Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorcy we Włocławku a koronawirus. Członek Rady Biznesu wyjaśnia

Redakcja
UM Włocławek
Przedsiębiorcy z Włocławka, którzy walczą o przetrwanie w dobie pandemii koronawirusa, mogą ubiegać się o wsparcie - zarówno to z samorządu, jak i w ramach tzw. "tarczy kryzysowej". O szczegółach mówiono podczas konferencji prasowej prezydenta Marka Wojtkowskiego.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą liczyć we Włocławku na przedłużenie terminów opłat lub rozłożenie ich na raty. Chodzi o podatki od nieruchomości i środków transportu, a także użytkowanie wieczyste.

Urząd Miasta we Włocławku obniża czynsze dla przedsiębiorców do złotówki

- Czynsz za lokale, które wynajmowane są od miasta, w okresie pandemii koronawirusa obniżyliśmy do przysłowiowej złotówki - mówi Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka. - Apeluję również do osób prywatnych, by w swoich kalkulacjach finansowych uwzględniali tę sytuację. We Włocławku nie ograniczamy ponadto inwestycji, to również jest pomoc dla przedsiębiorców. Bardzo zależy nam na utrzymaniu miejsc pracy, na tym, by nasi przedsiębiorcy przeszli ten czas z jak najmniejszymi stratami.

Trzeba zaznaczyć, że każda z osób, która chce uzyskać taką pomoc, musi złożyć stosowny wniosek do Urzędu Miasta we Włocławku. Podobnie zresztą jest ze wsparciem przewidzianym w tarczy antykryzosowej.

- Jako samorządowcy staramy się ze wszystkich sił wspierać przedsiębiorców i pomagać, żeby mogli przejść przez ten czas jak najmniej boleśnie - mówi Agnieszka Jura-Walczak, radna miejska. - Poprosiłam Przemysława Ziemeckiego, radcę prawnego, członka Rady Biznesu o opracowanie poradnika dla przedsiębiorców. Mamy przecież ustawę antykryzysową, dla niektórych to tarcza, dla niektórych sito, durszlak.

Koronawius - Włocławek. Radca prawny o tarczy kryzysowej

Podczas konferencji prasowej Przemysław Ziemecki przybliżył kilka rozwiązań.

- To nie jest tak, że pomoc otrzyma się samoczynnie - mówi Przemysław Ziemecki, radca prawny z Włocławka. - Każda pomoc wymaga złożenia wniosku. Po upływie terminów, mimo że będziecie Państwo spełniali przesłanki, to takiej pomocy nie otrzymacie - zwrócił się do przedsiębiorców.

Powiatowe urzędy pracy udzielają pożyczki do 5 tysięcy złotych. Skierowana ona jest do mikroprzedsiębiorców, czyli takich którzy zatrudniają do dziewięciu osób.

- Wnioski o to wsparcie można składać cały czas, ale kto pierwszy ten lepszy - mówi Przemysław Ziemecki.- Póki co środki są, ale jak ich zabraknie, nie będą udzielane. Jest to pożyczka, ale jeżeli utrzymamy ilość etatów, którą mieliśmy na 29 lutego, przez okres 3 miesięcy od dnia podpisania umowy, to zostanie ona umorzona. Jeśli etatów z jakiś przyczyn nie utrzymamy, będzie trzeba ją zwrócić, ale nie dłużej niż przez 12 miesięcy. Środki w ramach tego przedsięwzięcia bardzo szybko są wypłacane, od dwóch dni od podpisania umowy.

Mikroprzedsiębiorcy, właściciele małych i średnich firm mogą z kolei ubiegać się o dopłaty do wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenie społeczne. Przyznanie dotacji uzależnione jest od spadku obrotów, o minimum 30 proc. Można otrzymać dofinansowanie na poziomie 50, 70, a nawet 90 proc.

Przedsiębiorcy mogą też ubiegać się o umorzenie składek ZUS, wniosek trzeba złożyć do 30 czerwca 2020 roku. Istnieje także możliwość zwolnienia z czynszu, ale wiąże się to z przedłużeniem umowy najmu - chodzi o przedsiębiorców, którzy działają na terenie obiektów o pow. sprzedaży powyżej 2 tys. mkw.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto