Przystań przy ul. Płockiej we Włocławku zostanie rozbudowana. Za ponad 21 milionów złotych

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Przystań przy ul. Płockiej ma być rozbudowana jeszcze w 2021 roku
Przystań przy ul. Płockiej ma być rozbudowana jeszcze w 2021 roku Wojciech Alabrudziński
Zagospodarowanie Zalewu Włocławskiego i rozbudowa przystani przy ul. Płockiej będzie droższe o prawie 3 miliony złotych. Radni podjęli decyzję o zwiększeniu wydatków na tą inwestycję, żeby nie stracić ponad 12 milionów złotych unijnego dofinansowania. 13 maja wybrano wykonawcę zadania. Prace mają zakończyć się jeszcze w tym roku.

Zobacz wideo: Jak zmieniły się tendencje zakupowe w czasie pandemii?

Rozbudowa przystani we Włocławku będzie droższa o prawie 3 miliony złotych

Rozbudowa przystani przy ul. Płockiej we Włocławku miała kosztować blisko 18 milionów zł. Jednak, po otwarciu ofert okazało się, że wszystkie przekraczają zaplanowane na ten cel koszty. We wtorek (11 maja) podczas sesji radni przyjęli uchwałę dotyczącą zmian w budżecie miasta na 2021 rok i zdecydowali o przesunięciu na realizację tej inwestycji środków z innych zadań. Chodzi o kwotę 2,8 mln złotych, która pokryta zostanie z dwóch zadań:

  • budowy ulicy Celulozowej (2, 5 mln zł),
  • sali gimnastycznej przy Zespole Szkół nr 8 (300 tys. zł. Pozostawiona na tym zadaniu kwota pozwoli na przygotowanie terenu pod roboty budowlane).

Włocławek „przepłaca za inwestycje”?

Po zmianach wartość zadania wyniesie ponad 21 mln zł (dokładnie 21.101.910,00 zł). Propozycja zwiększenia o blisko 3 mln zł wydatków na rozbudowę przystani przy ul. Płockiej wywołała dyskusję na ostatniej sesji Rady Miasta (11 maja). Wątpliwości wyraził radny Prawa i Sprawiedliwości.

- Zmiana budżetowa wywołana została tym, że po raz kolejny radni są stawiani w jakimś sensie pod ścianą w związku z tym, że inwestycja, która miała kosztować 2,8 mln zł mniej, musi być powiększona o tą kwotę, bo inaczej możemy stracić ponad 10 milionowe dofinansowanie na tę inwestycję. To jest kolejna przepłacona inwestycja. Przypomnę chociażby tylko niedawno oddane do użytku przejście podziemne pod torami na Zazamczu, czy Przedszkole 35 na osiedlu Południe

– mówił na sesji radny Janusz Dębczyński, przewodniczący klubu PiS.

Wykonawcę przejścia podziemnego na Zazamczu we Włocławku wybrano dopiero w trzecim przetargu

Radnemu odpowiedział Krzysztof Kukucki, zastępca prezydenta Włocławka. Podkreślał, że wykonawcy wybierani są w prowadzonych zgodnie z prawem przetargach. Zdarza się, że proponowane przez nich ceny są wyższe, niż przewidywane w kosztorysie. W przypadku przejścia pod torami na Zazamczu wykonawcę udało się wyłonić dopiero w trzecim przetargu, ponieważ w dwóch pierwszych oferty były średnio o 2 mln zł wyższe od planowanej kwoty.

- Dopiero w trzecim postępowaniu wykonawca zaproponował cenę, która była zbliżona do naszej kwoty określonej w kosztorysie. Jeżeli ktokolwiek w tym kraju jest w stanie wybrać wykonawcę z pominięciem ustawy o zamówieniach publicznych, to proszę bardzo. Natomiast ja wiem jak takie działanie mogłoby się skończyć. Oczywiście jest to działanie niezgodnie z prawem, więc proszę nie mówić, że wybrana w przetargu publicznym - zgodnie z obowiązującą ustawą o zamówieniach publicznych - inwestycja jest przepłacona, bo tak nie jest

– mówił Krzysztof Kukucki, zastępca prezydenta Włocławka.

Włocławek otrzymał ponad 12 milionów złotych dofinansowania na rozbudowę przystani przy ul. Płockiej

W przypadku zagospodarowania Zalewu Włocławskiego i przebudowy przystani sytuacja jest inna. Zdaniem Krzysztofa Kukuckiego na zwiększenie kosztów realizacji zadania wpływ miała m. in. epidemia oraz wzrost cen materiałów budowlanych i robocizny.

- Mieliśmy wybranego wykonawcę, który był blisko naszego kosztorysu. Niestety, nie złożył wszystkich wymaganych prawem dokumentów, w związku z tym nie mogliśmy go wybrać

– mówił podczas sesji 11 maja Krzysztof Kukucki.

Przypomniał też, że inwestycja otrzymała ponad 12 mln zł unijnego dofinansowania. Musi zostać zrealizowana do końca 2021 roku, żeby miasto nie straciło tych środków.

- Mieliśmy do wyboru dwa scenariusze: pierwszy unieważnić przetarg i ponowić całą procedurę, która przy najlepszym możliwym scenariuszu trwałaby od półtora do dwóch miesięcy. W lipcu mielibyśmy wybranego wykonawcę beż żadnej gwarancji, że oferty złożone przez potencjalnych wykonawców byłyby niższe niż ta, którą mamy obecnie. Drugie rozwiązanie, to zwrócenie się do Rady Miasta z wnioskiem o zaakceptowanie większej kwoty na to zadanie. Wybraliśmy to drugie rozwiązanie zakładając, że jest bezpieczniejsze, a także po to, by nie tracić dodatkowych środków ze źródeł zewnętrznych

– mówił Krzysztof Kukucki.

Za zmianami w budżecie, a tym samym zwiększeniem puli środków na przebudowę przystani głosowało 15 radnych Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Od głosu wstrzymało się 8 radnych PiS.

Co istotne, 13 maja rozstrzygnięto przetarg na realizację inwestycji. Wykonawcą zadania będzie firma Mosty Kujawy Krzysztof Szymański, który prace wycenił na 20 322 913,25 zł brutto.

 

Przystań przy ul. Płockiej ma być rozbudowana jeszcze w 2021 roku

Przystań przy ul. Płockiej we Włocławku zostanie rozbudowana...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie