Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni PO o inkubatorze przedsiębiorczości, ładowarkach do wózków i zmianiach w ustawie o samorządzie [ZDJĘCIA]

Szymon Kamczyk
Szymon Kamczyk / Dziennik Zachodni
Radni PO z Rybnika zorganizowali konferencję prasową, na której poinformowali dziennikarzy o swoich ostatnich pomysłach. W centrum mają pojawić się dwie ładowarki do elektrycznych wózków inwalidzkich, a prawdopodobnie w okolicy kampusu ma powstać inkubator przedsiębiorczości. Radni opowiedzieli również o zmianach w ustawie o samorządzie gminnym.

Pierwszym tematem, który poruszyli radni PO było utworzenie rybnickiego inkubatora Przedsiębiorczości. - Pod koniec poprzedniej kadencji, jeszcze współpracując z panią Joanną Kryszczyszyn, składaliśmy propozycję dot. powołania inkubatora przedsiębiorczości w Rybnika. Wtedy nie było zrozumienia dla tej inicjatywy. Rozmawialiśmy z prezydentem Piotrem Kuczera i stwierdził, że taka inicjatywa jest potrzebna dla Rybnika. Zaproponowaliśmy, aby w przestrzeni centrum miasta powołać taki inkubator. Naszym zdaniem dogodną lokalizacją jest kampus lub okolice rynku w zależności od dostępności przestrzeni. Mamy nadzieję, że inkubator powstanie jeszcze w obecnej kadencji. Ma to być miejsce, w którym będą spotykać się młodsi i starci, którzy są pewni, że chcą założyć własny biznes – informuje Wojciech Kiljańczyk, radny Miasta Rybnika.

Kolejną propozycją, która powstała w wyniku sugestii mieszkańców jest utworzenie ładowarek do elektrycznych wózków inwalidzkich. - Taki wózek ma zasięg do 5 km. Zaproponowaliśmy, aby takie ładowarki powstały w dwóch miejscach tj. Halo Rybnik i Urzędzie Miasta Rybnika. Koszt ładowania wózka elektrycznego to zaledwie 1 zł i miasto może takie koszty ponieść. Chcemy też, aby te miejsca były odpowiednio oznaczone – mówi Łukasz Kłosek, radny z Rybnika, prezentując propozycję znaku graficznego oznaczenia ładowarek. Ładowarki miałyby powstać w najbliższych miesiącach.

Trzecią poruszoną przez radnych kwestią były zmiany w ustawie o samorządzie gminnym. Nowelizacja wprowadza m.in. konieczność rejestracji posiedzeń rady. To w Rybniku już się dzieje. - Nowum jest komisja spraw i wniosków. My w Rybniku ten temat mamy załatwiony, bo zajmuje się nim komisja rewizyjna, ale będziemy musieli jeszcze jedną dodatkową komisję powołać. Nowum jest też zwierzchnictwo przewodniczącego rady nad pracownikami obsługującymi radę miasta. Na czym to miałoby polegać, na razie nikt nie wie. Pracownicy są zatrudnieni w UM, którego kierownikiem jest prezydent. W skrajnych przypadkach może dojść do konfliktu i może o ten konflikt właśnie chodzi. U nas jednak współpraca przewodniczącego RM z prezydentem, radą, pracownikami bez względu jakie ugrupowanie było u władzy, odbywała się prawidłowo i nie było dotąd żadnych konfliktów. Każdy wiedział, jakie są jego kompetencje – powiedział radny Benedykt Kołodziejczyk. Wspomniał także o zmianie, dotyczącej możliwości wstępu radnych do pomieszczeń pracy urzędników. - Musimy to uregulować, bo jeżeli tego nie zrobimy, może być tak, że radny, który jest dociekliwy lub nastawiony od góry, może zdestabilizować pracę urzędu – podkreślił radny z Rybnika-Kamienia. Wśród wprowadzonych zmian pojawiła się też inicjatywa uchwałodawcza, przy podpisach 300 mieszkańców. Prezydent co roku będzie też składać radzie raport, w którym głos będą mogli zabierać mieszkańcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto