Przestrzelone wolne przyczyną porażki drugoligowego TKM. Rekordowa wygrana młodzików młodszych

Grzegorz Oleradzki
W ostatnim, przed własną publicznością, meczu rundy zasadniczej, koszykarze TKM podejmowali znacznie bardziej doświadczony zespół z Tarnowa Podgórnego.

TKM - Tarnowo Podgórne 70:72 (22:22, 19:23, 14:15, 15:13)
TKM: Komenda 14 (1), Sołtysiak 10, Zych 6 (1), Krawiec 5 (1), Piątek 1 - B. Matusiak 11 (3), Barański 8, Ćwikliński 5, Frontczak 5 (1), Ostrowski 5, Afeltowicz.

Sobotni pojedynek miał dla gospodarzy istotne znaczenie bowiem wygrana stwarzała szansę wyprzedzenie AZS Politechniki Poznań, rywala w walce o utrzymanie.

Włocławianie tradycyjnie słabo rozpoczęli przegrywając po 3. minutach 2:11. Później jednak uporządkowali grę doprowadzając do remisu na zakończenie pierwszej kwarty. Podobnie było w drugiej. Prowadzenie zmieniało się wielokrotnie, a wynik najczęściej oscylował wokół remisu.

Po zmianie stron obraz gry nie uległ większej zmianie. Niewielkie prowadzenie przyjezdnych utrzymywało się do połowy ostatniej kwarty, gdy włocławianie doprowadzili do remisu i na krótko zdobyli przewagę.

Seria niecelnych rzutów sprawiła jednak, że na półtorej minuty przed końcem przegrywali 66:71. Nie zrezygnowali z walki i na niespełna pół minuty przed upływem regulaminowego czasu mieli szansę wyrównania, jednak Rafał Komenda wykorzystał tylko jednego osobistego. Goście z linii wolnych podwyższyli, a rzut Mateusza Krawca zza linii 6,75 w ostatniej sekundzie był niecelny.

Gospodarze tradycyjnie, jak w większości spotkań, przegrali walkę pod tablicami (27 - 43) jednak minimalna porażka to efekt ich nieskuteczności. W rzutach z gry nie przekroczyli 40 procent (rywale 47,3), a jeszcze gorzej spisywali się przy egzekwowaniu wolnych. Nie trafili 22 z 37 wykonywanych, a w 2. i 3. kwarcie zanotowali w tym elemencie skuteczność 20 procent.

- Tę strzelecką niemoc trudno jest wytłumaczyć - powiedział Grzegorz Kożan, trener TKM. - Świadomość wagi kolejnej próby sprawiała, że szans nie wykorzystywali zarówno młodzi jak i doświadczeni koszykarze co w dużej mierze zdecydowało o minimalnej przegranej. Jestem jedna optymistą i wierzę, że w meczach z poznańskimi akademikami uda się obronić ligowy status.

W innym meczu przedostatniej rundy Politechnika Gdańsk - Decka Pelplin 59:72. Pozostałe spotkania odbędą się w środę lub piątek.

Strzelecki popis

Zwycięską passę kontynuują młodzicy młodsi z zespołu U 13 (w tej kategorii wiekowej rozgrywki kończą się na szczeblu województwa).

Tym razem podopieczni trenera Kazimierza Tomaszewskiego zdeklasowali na własnym parkiecie Novum III Bydgoszcz 204:5 (62:0, 43:1, 50:2, 49:2), a wynik wystarcza za komentarz.

O różnicy świadczy fakt, że goście w pierwszej połowie zdobyli punkt. Punkty dla TKM zdobyli: Czyżnielewski 32, Biliński 32, Andrzejewski 30, M. Matusiak 26, Kornatka 20, Kępski 12, Wdzięczny 10, Łazarski 9, Ochmański 9, Hyba 6, A. Lewandowski 6, Bednarek 6, Gachewicz 6.

To drugi tak wysoki wynik osiągnięty przez młody zespół włocławski. Niedawno na wyjeździe pokonali oni Novum II 209:20. TKM jest zdecydowanym liderem, a średni w meczu zespół zdobywa ponad 130 punktów tracąc ich zaledwie 21. Jedynym zespołem który stawił opór były Twarde Pierniki Toruń przegrywając we Włocławku 46:78.

ANWIL WŁOCŁAWEK - ENERGA CZARNYCH SŁUPSK 69:63. ZDJĘCIA, RELACJA. Kliknij w zdjęcie i oglądaj.