Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pełnia Różowego Księżyca 2020 nad Włocławkiem [zdjęcia]

Michał Sierek
Michał Sierek
Paweł Czarniak
Paweł Czarniak
7 i 8 kwietnia ponownie w tym roku możemy podziwiać superpełnię Księżyca. Są świetne warunki do wykonywania ciekawych zdjęć. Dlaczego kwietniową pełnię nazywamy "pełnią Różowego Księżyca"? I dlaczego tym razem Księżyc świeci jaśniej niż zwykle?

W nocy z 7 na 8 kwietnia wypada pierwsza wiosenna pełnia w 2020 roku. Jak donosi National Geographic, Indianie z północy nazywają kwietniową pełnię "różową" od wcześnie zakwitających, różowych dzikich kwiatów. W innych kulturach, pełnia ta jest nazywana Pełnią Kiełkującej Trawy, Jajeczną lub Rybną...

Zobaczcie zdjęcia pełni nad Włocławkiem. Czy komuś uda się sfotografować super księżyc? Czekamy na zdjęcia.

Księżyc będzie niecałe dziewięć godzin po perygeum, a co za tym idzie, będzie to kolejna superpełnia w tym roku. Nieco bliższa niż ta marcowa

Pełnia, kwiecień 2020. Kiedy dokładnie?

Pełnię będziemy mogli oglądać 7 i 8 kwietnia (100 proc. jasności o godz. 4.35 nad ranem, 8 kwietnia). - W tym momencie Księżyc będzie niecałe dziewięć godzin po perygeum, a co za tym idzie, będzie to kolejna superpełnia w tym roku. Nieco bliższa niż ta marcowa - donosi autor youtubeowego kanału AstroLife.

Będzie można wykonać bardzo ciekawe zdjęcia Srebrnego Globu, którego tarcza będzie na niebie większa niż zwykle.

Jeśli chcecie wiedzieć, jakie inne ciekawe zjawiska szykują się na niebie w kwietniu, to zachęcamy do obejrzenia poniższego wideo:

Superksieżyc - większy i jaśniejszy

Superksiężyc to potoczna i astrologiczna nazwa Księżyca w pełni, znajdującego w perygeum swojej orbity. Księżyc osiąga wówczas najmniejszą odległość od Ziemi. Według danych NASA w tym położeniu Księżyc dla obserwatorów jest do 14 proc. większy i świeci aż do 30 proc jaśniej niż w apogeum (najdalej od Ziemi).

Nazwa „superksiężyc” została wprowadzona w 1979 r. przez astrologa Richarda Nolle na określenie momentu, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się względem siebie w linii prostej, a Księżyc dodatkowo jest w swoim perygeum. Położenie takie występuje średnio raz na rok. Ale w 2020 możemy obserwować jedną superpełnię po drugiej.

Księżyc - średnia odległość od Ziemi

Nasz Księżyc jest piątym co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym. Przeciętna odległość od środka Ziemi do środka Księżyca to 384 399 km, co stanowi mniej więcej trzydziestokrotność średnicy ziemskiej. Średnica Księżyca wynosi 3474 km.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto