Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rodzina z Włocławka mieszka w zniszczonej kamienicy. Na remont innego lokalu czeka od miesięcy

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
W kamienicy przy ul. 3 Maja 4 we Włocławku mieszka małżeństwo z dzieckiem. Pozostałe dwa lokale są puste. Rodzina czeka na wyremontowanie przydzielonego lokalu przy ul. Żytniej. Tak wygląda ich mieszkanie przy ul. 3 Maja i dwa pustostany znajdujące się w budynku.
W kamienicy przy ul. 3 Maja 4 we Włocławku mieszka małżeństwo z dzieckiem. Pozostałe dwa lokale są puste. Rodzina czeka na wyremontowanie przydzielonego lokalu przy ul. Żytniej. Tak wygląda ich mieszkanie przy ul. 3 Maja i dwa pustostany znajdujące się w budynku. Wojciech Alabrudziński
Trzyosobowa rodzina z kamienicy przy ul. 3 Maja 4 we Włocławku od wielu miesięcy czeka na remont innego przydzielonego im przez miasto lokalu przy ul. Żytniej. Prace w lokalu miały zostać przeprowadzone do końca marca 2023 roku, ale jeszcze się nie rozpoczęły. Jak sprawę komentuje Administracja Zasobów Komunalnych? Kiedy rodzina może spodziewać się rozpoczęcia remontu przydzielonego im mieszkania?

Zobacz wideo. Szpital wojewódzki we Włocławku od wielu miesięcy poszukiwał chirurgów

od 16 lat

Spis treści

Do naszej redakcji – z prośbą o pomoc – zwróciła się trzyosobowa rodzina mieszkająca w kamienicy przy ul. 3 Maja 4 we Włocławku.

„Kamienica jest w opłakanym stanie. Ściany są popękane, w dachu jest ogromna dziura, wszystko przecieka, tynk sypie się na balkon i podwórko. Mieszkając tu boimy się o swoje zdrowie i życie, a przede wszystkim o życie naszego 4-letniego syna Aleksandra. Jest on radosnym dzieckiem, jednak całą jego radość niszczy życie w mieszkaniu, w którym w zimę zamarzają i pękają rury. Rano w okresie zimowym kiedy wstajemy do pracy jest 11 stopni. Kamienica się sypie, naprawdę boimy się o nasze życie. Tak się nie da żyć” – napisała w liście do redakcji włocławianka, która mieszka tam wraz z mężem i kilkuletnim synkiem.

W kamienicy przy ul. 3 Maja 4 we Włocławku mieszka małżeństwo z dzieckiem. Pozostałe dwa lokale są puste. Rodzina czeka na wyremontowanie przydzielonego lokalu przy ul. Żytniej. Tak wygląda ich mieszkanie przy ul. 3 Maja i dwa pustostany znajdujące się w budynku. Wojciech Alabrudziński

Rodzina z Włocławka od kilku miesięcy czeka na remont przydzielonego mieszkania

W 2022 roku rodzina dostała od miasta propozycję mieszkania przy ul. Żytniej 62. To dwa pokoje i kuchnia o powierzchni użytkowej 32,30 m kw. Jak zaznaczają, zgodzili się od razu. We wrześniu 2022 roku z Administracji Zasobów Komunalnych otrzymali pismo, z którego wynika że remont przeprowadzony zostanie w pierwszych trzech miesiącach 2023 roku.

„Administracja Zasobów Komunalnych w odpowiedzi na Pani pismo w sprawie remontu pustostanu przy ul. Żytniej 62 m 96 informuje, że z uwagi na ograniczone środki finansowe w roku bieżącym, remont pustostanu zostanie wykonany w pierwszym kwartale 2023” – czytamy w piśmie AZK we Włocławku z 14 września 2022 roku.

Rodzina z Włocławka zaznacza, że mimo pisma informującego o wyremontowaniu mieszkania przy ul. Żytniej do końca marca 2023 roku, remont jeszcze się nie rozpoczął.

AZK o sprawie remontu mieszkania przy ul. Żytniej we Włocławku

O sprawę zapytaliśmy dyrektora Administracji Zasobów Komunalnych we Włocławku.

Dyrektor Jan Basierski zaznacza, że lokal przy ul. Żytniej zostanie wyremontowany i zapewnia, że procedura ruszy jeszcze w marcu, a mieszkanie zostanie wyremontowane najszybciej, jak to możliwe. Dodaje też, że w 2022 roku zrealizowano około 80 innych remontów i tłumaczy z czego wynika długie oczekiwanie. To między innymi rosnące koszty remontów.

- Państwo się niestety nie załapali. Długie oczekiwanie wynika z tego, że koszty pracy, koszty remontów i materiałów budowlanych wzrosły i już nas nie stać na to, żeby zrobić szybko i zgrabnie wszystkie remonty pustostanów, które mamy – że tak powiem - zlecone, a byli przed tymi Państwem inni, którzy też oczekują – wyjaśnia Jan Basierski. - Jeszcze koniec kwartału nie minął, a my jesteśmy szybcy, to może uda się wyremontować z paroma dniami opóźnienia, ale postaramy się, bo wiem, że mają złe warunki.

Uzupełnienie propozycji. AZK we Włocławku czekało na odpowiedź

„Administracja i urząd miasta wycofują się ze swoich pisemnych słów tłumacząc się co tydzień innymi wymówkami. Dodam tylko, że zgodziliśmy się na częściowe wyremontowanie sami, aby wyprowadzić się jak najszybciej jednak i to nie poskutkowało” – czytamy w dalszej części listu, przesłanego przez mieszkankę Włocławka, który trafił do naszej redakcji we wtorek wieczorem 28 lutego.

W kamienicy przy ul. 3 Maja 4 we Włocławku mieszka małżeństwo z dzieckiem. Pozostałe dwa lokale są puste. Rodzina czeka na wyremontowanie przydzielonego lokalu przy ul. Żytniej. Tak wygląda ich mieszkanie przy ul. 3 Maja i dwa pustostany znajdujące się w budynku. Wojciech Alabrudziński

Jak się okazało, tego samego dnia - we wtorek 28 lutego 2023 roku - AZK złożyło uzupełnienie propozycji w celu przyspieszenia remontu. Chodzi właśnie o częściowe wykonanie remontu przez przyszłych najemców – mowa o szpachlowaniu, malowaniu, położeniu wykładzin – we własnym zakresie i na własny koszt. W czasie wykonywania tych prac, nie jest możliwe mieszkanie w lokalu.

W piątek 3 marca 2023 roku, gdy rozmawialiśmy z dyrektorem Basierskim, AZK nie miało jeszcze odpowiedzi na złożoną (ustnie) propozycję. Nam – w piątek - włocławianin przekazał natomiast, że nie zgadzają się na takie rozwiązanie.

Przyszli najemcy mogą częściowo wyremontować mieszkanie na własny koszt. Takie są zasady

Jak wygląda mechanizm remontów z udziałem przyszłych najemców?
Jan Basierski wyjaśnia, że miasto przed przekazaniem pustostanu, musi go wyremontować. Dodaje, że 10 lat temu taki remont kosztował średnio 13 tysięcy złotych, obecnie to już ponad 30 tys. zł. Ze względu m. in. na braki środków finansowych, jest możliwość, by przyszli najemcy częściowo wzięli remont na siebie. Jeśli przyszli lokatorzy przystają na takie rozwiązanie, AZK remontuje wszystkie rzeczy istotne z punktu bezpieczeństwa – okna, drzwi, centralne ogrzewanie, instalację elektryczną, hydrauliczną, czy gazową. Po stronie przyszłych mieszkańców zostaje szpachlowanie, malowanie, położenie wykładzin na podłogach.

- Przygotowując lokal do zamieszkania, robimy to w standardzie - białe ściany, podłogi, które wybieramy itd., a później lokator mówi, że nie chce białych ścian, chce robić inne podłogi. Dlatego istnieje taka możliwość – odkąd radni ustalili - że są też mieszkania do remontu we własnym zakresie. Przyszli najemcy podpisują z nami umowę cywilno-prawną na wejście do lokalu i zakończenie remontu. Wtedy ustalamy z nimi zakres - tylko i wyłącznie za ich zgodą - bo to jest dwustronne porozumienie między nami. Nie jest to umowa najmu, dlatego w czasie wykonywania remontu nie można tam zamieszkać – wyjaśnia Jan Basierski i dodaje, że w 2022 roku AZK takim sposobem do użytku oddało 18 lokali.

Trwa głosowanie...

Czy Włocławek potrzebuje trzeciego mostu przez Wisłę?

NM Włocławek

Dyrektor AZK zaznacza, że przyszli najemcy nie muszą oczywiście remontować lokali własnymi siłami i na własny koszt. Jeśli nie godzą się na taką propozycję, powinni o tym poinformować, a wtedy AZK wyremontuje wszystko, ale – jak podkreśla dyrektor – będzie to trwało dłużej.

- To nie jest obligatoryjne. To jest propozycja w celu szybszego rozwiązania problemu – zaznacza Jan Basierski. - I oni dostali propozycję we wtorek. Pan nie odpowiedział nam od razu. Powinien nas o tym poinformować, ponieważ jest to dla nas wytyczna w jakim zakresie mamy przeprowadzić remont.

Remont pustostanu przy ul. Żytniej we Włocławku ma ruszyć jak najszybciej

Dyrektor AZK przekazał nam, że decyzja w sprawie rozpoczęcia remontu ma zapaść w poniedziałek 6 marca 2023.

- Ponieważ państwo już mają przez pana prezydenta ten lokal przydzielony i przyszedł czas na kolejkę, gdzie są ujęci, to będziemy realizować remont. Będę się starał nie przesadzać z terminem. Jeśli się opóźni, to trudno. Przeproszę tych państwa – zaznaczył Jan Basierski prosząc jednocześnie o przeproszenie rodziny za naszym pośrednictwem.

Przypomniał także o serii pożarów, do których ostatnio doszło we Włocławku i niespodziewanej konieczności zapewnienia lokali poszkodowanym mieszkańcom. Zaznaczył, że jeśli pogorzelcy nie mają gdzie mieszkać, to w pierwszej kolejności trzeba rozwiązać ten problem.

W kamienicy przy ul. 3 Maja 4 we Włocławku mieszka małżeństwo z dzieckiem. Pozostałe dwa lokale są puste. Rodzina czeka na wyremontowanie przydzielonego lokalu przy ul. Żytniej. Tak wygląda ich mieszkanie przy ul. 3 Maja i dwa pustostany znajdujące się w budynku.

Rodzina z Włocławka mieszka w zniszczonej kamienicy. Na remo...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto