Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protest "Ani jednej więcej" we Włocławku. Tak było na placu Wolności [zdjęcia]

OPRAC.: Red.
Protest "Ani jednej więcej" we Włocławku, sobota 6 listopada 2021.
Protest "Ani jednej więcej" we Włocławku, sobota 6 listopada 2021. Wojciech Alabrudziński
Także we Włocławku odbyła się w sobotę pikieta "Ani jednej więcej". Kilkaset osób spotkało się na placu Wolności. Pikieta nawiązywała do tragedii z Pszczyny. 22 września w tamtejszym szpitalu wskutek wstrząsu septycznego zmarła 30-letnia Izabela. Trafiła tam w 22. tygodniu ciąży. Dziecko nie miało jednak szans na przeżycie. Powodem było tzw. bezwodzie.

Zobacz wideo: Nowe mandaty od straży miejskiej - mają większe uprawnienia

Protest "Ani jednej więcej" we Włocławku

Z informacji, które ciężarna kobieta przesyłała swojej matce wynika, że lekarze nie usunęli płodu, ale czekali, aż przestanie bić jego serce. Powodem miały być ich obawy przed konsekwencjami prawnymi, wynikającymi z tzw. przepisów antyaborcyjnych. Utrzymywanie płodu w organizmie kobiety miało z kolei wywołać sepsę, która doprowadziła do śmierci kobiety. 30-latka zostawiła męża, osierociła córkę.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący prawa aborcyjnego zapadł w październiku 2020.

Aborcje zgodnie z prawem z 1993 roku dopuszczano w trzech przypadkach: kiedy ciąża stanowiła zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety; gdy zachodziło uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest skutkiem gwałtu, kazirodztwa albo pedofilii; kiedy istniało duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

W wyroku z 2020 roku TK uznaje za niezgodny z konstytucja ten trzeci zapis. To zaostrzenie prawa antyaborcyjnego - oznacza to, że kobieta, mimo ciężkiej wady płodu, będzie musiała urodzić. Nadal obowiązują dwie inne przesłanki legalnej aborcji: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia matki lub powstała w wyniku przestępstwa, np. gwałtu, ale wcześniej najczęściej miała zastosowanie ta uchylona przesłanka. Z drugiej strony, nastąpiło rozszerzenie granic przestępstwa przerywania ciąży z naruszeniem przepisów ustawy za zgodą kobiety o te „zdelegalizowane" sytuacje, ale czyny matek nie podlegają odpowiedzialności karnej.

W uzasadnieniu wyroku TK widnieje zapis o dopuszczalności aborcji, kiedy istnieje „duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu wiąże się z zagrożeniem dla życia i zdrowia matki".

W ustnym uzasadnieniu zasygnalizowano możliwości kompromisu, tj. przywrócenia, w pewnym zakresie, uchylonej przesłanki i takie wskazania można znaleźć w opublikowanym uzasadnieniu. Nie ma jednak odstępstwa od mocnej ochrony płodu od poczęcia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto