Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogłoszono drugi przetarg we Włocławku na realizację inwestycji Stary Rynek - Zielone Serce Miasta

JM, UM Włocławek
Tak ma wyglądać Stary Rynek we Włocławku. Pojawią się między innymi kwiaty, krzewy i drzewa
Tak ma wyglądać Stary Rynek we Włocławku. Pojawią się między innymi kwiaty, krzewy i drzewa Projekt firmy KERRIA Piórkowski sp.j./wizualizacja
Został ogłoszony drugi przetarg na realizację zadania pn. Stary Rynek - Zielone Serce Miasta. Pierwsze postępowanie zostało unieważnione, ponieważ złożone oferty przewyższały kwotę zarezerwowaną na ten cel przez Urząd Miasta Włocławek. Zgodnie ze specyfikacją, potencjalny wykonawca będzie zobowiązany do zrealizowania przedmiotu zamówienia w terminie 150 dni od dnia zawarcia umowy. Otwarcie ofert planowane jest na 20 czerwca 2023

Zakres inwestycji obejmuje rozbiórkę nawierzchni granitowych na rzecz powiększenia terenów zieleni z montażem małej architektury na placu Starego Rynku, prace ziemne, wykonanie platform/siedzisk drewnianych, nasadzenie dużych drzew i innych roślin oraz wykonanie trawników. Celem utrzymania jakości zieleni, teren będzie wyposażony w automatyczny system nawadniania.

Przedmiotowy teren planuje się wyposażyć m.in. w: 12 szt. ławek miejskich z oparciem i podłokietnikami, 10 szt. koszy na śmieci, gabiony z siedziskami i tabliczkami, słupki granitowe z tabliczkami, kratownice pod drzewami, tabliczki o zakazie spożywania wody z fontanny i kąpieli.

Tym samym na Starym Rynku we Włocławku ma być mniej „betonu”. Pojawią się tam kwiaty, krzewy i nowe drzewa. Będą również nowe ławki.

„Stary Rynek – Zielone Serce Miasta”, to projekt, który mieszkańcy wybrali do realizacji w ramach Włocławskiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok. Projekt zgłoszono w ramach kategorii Zielonej. Oddano na niego 904 ważnych głosów. Szacunkowy koszt realizacji zadania określono na milion złotych.

- Projekt zakłada wprowadzenie zmian przy zachowaniu zabytkowego charakteru i przekroju Starego Rynku we Włocławku przez poprawienie estetyki placu, a w jego przestrzeni wkomponowanie nowych nasadzeń i konstrukcji kwietnikowych. Realizacja inwestycji przyczyni się do wyznaczenia wielofunkcyjnej przestrzeni publicznej, która wpłynie na rozwój form aktywności, wypoczynku i integracji społecznej w najstarszej części miasta. Planowana jest również mała architektura. Projekt zostanie przekonsultowany z mieszkańcami Włocławka – czytamy w opisie projektu na stronie internetowej poświęconej Włocławskiemu Budżetowi Obywatelskiemu.

Projekt rewitalizacji Starego Rynku we Włocławku

Dokumentację projektowo-kosztorysową, w ramach postępowania przetargowego, przygotowała firma KERRIA Piórkowski sp. j. z Koła. Opracowanie dokumentacji wyceniła na 35 547,00 zł. Zainteresowanie sporządzeniem projektu dla zadania „Stary Rynek – Zielone Serce Miasta” było duże. Zgłosiło się aż osiem firm. Za sporządzenie dokumentacji projektowej proponowały od 15 tysięcy złotych brutto do blisko 85 tysięcy złotych brutto. Wybrana firma miała 80 dni na sporządzenie dokumentacji.

Na Starym Rynku we Włocławku będzie więcej zieleni. Pojawią się nowe odmiany kwiatów i krzewów, między innymi: hortensje, irgi, róże, czy jeżówki. Zaplanowano także posadzenie około 30 nowych drzew, między innymi: lip, platanów i dębów szypułkowych. Z dokumentacji przetargowej wynika, że planowane jest także zaakcentowanie miejsca po dawnym ratuszu miejskim i ustawienie nowych ławek. Na Starym Rynku pojawić ma się także ławeczka Zagajewskiego.

Projekt „Zielonego Serca Miasta” jest już gotowy. Włocławscy urzędnicy pokazali wizualizacje.

Przypomnijmy, że Stary Rynek we Włocławku zrewitalizowano w 2013 roku. Wraz z rewitalizacją zniknęła z niego wtedy większa część zielonych terenów – drzew i trawników. Inwestycja kosztowała 7 mln złotych (4,7 mln złotych pochodziło z unijnych dofinansowań). Dodajmy, że w 2019 roku Jan Mencwel, prezes stowarzyszenia „Miasto Jest Nasze”, przygotował zestawienie zdjęć z różnych miast Polski przez rewitalizacją i po niej. Charakterystyczne dla zdjęć jest to, że pierwsze pokazuje centra miast wypełnione zielenią, a drugie betonem i granitem. Listę „zabetonowanych” miast otwierał Włocławek.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto