Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiatowe obchody 1050. rocznicy chrztu Polski w Kowalu [zdjęcia]

Wojciech Nawrocki
Królewskie miasteczko Kowal na Kujawach w minioną niedzielę 24 kwietnia 2016 roku miało swoje obchody 1050 rocznicy chrztu Polski. Uroczystość była podzielona na dwa etapy, w pierwszym obchody kościelne z uroczystą mszą koncelebrowaną przez proboszcza kowalskiej parafii ks. kanonika dr Piotra Głowackiego oraz część drugą – świecką po mszy przed pomnikiem Króla Kazimierza III Wielkiego.

Przyjęcie chrztu przez księcia Mieszka I w 966 roku było przełomowym wydarzeniem w nowych dziejach Polski. Jak ona powstawała, w jakiej kolejności, według prof. Józefa Dobosza, chrzest Mieszka I był swoistym aktem założycielskim nowej religii. Władca Polan – Mieszko I, który poślubiając czeską księżniczkę Dobrawę, przyjął chrzest, aby wzmocnić pozycję swojego narodu na mapie ówczesnej Europy. Chrzest Polski 1050 lat temu rozpoczął wspólna drogę państwa polskiego i kościoła. Jak twierdzą historycy, zarówno państwo jak i kościół, żyły w skutecznej symbiozie. Takie były początki, później bywało różnie. Chrzest Mieszka I był w istocie aktem, który uznawany jest jako kamyk, który uruchomił lawinę chrystianizacji, aktem nowej religii.

Inicjatorami powiatowych obchodów jubileuszu chrztu Polski byli: Eugeniusz Gołembiewski – Burmistrz Kowala oraz Kazimierza Kaca – Starostwa Włocławski. Na kowalskie uroczystości zjechali zaproszeni goście, parlamentarzyści poseł na Sejm RP Łukasz Zbonikowski i senator Józef Łyczak, wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau, Członek Zarządu Województwa Sławomir Kopyść.

W uroczystościach wzięli liczny udział przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, reprezentanci samorządu powiatu włocławskiego w osobach burmistrzów, wójtów i pracowników samorządu, pracownicy, naczelnicy i dyrektorzy poszczególnych wydziałów Starostwa Włocławskiego, radni powiatowi i gminni, liczne delegacje i poczty sztandarowe Policji, Państwowej Straży Pożarnej z Włocławka, Ochotniczych straży Pożarnych powiatu włocławskiego, Pierwszej Pomorskiej Brygady Logistycznej im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Bractwa Kurkowego, Harcerzy, Myśliwych oraz poczty szkół, instytucji i organizacji społecznych. W uroczystościach wzięli licznie mieszkańcy Kowala i okolicznych miasteczek i gmin reprezentujących powiat włocławski.

Mszę świętą dziękczynną  w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. św. Urszuli  w Kowalu koncelebrował  proboszcz parafii ks. kan. dr Piotr Głowacki w asyście księdza seniora prałata Stanisława Waszczyńskiego byłego proboszcza Katedry Włocławskiej,  ks. Piotra Polaka - proboszcza parafii w Kruszynie, ks. Ryszarda Pospieszyńskiego – proboszcz parafii w Kłótnie, ks. pallotyna Jana Stawickiego, kowalanina, który na co dzień pełni swoją posługę duszpasterską w Portugalii oraz ks. Dawida Mendroka – proboszcza parafii Ewangelicko-Augsburskiej we Włocławku.

Po mszy krótką prelekcję na okoliczność jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski wygłosiła dr Anna Prokopiak – Lewandowska, na co dzień nauczyciel historii w LO w Kowalu, która przybliżyła uczestnikom uroczystości o ponadczasowym pojmowaniu przez społeczeństwo polskie znaczenia chrztu Polski w dziejach i historii istnienia naszego państwa, od jego przyjęcia po dzień dzisiejszy.

Po prelekcji dr Anny Prokopiak-Lewanowskiej głos zabrał Kazimierz Kaca – Starosta Włocławski, który wraz z Markiem Jaskulskim – Przewodniczącym Rady Powiatu Włocławskiego oraz Wojciechem Rudzińskim – radnym Powiatu Włocławskiego w sposób szczególny podziękowali za przygotowanie i celebrowanie uroczystości proboszczowi ks kanonikowi Piotrowi Głowackiemu, który w dowód wdzięczności otrzymał na pamiątkę tego wydarzenia kielich mszalny oraz Eugeniuszowi Gołembiewskiemu, który otrzymał wiele ciepłych słów pod swoim adresem popartych pamiątkowym listem gratulacyjnym.

Natomiast piękny bukiet kwiatów za prelekcję otrzymała dr Anna Prokopiak – Lewandowska. Po oficjalnych uroczystościach przyszedł czas na koncert w kowalskiej świątyni Edyty Geppert. Po koncercie z kościoła wyruszył pochód, na czele którego szły mażoretki i orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Kowalu, poczty sztandarowe, zaproszeni goście, delegacje z wiązankami kwiatów i wszyscy uczestnicy uroczystości na drugą część obchodów pod pomnik Króla Kazimierza III Wielkiego. Poszczególne delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem Króla, który na tę okoliczność był przepasany biało czerwoną flagą oraz podświetlony w światłami w barwach narodowych.

W pięknej scenerii głos zabrali: Eugeniusz Gołembiewski – burmistrz i gospodarz królewskiego miasta Kowal, poseł na Sejm RP Łukasz Zbonikowski, senator Józef Łyczak, Wicewojewoda Kujawsko-pomorski Józef Ramlau oraz członek Zarządu Województwa Kujawsko-pomorskiego Sławomir Kopyść. List okolicznościowy w imieniu posłanki na Sejm RP Joanny Borowiak odczytała Magdalena Safandowska, a w imieniu  posła RP Krzysztofa Czabańskiego Alicja Zawalska. Wszyscy prelegenci podkreślali w swojej wypowiedzi, jak ważne jest przekazywanie z pokolenia na pokolenie wartości i idei narodowych. Burmistrz Kowala podziękował obecnym na uroczystości za ich wkład w jej przygotowanie, za udział i postawę patriotyczną. Na cześć i upamiętnienie tej historycznej uroczystości członkowie Bractwa Kurkowego z Włocławka wystrzelili salut z armaty, podkreślając w ten sposób znaczenie powiatowych obchodów jubileuszu 1050. lecia chrztu Polski. Uroczystości zakończyły się rozwiązaniem orszaku pod pomnikiem Króla Kazimierza Wielkiego. To historyczne i patriotyczne wydarzenie na długo zapadnie w pamięci wszystkim uczestnikom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto