welka i powiedziała o tym, jak sytuacja rzeczywiście wygląda.

Aktualizacja - oświadczenia szpitala
„Niniejszym chcielibyśmy zdementować pogłoski i podkreślić, że dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku nie ma w planach likwidacji jakiegokolwiek oddziału, a wręcz przeciwnie, celem nadrzędnym jest podnoszenie jakości usług medycznych świadczonych przez szpital, m.in. poprzez rozwijanie nowych działalności zapewniających kompleksowość opieki medycznej nad pacjentem, takich jak otwarte w tym roku: oddział rehabilitacji kardiologicznej i poradnia endokrynologiczna, zrealizowane inwestycje budowlane oraz dokonane inwestycje w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną” - napisała Karolina Welka, dyrektor WSS we Włocławku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Neurologia i pediatria do likwidacji w szpitalu we Włocławku?! - Gazeta Pomorska

Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto