Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obowiązek noszenia maseczek ochronnych poluzowany. Otwarte kina, siłownie, baseny [terminy]

Online
123rf.com
Podczas środowej konferencji prasowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministrów Łukasza Szumowskiego i Piotra Glińskiego poinformowano o kolejnych zniesionych ograniczeniach. Podjęto decyzję dotyczące noszenia maseczek. I nie tylko.

Od 16 kwietnia 2020 roku obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Każdy, kto wychodzi z domu, musi zakryć te części twarzy. Może to zrobić za pomocą maseczki jednorazowej, maseczki materiałowej, chusty, apaszki czy szalika. Dzięki temu chroni siebie i innych. W środę rząd poinformował o terminie zniesienia tych obostrzeń.

Obowiązek noszenia maseczek został jednak tylko poluzowany, a nie zniesiony. Dotyczy zatem przestrzeni otwartych.

Od 30 maja zniesiony zostanie obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni otwartej. Jeżeli zachowany jest dystans społeczny - 2 metry. Jeżeli dwie osoby idą obok siebie, zalecane jest noszenie maseczek.

Od 30 maja zmieniamy zasady dotyczące zasłaniania ust i nosa. Jeśli będzie możliwe zachowanie dystansu, noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe - z wyjątkami. W sklepie, środkach komunikacji, kościołach czy kinach maseczki będą obowiązkowe - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Decyzją rządu oznacza to, że noszenie maseczek obowiązkowe będzie wciąż w przestrzeniach zamkniętych, np.:

  • w środkach transportu,
  • w kościele,
  • w sklepach i galeriach handlowych.
  • salonach fryzjerskich i kosmetycznych

Ograniczenia przestrzenne przestają obowiązywać w gastronomii. Od 30 maja limit osób w restauracjach, kawiarniach i barach zostanie zniesiony. W sklepach nie będą obowiązywały już limity osób. Nie będą obowiązywały limity w kościołach, obowiązują jednak maseczki lub dystans społeczny.

Od 6 czerwca będą mogły być otwarte, z obowiązkiem spełniania wymogów sanitarnych, instytucje kultury, kina, teatry czy też obiekty rekreacyjne: kluby fitness, siłownie. Wyłączone z tego są dyskoteki.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o kolejnym etapie znoszenia ograniczeń wynikających z epidemii COVID-19. Zapadła decyzja w sprawie zniesienia obowiązku noszenia maseczek na ulicach.

Od kiedy obowiązek zakrywania ust i nosa zostaje poluzowany? Gdzie można zdjąć maseczkę? W których miejscach nadal noszenie maseczek ochronnych jest obowiązkowe? 

Sprawdź 7 najważniejszych rzeczy, które musisz teraz wiedzieć o obowiązku noszenia maseczek na kolejnych slajdach >>>

Obowiązek noszenia maseczek poluzowany. TOP 7 rzeczy, które ...

W związku z tym że zgromadzenia do 150 osób są możliwe od 30 maja - koncerty plenerowe mogą być od tego momentu organizowane. Kultura jest bardzo ważna - dziękuję polskim artystom, którzy przeszli do sieci, gdy nie mogli działać na żywo - powiedział Piotr Gliński, minister kultury - Od 6 czerwca wprowadzamy odmrożenie funkcjonowania kin, teatrów, filharmonii pod 3. warunkami: to nie jest obowiązek - to możliwość; wypełniamy pojemność widowni do 50% tak, by kontakt był rozluźniony oraz nosimy maseczki.

Od 6 czerwca będzie dopuszczalna organizacja wesel i uroczystości rodzinnych do 150 osób. Tutaj również obowiązywać będą wymagania sanitarne.

Od 30 maja zgromadzenia na powietrzu do 150 osób są dozwolone. Obowiązkowe jest zasłanianie nosa i ust lub utrzymanie dystansu 2 metrów

Przypomnijmy, iż od 16 kwietnia obowiązek zasłaniania ust i nosa na terenie Polski dotyczy wszystkich, którzy znajdują się:

  • w pojazdach komunikacji zbiorowej (autobusach, tramwajach, w metrze itp.),
    w samochodach – dotyczy sytuacji, w których razem jadą osoby obce, to znaczy takie, które nie mieszkają ze sobą (np. koledzy z pracy, sąsiedzi itp.),
  • na drogach i placach (dotyczy również osób jeżdżących np. rowerem lub hulajnogą),
  • w zakładach pracy (dotyczy osób, które mają styczność z osobami z zewnątrz – interesantami, klientami, obywatelami itp.),

Nie było obowiązku zasłaniania ust i nosa w pracy, chyba że osoby obsługiwały klientów zewnętrznych. Czyli w

  • w budynkach użyteczności publicznej (np. w urzędach, szkołach, uczelniach, przychodniach i szpitalach, na poczcie, w bankach i restauracjach),
  • w sklepach i na targowiskach,
  • w punktach usługowych,
  • na klatkach schodowych, w windach, pralniach i innych miejscach wspólnych, z których korzystają mieszkańcy bloków.

Przypomnijmy, iż zakrywać usta i nos musieli do zasady wszyscy. Wprowadzono jednak kilka wyjątków. Wśród nich znajdują się:

  • dzieci do 4 lat,
  • osoby, które mają problemy z oddychaniem (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane),
  • osoby, które same nie mogą założyć lub zdjąć ochrony z twarzy z powodu stanu zdrowia (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane),
  • osoby poruszające się samochodem – jeżeli pasażerowie mieszkają ze sobą,
  • osoby poruszające się samochodem – jeżeli przebywa tam jedynie kierowca albo kierowca z dzieckiem do lat 4,
  • pracownicy w zakładach pracy, budynkach użyteczności publicznej i obiektach handlowych. WAŻNE! Osoby, które bezpośrednio obsługują interesantów lub klientów w tych miejscach, mają jednak obowiązek zakrywania ust i nosa!
    kierowcy publicznego transportu zbiorowego i przewoźnicy prywatni – pod warunkiem, że są oddzieleni od pasażerów przesłoną,
  • duchowni sprawujący obrzędy religijne,
  • rolnicy wykonujący prace w gospodarstwie,
  • żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusze Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe

W środę podjęto decyzję oczekiwane przez większość (piszemy o nich wyżej) .

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto