Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów w Chełmnie. Obraz Beksińskiego, zwiedzanie aresztu, dwa koncerty. Szczegółowy program, zdjęcia

Monika Smól
Monika Smól
Na wystawie "Polacy w bitwie o Wielką Brytanię" można obejrzeć pokolorowane zdjęcia polskich lotników biorących udział w II wojnie św.
Na wystawie "Polacy w bitwie o Wielką Brytanię" można obejrzeć pokolorowane zdjęcia polskich lotników biorących udział w II wojnie św. Rafał Przybylski
Tegoroczna "Noc Muzeów" przełożona z maja na wrzesień będzie wyjątkowa. Nie tylko z powodu innej daty, ale przede wszystkim bogatej oferty wydarzeń. Będzie można wejść do aresztu śledczego w Chełmnie, posłuchać koncertu Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, zobaczyć obraz Zdzisława Beksińskiego. Początek już dziś!

Zobacz wideo: Jedziesz na wakacje? Potrzebujesz szczepienia i certyfikatu.

- Pomysł na taką "Noc Muzeów" mieliśmy już wcześniej, ale pandemia pokrzyżowała nam plany - mówi Anna Grzeszna-Kozikowska, historyk z Muzeum Ziemi Chełmińskiej, która opracowała program tegorocznego wydarzenia i przekonała wszystkich uczestników do udziału. - Ludzie nie chcieli już transmisji wydarzeń online, więc postanowiliśmy przełożyć obchody na wrzesień. We współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną i Urzędem Miasta Chełmna stworzyliśmy rozbudowany program. Taki, który pozwoli tym, którzy przyjadą do Chełmna już dziś, zostać tu na cały weekend i korzystać z różnych atrakcji. Cieszę się i dziękuję wszystkim, że nikt nie odmówił mi udziału w wydarzeniu.

Już dziś (3.09.2021), do godz. 17 , można bezpłatnie zwiedzać Muzeum Ziemi Chełmińskiej. O godz. 18 rozpocznie się, dla Chełmna szczególny, koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus w kościele podominikańskim przy ul. Wodnej.

- Dla Orkiestry tej to sentymentalny powrót do Chełmna po 40 latach - podkreśla Anna Grzeszna-Kozikowska. - W 1983 roku Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus zagrała na otwarciu Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Założycielem Muzeum Był Jerzy Kałdowski - historyk, muzyk, organista, który uwielbiał muzykę klasyczną, a którego pokój, w kamienicy przy ul. Grudziądzkiej 36, został oficjalnie otwarty.

W sobotę (4.09.2021) od godz. 12.00 do 24.00 można będzie bezpłatnie zwiedzać Muzeum Ziemi Chełmińskiej (w określonych w programie godzinach - z przewodnikiem) oraz wystawy. A tam niesamowita niespodzianka.

- W "Galerii jednego obrazu" - obraz Zdzisława Beksińskiego - zapowiada Anna Grzeszna-Kozikowska. - Na dwa dni wypożyczyło nam go ze swoich zbiorów Muzeum Okręgowe w Toruniu. To taki ukłon do wszystkich, którzy odwiedzą nas w weekend - dzieło z wysokiej półki. Beksiński to jeden z najbardziej rozchwytywanych twórców polskich i to niesamowite dla nas, że jego obraz udało się nam wypożyczyć, by udostępnić podczas "Nocy Muzeów" w Chełmnie.

Hit Nocy Muzeów - zwiedzanie aresztu w Chełmnie

Kolejną z wielkich atrakcji jest możliwość, po raz pierwszy, zwiedzenia budynków byłego już aresztu śledczego.

- Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania. Ponad dwieście wejściówek rozeszły się w ciągu dwóch godzin - informuje Anna Grzeszna-Kozikowska. - Będzie dziesięć wejść, w grupach 20-osobowych. Bardzo dziękuję staroście powiatu chełmińskiego, Zdzisławowi Gamańskiemu, za to, że wyraził zgodę na zwiedzanie aresztu. Dopięcie wszystkich formalności było bardzo trudne, ale udało się i mamy hit. Obiecuję, że postaramy się - dla tych, którzy nie załapali się na zwiedzanie w ten weekend - zorganizować ponownie zwiedzanie aresztu.

Twórca Teleexpresu w Chełmnie

Kolejnym hitem wydarzenia jest sobotnie spotkanie autorskie z Wojciechem Nowakowskim - twórcą Teleexpresu. Odbędzie się ono o godz. 17 w kinie Rondo. 3 lat temu zrealizował w Chełmnie film pt. "Miasto innym na wzór zbudowane", w którym pojawiła się m.in. pani Anna. Zagrała w nim Culminę, która oprowadzała po Chełmnie. Wejściówki na spotkanie, które odbędzie się w Rondzie, można odbierać tam i w Muzeum.

Koncert "Jeszcze wszystko jest możliwe" w wykonaniu Leonarda Luthra i Piotra Gąsiewskiego do tekstów Aleksandry Bacińskiej zaplanowano na godz. 20 na rynku. Piosenki Aleksandry Bacińskiej, która pisała teksty piosenek m.in. dla Wojciecha Młynarskiego i Michała Bajora.

- Leonard Luther związany jest z Chełmnem, a będzie to jego pierwszy koncert tutaj. Nikt dotąd nie wpadł na to, by go zaprosić - podkreśla Anna Grzeszna-Kozikowska. - Mi się udało, ma sentyment do Chełmna, gdzie jego dziadek był przedwojennym członkiem magistratu, a zginął na Klamrach.

Ponadto, będą dwa bezpłatne nocne "Spacerki po Chełmnie" z przewodnikami. Każdy z innymi atrakcjami turystycznymi.

Nocne "Spacerki po Chełmnie"

Pierwszy - w sobotę o godz. 21.30. Przewodnik Monika Szwarocka-Loba powiedzie uczestników do części wschodniej miasta z wejściem m.in. do kościoła podominikańskiego. Zbiórka przy ul. Grudziądzkiej 36.

Drugi - w sobotę - także o godz. 21.30. Przewodnik Anna Grzeszna-Kozikowska zaprosi na bezpłatne zwiedzanie zachodniej części miasta z - jak obiecuje - farą, jakiej nie znamy. Zbiórka przed Muzeum.

Będzie też trzeci "Spacerek" - w niedzielę (5.09.2021), jednak tradycyjny, o godz. 10.30. Przewodnik Piotr Badziąg, w nawiązaniu do czasów współczesnych, przygotował wędrówkę śladami epidemii i zaraz w Chełmnie. Zbiórka przez Muzeum.

- Przygotowania "Nocy Muzeów" to niesamowita praca od strony organizacyjnej, technicznej i logistycznej. Dziękuję wszystkim: przewodnikom, miastu, staroście, wykonawcom, którzy przyjadą za pomoc - dodaje Anna Grzeszna-Kozikowska.

W sobotę, o godz. 14, na rynku (w przypadku deszczu w kościele św. Ducha) odbędzie się Narodowe Czytanie - w tym roku "Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Przygotowują to wydarzenie pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chełmnie i Teatru Agrafka.

Program kulturalnych wydarzeń rzeczywiście jest obfity.

Piątek 3.09.2021

  • godz. 9.00 - 17.00 - bezpłatne zwiedzanie Muzeum Ziemi Chełmińskiej
  • godz. 18.00 - koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus - kościół podominikański przy ul. Wodnej
  • godz. 21.30 - Nocny Spacerek po Chełmnie - Przewodnik Monika Szwarocka - Loba - część wschodnia miasta (zbiórka przy ul. Grudziądzkiej 36)

Sobota - 4.09.2021

  • 4.09. godz. 9.00 - 16.20 - zwiedzanie aresztu (wejściówek brak)
  • godz. 14.00 - 18.00 - zwiedzanie tarasu ratusz
  • godz. 17.00 - kino Rondo - spotkanie autorskie z Wojciechem Nowakowskim (wejściówki jeszcze dostępne w Muzeum i Rondo)
  • godz. 20.00 - Koncert "Jeszcze wszystko jest możliwe" - w wykonaniu Leonarda Luthra i Piotra Gąsiewskiego do tekstów Aleksandr Bacińskiej
  • godz. 21.30 - Nocny Spacerek po Chełmnie - Przewodnik Anna Grzeszna - Kozikowska - zachodnia część miasta (zbiórka przed Ratuszem)
  • godz. 12.00 - 24.00 bezpłatne zwiedzanie Muzeum Ziemi Chełmińskiej oraz wystawy - Zdzisław Beksiński, Galeria jednego obrazu

Niedziela - 5.09.2021

  • godz. 10.30 - Spacerek po Chełmnie - "Epidemie i zarazy w Chełmnie" - przewodnik Piotr Badziąg (zbiórka przed Ratuszem)
  • godz. 10.00 - 17.00 - bezpłatne zwiedzanie Muzeum Ziemi Chełmińskiej

Wystawa w Chełmnie przed ratuszem

Przed chełmińskim ratuszem można już oglądać wyjątkową wystawę - "Polacy w bitwie o Wielką Brytanię". To zbiór pokolorowanych zdjęć polskich lotników biorących udział w II wojnie św. Zorganizowana została w ramach "Nocy Muzeów" i obchodów rocznicy września 1939 roku. Materiały zostały udostępnione przez IPN oddział w Bydgoszczy.

- To robi niesamowite wrażenie! - nie kryje Anna Grzeszna-Kozikowska. - Jest między innymi zdjęcia Witolda Urbanowicza, asa polskiego lotnictwa, twórcy Dywizjonu 303, który skończył chełmiński Korpus Kadetów nr 2.

Zobaczcie zdjęcia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chelmno.naszemiasto.pl Nasze Miasto