Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont klasztoru w Brześciu Kujawskim [zdjęcia]

Andrzej Galczak
Szyby będą odgradzać zwiedzających od krypt, w których pochowani są dominikanie. Po szkle będziemy się poruszali podziwiając znajdujące się poniżej gotyckie posadzki. Czy to możliwe? Nieprędko, ale dzisiejszy gospodarz klasztoru z 1264 r., ks. prałat Ireneusz Juszczyński snuje takie plany.

W ubiegłym roku, podczas remontu, robotnicy natknęli się na szczątki ludzkie. Przybyli na miejsce archeolodzy stopniowo odsłaniali zasypane ziemią pomieszczenia. Odkryli stare malowidła i wejście do krypt grobowych. Badania georadarem wskazały, że pod całym klasztorem są pomieszczenia. Potwierdziła to kamera wprowadzona przez nawiercone w podłodze otwory. W podziemiach odkryte zostały trumny ze szczątkami zakonników i korytarze. Prace zostały wtedy przerwane, a krypty zamknięte. Powód? Zabrakło pieniędzy.

Klasztor był bardzo zaniedbany, a w przeszłości popełniono wiele błędów, choćby pokrycie części ścian wewnętrznych farbą olejną, co spowodowało niszczenie tynków. Na zewnątrz podwyższono też warstwę ziemi, która napiera na ściany i może być przyczyną ich uszkodzenia. Wnętrze klasztoru, a szczególnie jego drewniane elementy zaatakowane były przez szkodniki.

- Odnowiliśmy już północną ścianę elewacji - podkreśla ks. prałat. - Tam gdzie gotyckie cegły były odsłonięte, zostały oczyszczone i zakonserwowane. Całość tych prac ma być ukończona do września. Roboty mogą być prowadzone dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Starostwa Powiatowego, gminy Brześć Kujawski oraz parafian. Natomiast do renowacji obrazu św. Wincentego Ferreriusza i malowideł w znacznej większości dołożył się wojewódzki konserwator zabytków.

A co z poszukiwaniami szczątków Eufrozyny, matki Władysława Łokietka, która prawdopodobnie pochowana została pod ołtarzem głównym?

- Dopóki żyję, nie będę odpuszczał - podkreśla ks. prałat. - Najpierw jednak musimy skoncentrować się na doprowadzeniu do końca trwających prac budowlanych. Zanim zaczniemy szukać Eufrozyny, poszukamy szczątków Rafała z Leszna. To zadanie planuję rozpocząć w przyszłym roku.

Czytaj również: W prestiżowym rankingu "Rzeczpospolitej" nasze samorządy nie utrzymały dobrej pozycji

Krypty w Klasztorze Dominikanów w Brześciu Kujawskim

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto