Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody Narodowego Święta Niepodległości Kowal 2016 [zdjęcia]

Wojciech Nawrocki
Fotorelacja z obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Kowalu w 2016 roku

Dzisiaj wielka jest rocznica -
jedenasty listopada!…
Tym, co zmarli za Ojczyznę,
hołd wdzięczności Polska składa.
__”

W 1918 roku, po 123 latach rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Kosztowało to nasz kraj tysiące ofiar, ale było warto, powstała Wolna Polska! Tegoroczna 98. rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę była obchodzona 11 listopada 2016 roku w Kowalu w zimowej scenerii. Tradycyjnie obchody rozpoczęły się o godz. 9:30 od zbiórki uczestników na placu Ochotniczej Straży Pożarnej. W miejscu zbiórki zgromadziły się poczty sztandarowe reprezentujące OSP Gołaszewo, OSP Kowal i OSP Rakutowo z druhami strażakami na czele, delegaci i poczet kowalskich kombatantów, Polskiego Czerwonego Krzyża, poczty sztandarowe reprezentujące kowalskie szkoły wraz z licznym gronem nauczycieli i uczniami. Samorząd miasta reprezentował burmistrz Kowala - Eugeniusz Gołembiewski oraz przewodniczący Rady Miasta – Krzysztof Pasiecki wraz z radnymi i pracownikami urzędu, a gminę Kowal reprezentował wójt - Stanisław Adamczyk oraz przewodniczący Rady Gminy - Edward Dominikowski wraz z radnymi. Przybyli również mieszkańcy Kowala i okolic oraz delegacje i przedstawiciele organizacji samorządowych i społecznych działające na terenie miasta i gminy Kowal. Charakter tegorocznego świętowania był szczególnie uroczysty, a wpłynęły na to; udział w uroczystej mszy w intencji Ojczyzny, którą celebrował proboszcz kowalskiej świątyni pw. św. Urszuli ksiądz kan. dr Piotr Głowacki. Ponadto w trakcie mszy dokonał poświęcenia nowego sztandaru dla Miasta Kowal, ufundowanego przez liczne grona sponsorów i darczyńców, który zostanie uroczyście wręczony samorządowi na Gali Miejskiej pod koniec grudnia. W trakcie mszy został również poświęcony Akt Erekcyjny pod budowę nowej Hali Sportowej dla Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kowalu.

Po mszy uczestnicy uroczystości przemaszerowali w kolumnie marszowej na Plac Rejtana, gdzie orkiestra odegrała pieśń legionów Piłsudskiego „Pierwszą Brygadę”, a następnie poszczególne delegacje złożyły pod Pomnikiem Wdzięczności wiązanki kwiatów. Następnie uczestnicy przemaszerowali wokół kowalskiego rynku na plac strażacki, gdzie miało miejsce zakończenie pierwszej część obchodów. Po odegraniu hymnu Mazurka Dąbrowskiego, głos zabrał burmistrz Kowala - Eugeniusz Gołembiewski, który podziękował wszystkim pocztom sztandarowym, delegacjom i uczestnikom za tak liczny udział, orkiestrze za uświetnienie i nadanie odpowiedniej rangi granymi marszami i pieśniami patriotycznymi. 

Przed rozformowaniem manifestacji burmistrz Eugeniusz Gołembiewski zaprosił wszystkich uczestników do udziału w drugiej i trzeciej części uroczystości, jaką był wyjazd autokarem na plac budowy nowej Hali Sportowej dla ZS CKR w Kowalu przy ul. M. Konopnickiej. Po przyjeździe na miejsce dyrektor szkoły - Wojciech Rudziński powitał wszystkich uczestników zebranych przed murami nowego obiektu i poinformował, że aż 20 lat zajęły dyrekcji szkoły i władz Kowala starania na uzyskanie zgody i pozwolenie na budowę tego nowoczesnego obiektu sportowego, który będzie służył nie tylko uczniom szkoły rolniczej, ale całemu środowisku miasta i gminy Kowal. Następnie wicedyrektor szkoły - Arkadiusz Ciechalski odczytał Akt Erekcyjny, który został wmurowany przez zaproszonych gości we frontową ścianę hali.

Po tej ceremonii ponownie uczestnicy przemieścili się do remizy strażackiej na trzecią część świętowania Odzyskania Niepodległości, którą przygotowali uczniowie kowalskich szkół pod okiem swoich wychowawców i opiekunów. Tę część uroczystości otworzył Eugeniusz Gołembiewski – burmistrz Kowala, który powitał licznie zebranych na sali i zaprosił do wysłuchania prelekcji z okazji 98 rocznicy Święta Niepodległości w wykonaniu dr Anny Prokopiak – Lewandowskiej – na co dzień z-ca dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im Królowej Jadwigi w Kowalu, nauczyciel historii, wiedzy o społeczeństwie i etyki, która przedstawiła bardzo ciekawą prezentację wielce wybitnego polaka, jednego z ojców Niepodległości - Jana Ignacego Paderewskiego, znakomitego pianisty, kompozytora i polityka, który w 1919 roku sprawował funkcje premiera i ministra spraw zagranicznych.  W trakcie prelekcji został zaprezentowany film animowany, w którym w tzw. pigułce zostały przedstawione dzieje ponad tysiącletniej historii Polski. Zwieńczeniem obchodów Święta Niepodległości była inscenizacja słowno-muzyczna, podczas której młodzi artyści wprowadzili wszystkich w niepowtarzalną atmosferę, wykonując pieśni patriotyczne oraz recytując wiersze pochodzące z różnych okresów rozbiorów Polski. W niezwykłej scenerii, młodzi wykonawcy w sposób symboliczny, ubrani w biało czerwone stroje, przedstawili dzieje Ojczyzny od zaborów aż po odzyskanie niepodległości. Na zakończenie swoich występów zaprosili uczestników do wspólnego śpiewania patriotycznych pieśni.  

Kowalska akademia spotkała się z ogromną życzliwością mieszkańców miasta i gminy Kowal, którzy nie szczędzili braw młodym artystom. Takie świętowanie, to lekcja patriotyzmu, to głęboka nauka skierowana do dorosłych i dzieci, jak być Polakiem-patriotą w obecnych czasach. Dzięki takim uroczystościom, w młodych ludziach kultywowane są tradycje narodowe oraz zaszczepiony wielki patriotyzm, który będzie procentował w ich dalszym życiu.
Na koniec podzielę się smutną refleksją, a mianowicie, żyjąc w wolnej Ojczyźnie nie umiemy się z tego faktu radować i cieszyć. Nie umiemy być wdzięczni tym co przelewali krewa, oddali to co mieli najcenniejsze, swoje życie za odzyskanie wolności naszego kraju. W Narodowe Święto Niepodległości nie wszystkie instytucje, organizacje czy osoby prywatne dekorują swoje obiekty czy domy biało czerwonymi flagami. Przecież mamy wolny kraj, nikt nam nie zabrania wywieszać flag, naszego symbolu polskości! A jednak, bardzo mało widziałem ich na naszych domach czy budynkach użyteczności publicznej. Z roku na rok zauważam coraz mniejszą ilość udekorowanych domów, jakby to był wstyd czy groziła za to kara, jak w dawnych czasach, podczas zaborów. 

Niestety, smutne to, że większość rodaków zatraca w sobie swój patriotyzm. Nie mnie oceniać ich postawę. Przykro mi, że nie wszyscy potrafili okazać swojego szacunku tym co oddali życia za to, że mogą żyć w wolnej Ojczyźnie, mogą się cieszyć pokojem i niepodległością Wolnej Polski! Tym optymistyczny akcentem kończę podsumowanie moich rozważań nad przyszłością  patriotyzmu. Niech słowa piosenki pt. „Rok 966” znakomitego barda i pieśniarza Lecha Makowieckiego będę tego dopełnieniem.

[…] Ja wierzę! Mocno wierzę!
Jak rycerze – ci sprzed lat.
Wiarą świętą, jak „Orlęta”,
Jak żołnierzy naszych kwiat.
Moja wiara – pieśń prastara
jest mi tarczą. To mój miecz!
W niej Ojczyzna, krew i blizna,
Pospolita Wielka Rzecz.
[...]

Wideo. INFO z Polski. Tragiczne dni na ulicach kraju, wielki wybuch w Sosnowcu, spacerujące łosie w Białymstoku - najciekawsze informacje ostatnich dni w najnowszym programie "Info z Polski"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto