Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej Izraela-Hersza i Dawida Harendorfów przy ulicy Cyganka we Włocławku [zdjęcia]

Wojciech Alabrudziński
Wojciech Alabrudziński
Tak przebiegało odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy ulicy Cyganka 24, 14 maja 2023 roku.
Tak przebiegało odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy ulicy Cyganka 24, 14 maja 2023 roku. Wojciech Alabrudziński
W niedzielę, 14 maja Włocławek odwiedzili członkowie Stowarzyszenia Potomków Żydowskiej Polski Centralnej. Jednym z akcentów wizyty było odsłonięcie na ścianie kamienicy przy ulicy Cyganka tablicy pamiątkowej Izraela-Hersza i Dawida Harendorfów, żydowskich przedsiębiorców, którzy w roku 1913 uruchomili we Włocławku pierwszą elektrownię. Zobaczcie zdjęcia.

W niedzielę odsłonięto tablicę pamiątkową Izraela-Hersza i Dawida Harendorfów. Uroczystość odbyła się w ramach wizyty we Włocławku Stowarzyszenia Potomków Żydowskiej Polski Centralnej (The Association of Descendants of Jewish Central Poland, ADJCP) ze Stanów Zjednoczonych.

- Uważamy, że taka współpraca pokazuje, że różne narody mogą razem żyć - mówi Maria Galbraith, żydowskiego pochodzenia profesor Uniwersytetu w Alabamie. - Mamy nadzieję, że przez takie wydarzenia pamięć żydowska zostanie obecna w Polsce. Uważamy, że to jest bardzo cenne.

Tablicę umieszczono przy ul. Cyganka 24. To tutaj Izrael-Hersz i Dawid Harendorfowie - żydowscy przedsiębiorcy z Włocławka - wznieśli w 1913 roku okazałą kamienicę, która do dziś jest jedną z najciekawszych obiektów architektonicznych we Włocławku. Ponadto, w tym samym roku na terenie posesji Harendorfowie uruchomili na mocy koncesji udzielonej przez Magistrat pierwszą elektrownię we Włocławku, która przez kilkanaście lat dostarczała energię elektryczną do okolicznych nieruchomości.

Wiadomo, że elektrownia działała przez kolejne lata (nawet po otwarciu w 1916 roku elektrowni miejskiej przy ul. Łaziennej), a w roku 1926 posiadała 700 abonentów. Elektrownia ta najprawdopodobniej funkcjonowała do roku 1928, kiedy na ul. Płockiej uruchomiono Kujawską Elektrownię Okręgową. Po wybuchu II wojny światowej bracia Harendorf zostali zmuszeni do opuszczenia Włocławka. Z akt Instytutu Pamięci Narodowej wynika, że Dawid został zamordowany w listopadzie 1939 roku w Małkinii, a Izrael Hersz zmarł z wycieńczenia w grudniu tego samego roku na terenie Białegostoku.

Celem wydarzenia było podkreślenie roli Żydów włocławskich w życiu gospodarczym Włocławka oraz wkładu tej społeczności w rozwój miasta.

Wydarzenie stanowiło jeden z elementów wizyty we Włocławku Stowarzyszenia Potomków Żydowskiej Polski Centralnej. W programie znalazł się także spacer szlakiem miejsc ważnych dla społeczności żydowskiej z Włocławka, spotkanie z osobami i organizacjami zajmującymi się popularyzacją wiedzy o historii Żydów włocławskich oraz wieczór przyjaźni polsko-żydowskiej w Starej Remizie.

Oprócz Włocławka, członkowie ADJCP odwiedzą Kowal, Izbicę Kujawską, Chodecz, Lubień Kujawski, Kutno, Krośniewice, Gostynin, Gąbin, Przedecz, Kłodawę, Brześć Kujawski, Lubraniec, Koło oraz Chełmno nad Nerem.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto