Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oto zamek w Lubniewicach księcia Jan Lubomirskiego-Lanckorońskiego. Zobaczcie zdjęcia!

OPRAC.:
Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
Wideo
od 16 lat
Tak mieszka książę Jan Lubomirski-Lanckoroński. To zamek w Lubniewicach, nad jeziorem Lubiąż w Lubuskiem. Gmach ma 100 komnat, które zajmują 10 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni! Przy zamku jest 10-hektarowy park, a po drugiej stronie jeziora pałac. Zobaczcie, jak wyglądają wnętrza zamku książąt Lubomirskich w Lubniewicach.

Spis treści

Oto Zamek Książąt Lubomirskich w Lubniewicach

- Lubniewice, jezioro Lubiąż, Lubuskie i Lubomirscy. Wszystko się zgadza - śmiał się w programie "Pytanie na śniadanie" książę Jan Lubomirski-Lanckoroński, właściciel zamku w Lubniewicach.

Jan Lubomirski-Landkoroński od lat traktuje zamek w Lubniewicach jak swoją letnią rezydencję. Właścicielem tego miejsca jest od 2000 roku. Renowacja zamku trwa od 10 lat. Książę lubi tutaj odpoczywać z rodziną. W trakcie pandemii spędził tutaj cały rok.

- Ten zamek leży na terenach zachodnich. My tutaj jesteśmy stosunkowo od niedawna. Na tyle się tu zadomowiliśmy, że jest to nasze miejsce - wyznał książę Jan Lubomirski-Lanckoroński.

Zamek w Lubniewicach można zwiedzać

Zamek w Lubniewicach jest budowlą neorenesansową, wzorowaną na podobnych obiektach, które powstawały w II połowie XIX wieku w Wielkiej Brytanii. Można tu znaleźć elementy architektury zarówno klasycystycznej, ale i barokowej i gotyckiej. Zamek wybudowała hrabiowska rodzina von Waldow und Reitzenstein. Po drugiej stronie jeziora Lubiąż znajduje się pałac. Jest tu też kordegarda i 10-hektarowy park.

Zamek w Lubniewicach można zwiedzać tylko w sezonie letnim. W związku z tym, że jest to dom rodzinny Lubomirskich, każdą wizytę trzeba zgłaszać: od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 17.00 (tel. 882 005 033), a w weekendy - tel. 503 872 397.

Wstęp jest płatny (tylko gotówką):

  • Osoby dorosłe - 18 zł/os.
  • Dzieci do 10 lat - 10 zł/os.

Jest też wieża widokowa, z której można obserwować piękne okolice w promieniu kilkunastu kilometrów.

Książę Jan Lubomirski-Lanckoroński w programie "Pytanie na śniadanie"

Mateusz Szymkowiak z programu "Pytanie na śniadanie" w TVP 2 po raz kolejny spotkał się z księciem Janem Lubomirskim-Lanckorońskim. Zauważył, że za każdym razem rozmawiają w innym zamku lub pałacu.

- Co zrobić? W końcu nazwisko zobowiązuje - zażartował książę Jan Lubomirski-Lanckoroński, a już poważnie dodał: - Śmieję się, ale rzeczywiście tak to wygląda. Gdzieś mamy już to przywiązanie do takich miejsc i do takich wnętrz. Tu jest zawsze pięknie, zawsze miło. Spędziliśmy tu cały rok w trakcie pandemii. Zapraszam wszystkich do Lubniewic.

Książę Jan Lubomirski-Lanckoroński w zamkach i pałacach mieszka od urodzenia

- Mimo okresu komunistycznego, mimo tego, jak w Polsce wówczas było, właściwie na dobrą sprawę moje ciotki z Austrii stawały na wysokości zadania. Tam mieszkaliśmy w starym zamczysku. Przebywaliśmy tam, od kiedy pamiętam - opowiadał książę Jan Lubomirski-Lanckoroński

Tak wygląda zamek, w którym mieszka książę Jan Lubomirski-Lanckoroński i jego rodzina:

W programie "Pytanie na śniadanie" książę Jan Lubomirski-Lanckoroński pokazał między innymi:

  • pokój muzyczny poświęcony pradziadkowi Kazimierzowi Lubomirskiemu, który był kompozytorem, ale opiekował się też polskimi muzykami takimi jak Karol Szymanowski czy Artur Rubinstein;
  • salę balową
  • jadalnię

Spacerując po zamku trzeba zwrócić na niezwykle stylowe meble. Część z nich książę kupił na aukcjach za granicą, a część - to rodzinne pamiątki, udało się zachować z dawnych pałaców. Jedna z szaf została zrobiona w 1615 roku! Zajrzyjcie do naszej galerii i zobaczcie, jak książę Jan Lubomirski-Lanckoroński mieszka w Lubniewicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto