Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Jana Kołaczyńskiego z Krojczyna, radnego, prezesa OSP, społecznika [zdjęcia]

Pogrzeb Jana Kołaczyńskiego z Krojczyna, Grochowalsk, 21 stycznia 2022 roku.
Pogrzeb Jana Kołaczyńskiego z Krojczyna, Grochowalsk, 21 stycznia 2022 roku. Wojciech Alabrudziński
Na cmentarzu w Grochowalsku, gmina Dobrzyń nad Wisłą pożegnano Jana Kołaczyńskiego z Krojczyna, zasłużonego działacza społecznego, wielokrotnie nagradzanego za swoją pracę i osiągnięcia. Miał 73 lata.

Zobacz wideo. Dodatek osłonowy. Można już składać wnioski

od 16 lat

W piątek na cmentarzu parafialnym w Grochowalsku po mszy w kościele pożegnano Jana Kołaczyńskiego, gospodarza z Krojczyna, radnego, druha OSP, społecznika i działacza chłopskiego.

Obecni byli na uroczystości m.in. sąsiedzi, znajomi, delegacje i przedstawiciele samorządów i stowarzyszeń.
Na cmentarzu głos zabrali: Zbigniew Sosnowski, wicemarszałek województwa i starosta Krzysztof Baranowski.

Niedawno Prezydent RP nadał Janowi Kołaczyńskiemu Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. Kilka miesięcy wcześniej odebrał on też Krzyż Wolności i Solidarności z rąk prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Jan Kołaczyński razem z nieżyjącymi już Stanisławem Janiszem i Wojciechem Obernikowiczem tworzył „Solidarność Chłopską”. Walczył o wolną i demokratyczną Polskę, w której każdy ma prawo do swoich poglądów i nie musi wyznawać jedynej słusznej ideologii. Ta działalność kosztowała go naprawdę wiele, bo narażał siebie i swoich najbliższych. Współorganizował marsze rolników, tworzył struktury niezależnego związku zawodowego rolników i cały czas walczył z bezpieką. Po internowaniu przyszedł czas na zakaz opuszczania kraju. Od samego początku był związany z Polskim Stronnictwem Ludowym, bo zawsze uważał, że jest to partia najbliższa polskiej wsi i jej problemów. Sam prowadził gospodarstwo rolne, które od początku lat 90. słynie z uprawy borówki amerykańskiej. Jego dzieło kontynuują dzieci – córka Monika i syn Marek.

Był wielokrotnie nagradzany i odznaczany. Ma na swoim koncie tytuł Rolnika Pomorza i Kujaw, „Zasłużony dla powiatu lipnowskiego”. Był radnym powiatowym i sprawował funkcję członka Zarządu Powiatu w Lipnie. Nigdy nie bał się ciężkiej pracy - zaczynał od siedmiohektarowego gospodarstwa po rodzicach. Najpierw założył sad wiśniowy, który był jednym z najnowocześniejszych w kraju. Stopniowo rozwijał gospodarstwo, skupiając się na uprawie borówki amerykańskiej. Od zawsze leżał mu na sercu los innych, bo społecznikiem się urodził.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pogrzeb Jana Kołaczyńskiego z Krojczyna, radnego, prezesa OSP, społecznika [zdjęcia] - Lipno Nasze Miasto

Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto