Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont barokowych kamienic przy Starym Rynku siedziby Muzeum Historii Włocławka trwał 5 lat. Został zakończony

Online
Remont barokowych kamienic we Włocławku zakończony

Z końcem czerwca b.r. zakończył się, trwający pięć lat remont barokowych kamienic przy Starym Rynku, siedziby Muzeum Historii Włocławka.

Jak informuje Wioleta Osińska z Dział Edukacji i Promocji Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku szeroko zakrojone prace oprócz kapitalnego remontu trzech kamienic obejmowały także rozbudowę muzeum i zagospodarowanie terenu od ul. Szpichlernej. W pierwszej kolejności wykonano wymianę dachów i okien oraz skomplikowane odwodnienie i zabezpieczenie przeciwwodne piwnic i fundamentów. Następnie przeprowadzono remonty i adaptacje wnętrz oraz dobudowano nowe zaplecze recepcyjne, socjalne i audytoryjne. W ostatnim etapie zrealizowano prace rekonstrukcyjno-konserwatorskie przy zabytkowych elewacjach oraz zagospodarowano przyległy do muzeum teren zielony, który będzie wykorzystywany do działań muzealnych.

Wraz z zakończeniem robót budowlanych muzeum we Włocławku przystępuje do realizacji ekspozycji stałych oraz urządzania magazynów zbiorów i pracowni muzealnych. Aktualnie są wykonywane systemy ekspozycyjne – gabloty, przeszklone zabudowy i stelaże pod kątem urządzenia nowych ekspozycji stałych, na których zostanie zaprezentowana historia Włocławka i regionu od pradziejów do okresu PRL.

Jednocześnie rozpocznie się powrotne przewożenie zabytków i urządzanie magazynów zbiorów z Działu Archeologicznego, Działu Historycznego oraz Działu Numizmatyki, medalierstwa i metrologii historycznej. Wczesną jesienią rozpoczną się prace aranżacyjne ekspozycji a w końcu roku muzeum powinno być udostępnione do zwiedzania.

Remont i modernizacja Muzeum Historii Włocławka, które jest jednym z sześciu oddziałów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej został sfinansowany przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego przy udziale środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz środków własnych muzeum. Ogólny koszt inwestycji wraz z urządzeniem ekspozycji stałych i wyposażeniem pracowni wyniesie ponad 3 mln złotych.

Dlaczego warto nosić odblaski? Mówi Sławek Piotrowski.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto