Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawo i Sprawiedliwość we Włocławku wnioskuje do NIK o przeprowadzenie kontroli w szpitalu wojewódzkim

Wojciech Alabrudziński
Wojciech Alabrudziński
Wideo
od 16 lat
Przedstawiciele struktur Prawa i Sprawiedliwości we Włocławku wystosowali w poniedziałek, 5 czerwca 2023 roku pismo do Najwyższej Izby Kontroli z wnioskiem o doraźną kontrolę w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Wienieckiej we Włocławku.

Podczas poniedziałkowej konferencji przed Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym przy ulicy Wienieckiej we Włocławku parlamentarzyści poinformowali o skierowaniu pisma do Najwyższej Izby Kontroli z wnioskiem o kontrolę we włocławskiej lecznicy.

- Wielokrotnie już mówiliśmy o kwestiach związanych z nieprawidłowościami, które w naszej ocenie mają miejsce we włocławskim szpitalu - mówi Joanna Borowiak, poseł na Sejm RP. - Marszałek Piotr Całbecki obiecywał remont szpitala, a kiedy inwestycja się rozpoczęła, to została ona zatrzymana. Towarzyszyły temu zmiany proceduralne dotyczące przejrzystości. Te działania budzą nasz niepokój. Te działania nie są transparentne w obszarze wydatkowania środków publicznych. Dlatego występujemy do Najwyższej Izby Kontroli o przeprowadzenie doraźnej kontroli dotyczącej przebiegu oraz realizacji przebudowy.

- Zdrowie jest dla nas wszystkich priorytetem, dlatego my jako rząd od lat podnosimy nakłady na służbę zdrowia, natomiast szpitale w większości znajdują się w zarządzie samorządów - dodaje wiceminister Anna Gembicka. - We włocławskim szpitalu sytuacja robi się coraz bardziej niepokojąca. Likwidacja oddziałów czy też czasowe ich zamykanie budzi wiele zagrożeń dla mieszkańców, którzy przyjeżdżają tutaj w sprawach często dotyczących ratowania życia.

- To co dziś widzimy to przeraża - mówi senator Józef Łyczak. - Tu zostały zainwestowane duże środki, a nie wiemy tak naprawdę kiedy ta inwestycja się zakończy. To nie wróży nic dobrego. Dlatego apeluję do marszałka - mniej aktorstwa, mniej polityki, a skoncentrować się trzeba na sprawach rozpoczętych, tych najważniejszych dla ludzi, czyli dotyczacych zdrowia.

Wojciech Jaranowski, wiceprzewodniczący sejmiku wojewódzkiego skupił się na finansach.

- Szpital w Toruniu kosztował około 500 milionów i jest już gotowy. Inwestycja we Włocławku miała kosztować 150 milionów, ale teraz mówi się o sumie 350 milionów. Mamy do czynienia z opieszałością i ciągłymi zmianami koncepcji modernizacji tego szpitala.

Mury nowego pawilonu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku przy ulicy Wienieckiej już wynoszą się nad poziom powierzchni, 16 maja 2023 roku.

Tak przebiega budowa nowego pawilonu w Szpitalu Wojewódzkim ...

Co na to Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko–pomorskiego?

- Budowa szpitala we Włocławku obecnie jest realizowana szybciej, niż jest to zaplanowane w harmonogramie - mówi marszałek. - Niewątpliwie przy tej inwestycji wystąpiło wiele przeciwności m.in. wysoka inflacja, braki materiałów budowlanych na rynku i ogromny wzrost ich cen. Udało nam się pokonać te trudności, które od kilkunastu miesięcy targają rynkiem inwestycyjnym i które zatrzymały wiele polskich inwestycji publicznych.
Kontrola NIK nie wpłynie negatywnie na prowadzenie inwestycji. Jest ona realizowana zgodnie z przepisami, zasadami i literą prawa.
W przypadku tak istotnej społecznie inwestycji liczę na wsparcie posłów i radnych PIS, pomoc zawsze się przyda, a nie na krytykowanie i donosy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto