Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przemoc w szkołach we Włocławku. Krzywdzą kolegów, bo sami są krzywdzeni

Małgorzata Goździalska
Wojciech Alabrudziński
W ostatnim półroczu do policji wpłynęło ze szkół 20 spraw

Nauczyciele nie mają wątpliwości: - Przemoc dotyka na ogół uczniów bardzo wrażliwych, nieśmiałych w kontaktach z grupą, o niskim poczucie własnej wartości. Pytani o źródła przemocy w szkole odpowiadają: - Dzieci przez agresję często odreagowują stres, frustracje, konflikty w domu, niepowodzenia szkolne. To też może być sposób na zwrócenie na siebie uwagi. Z obserwacji szkolnych pedagogów wynika, że uczniowie agresywni często są nadpobudliwi. Ale agresja także wynika z kryzysowych momentów w życiu dziecka, na przykład rozwodu rodziców. Do czego prowadzi przemoc wśród dzieci i młodzieży?

Do siniaków, podbitych oczu, zranień i zadrapań. To jednak łatwo zauważyć. Gorzej, gdy dziecko, tak jak Mateusz, doświadcza przemocy słownej lub jest izolowany, nikt nie chce się z nim kumplować. Bo rany na psychice goją się dłużej. Na bagaż negatywnych doświadczeń i emocji składają się: poczucie winy, smutku, lęku, żalu, gniewu, rozpaczy. Przemoc może doprowadzić do obniżenia samooceny u dziecka, nieśmiałości i problemów w relacjach z rówieśnikami i dorosłymi. Dzieje się tak wtedy, gdy rodzice lub nauczyciele nie dostrzegają problemu lub co gorsza bagatelizują go. Jeśli dziecko słyszy "Śmieją się z ciebie, ale nie przejmuj się", albo " Dogadajcie się sami i nie zawracajcie mi głowy" to jeszcze bardziej zamyka się w sobie. Jak włocławskie szkoły radzą sobie z przemocą wśród dzieci i młodzieży? Dyrektorzy placówek zapewniają, że nie bagatelizują problemów uczniów i wkraczają w każdym przypadku. Interwencje są zwykle uhierarchizowane. - Najpierw rozmowa z nauczycielem, potem z pedagogiem szkolnym, rodzicami, dyrekcją, a jeśli wykroczenia są poważne, to z policją - mówi dyrektor jednej z podstawówek w śródmieściu. Jakie konsekwencje?

W ostatnim półroczu do Komendy Miejskiej Policji we Włocławku wpłynęło dwadzieścia takich spraw. - Zwykle szkoły zgłaszają przypadki pobicia czy wręcz uszkodzenia ciała, ale też informują o wyzwiskach - mówi starszy aspirant Krzysztof Jastrzębski z KMP we Włocławku. Jakie konsekwencje spotykają tych, którzy dopuszczają się przemocy w szkole? - Takie sprawy kierujemy do sądu rodzinnego i do spraw nieletnich - odpowiada Krzysztof Jastrzębski.

- A sąd nie informuje nas o tym, jakie konsekwencje spotykają uczniów. W działania profilaktyczne przeciwko przemocy w szkołach coraz częściej angażuje się włocławska straż miejska. W tym tygodniu, na przykład, municypalni spotkali się z rodzicami uczniów Szkoły Podstawowej nr 14. Podpowiadali, co robić, gdy dziecko staje się ofiarą napaści w sieci, jak zapobiegać temu, aby nie weszło w konflikt z prawem i kogoś nie skrzywdziło poprzez swoją wirtualną aktywność.

Jeśli dziecko słyszy od innych "śmieją się z ciebie, ale nie przejmuj się" albo "dogadajcie się sami i nie zawracaj mi głowy", to jeszcze bardziej zamyka się w sobie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto