Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni Lewicy chcą, by Włocławek stworzył miejski program in vitro

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Radni Lewicy z Włocławka przygotowali wniosek do prezydenta Włocławka o wprowadzenie zmiany do projektu budżetu miasta na 2021 rok dotyczącej wsparcia leczenia niepłodności metodą in vitro.
Radni Lewicy z Włocławka przygotowali wniosek do prezydenta Włocławka o wprowadzenie zmiany do projektu budżetu miasta na 2021 rok dotyczącej wsparcia leczenia niepłodności metodą in vitro. pixabay.com
Radni Lewicy z Włocławka przygotowali wniosek do prezydenta Włocławka o wprowadzenie zmiany do projektu budżetu na 2021 rok dotyczącej wsparcia leczenia niepłodności metodą in vitro. Chcą, aby na ten cel uwzględniono przynajmniej 200 tysięcy złotych.

Zobacz wideo: Koniec z odmową przyjęcia mandatu? Jest nowy projekt.

Przypomnijmy, że do 2016 roku istniał ogólnopolski program, dzięki któremu pary zmagające się z problemem płodności, mogły liczyć na refundację zapłodnienia metodą in vitro. Z programu refundacji zabiegów in vitro zrezygnował rząd PiS. Zamiast metody in vitro, rząd zaproponował Program Kompleksowej Ochrony Zdrowia Prokreacyjnego, który zakładał m.in. zwiększenie dostępności do wysokiej jakości świadczeń z zakresu diagnostyki i leczenia niepłodności. Program rozpisano na lata 2016-2020.

Które miasta w Polsce mają własny program in vitro?

W związku z wycofaniem w 2016 roku refundacji zabiegów in vitro, niektóre samorządy w Polsce wprowadziły miejskie programy refundujące zapłodnienie metodą in vitro. Miejskie programy in vitro obecnie realizowane są między innymi w: Bydgoszczy, Warszawie, Łodzi, Słupsku, Chojnicach, Gdańsku. Próby stworzenia miejskiego programu in vitro nie powiodły się np. w Toruniu i Grudziądzu.

Włocławek będzie miał miejski program in vitro?

O wprowadzenie miejskiego programu in vitro we Włocławku zabiegają radni Lewicy. Włocławscy radni Lewicy: Piotr Kowal – przewodniczący Klubu Radnych Lewicy i Joanna-Hofman-Kupisz – wiceprzewodnicząca Rady Miasta Włocławka, 5 lutego poinformowali o sporządzeniu wniosku skierowanego do Marka Wojtkowskiego, prezydenta Włocławka. Wniosek dotyczy przygotowania zmiany do budżetu miasta na najbliższą sesję Rady Miasta. Jak dowiadujemy się z facebookowej strony „Lewica Włocławek”, chodzi o przeznaczenie co najmniej 200 tysięcy złotych z budżetu miasta na wsparcie mieszkanek i mieszkańców Włocławka w kwestii leczenia niepłodności metodą in vitro.

- Jednocześnie trzeba jasno powiedzieć, że zmiany które rząd PiSu wprowadził do Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025 polegające na wykreśleniu z listy priorytetów punktu "Poprawa zdrowia prokreacyjnego" to kolejna spłata długu wobec Kościoła za otrzymane wsparcie polityczne. "Prawo i Sprawiedliwość" po raz kolejny pokazało, że w imię ideologii i nakazów episkopatu jest w stanie zostawić bez jakiekolwiek wsparcia ponad milion polskich par. Tym większa jest nasza odpowiedzialność jako samorządowców aby dać odpór kolejnym barbarzyńskim pomysłom tego rządu

– informuje włocławski radny Piotr Kowal na swoim Facebooku.

Program Ochrony Zdrowia Prokreacyjnego jednak będzie realizowany

W projekcie Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025 początkowo zamieszczono pięć celów operacyjnych:

  • profilaktyka nadwagi i otyłości;
  • profilaktyka uzależnień;
  • promocja zdrowia psychicznego;
  • zdrowie środowiskowe i choroby zakaźne,
  • zdrowe i aktywne starzenie się.

Nie znalazł się w nim punkt dotyczący poprawy zdrowia prokreacyjnego, który realizowany był w latach 206-2020. 5 lutego Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, poinformował, że – po konsultacjach – zdecydowano, iż punkt ten wróci do Narodowego Programu Zdrowia. Jak dowiadujemy się z portalu politykazdrowotna.com, wprowadzony zostanie także monitoring działania programu i równolegle prowadzona diagnostyka kobiet i mężczyzn (do tej pory mężczyzna był diagnozowany dopiero po przeprowadzeniu diagnozy i kobiety i wykluczeniu u niej przeszkód w zajściu w ciążę).

Radni Lewicy z Włocławka przygotowali wniosek do prezydenta Włocławka o wprowadzenie zmiany do projektu budżetu miasta na 2021 rok dotyczącej wsparcia leczenia niepłodności metodą in vitro.

Radni Lewicy chcą, by Włocławek stworzył miejski program in vitro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto