Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruch Narodowy chce usunięcia symboli komunistycznych z przestrzeni Włocławka [zdjęcia]

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Prezes Ruchu Narodowego we Włocławku wystosował wniosek do prezydenta miasta w sprawie usunięcia lub przeniesienia dwóch pomników - przy ul. Kilińskiego i Placu Wolności.
Prezes Ruchu Narodowego we Włocławku wystosował wniosek do prezydenta miasta w sprawie usunięcia lub przeniesienia dwóch pomników - przy ul. Kilińskiego i Placu Wolności. Wojciech Alabrudziński
W kwietniu 2022 roku, Paweł Rudnicki - prezes Ruchu Narodowego we Włocławku - skierował do prezydenta Marka Wojtkowskiego wniosek o usunięcie symboli komunistycznych z przestrzeni miasta. Chodzi o dwa pomniki - przy ul. Kilińskiego 12 i na placu Wolności. Na centralnym placu miasta proponuje odbudowanie pomnika św. Jana Nepomucena. Znamy odpowiedź włodarza miasta.

Boeing C-17 Globemaster amerykańskich Sił Powietrznych wylądował w Bydgoszczy

od 16 lat

Wniosek do prezydenta Marka Wojtkowskiego w sprawie usunięcia symboli komunistycznych z przestrzeni miasta, Paweł Rudnicki – prezes Ruchu Narodowego we Włocławku, wystosował 23 kwietnia 2022 roku. Odwołuje się w nim do zapisów art. 5A ust. 1 Ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomników, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny.

Prezes Ruchu Narodowego chce, by z Włocławka zniknęły dwa pomniki – z ulicy Kilińskiego i Placu Wolności

Prezes Ruchu Narodowego we Włocławku w swoim wniosku wskazuje na dwa miejsca w mieście – pomnik przy ul. Kilińskiego 12 oraz pomnik zlokalizowany na Placu Wolności. Proponuje, by je przenieść bądź usunąć.

„Uważam, że niedopuszczalne jest dalsze tolerowanie w przestrzeni publicznej niepodległego państwa polskiego obiektu propagandy totalitarnej, który był jednym z narzędzi indoktrynacji i zniewolenia narodu, dlatego wnioskuję o natychmiastowe działanie Władz miasta w celu usunięcia z przestrzeni publicznej miasta Włocławka pomnika gloryfikującego komunistycznych działaczy przy ul. Kilińskiego 12 (przy okazji remontu ul. Kilińskiego), a także pomnik żołnierza radzieckiego z Placu Wolności, który obecnie jest osłonięty marmurowymi płytami ze zmienioną nazwą” – czytamy w piśmie Pawła Rudnickiego skierowanym do prezydenta Włocławka.

Paweł Rudnicki zwraca również uwagę na to, że we Włocławku wciąż żyją mieszkańcy będący ofiarami ideologii komunistycznej.

- Do tej pory, żyją świadkowie zbrodni jakich dopuszczali się radzieccy żołnierze na mieszkańcach rzekomo wyzwalając miasto, co jest dla nich dodatkowym upokorzeniem – zaznacza Paweł Rudnicki w wiadomości do naszej redakcji.

W piśmie dodaje również, że usunięcie wspomnianych pomników, jest ważne „dla naszej przyszłości, bo nierozliczenie zbrodni komunistycznych i niepozbycie się takich symboli z przestrzeni publicznej ośmiela nowych i starych wyznawców tej zbrodniczej ideologii. W polskiej przestrzeni publicznej nie ma miejsca na jakiekolwiek upamiętnienia totalitarnego reżimu komunistycznego i służących mu ludzi”.

Na Placu Wolności we Włocławku stał kiedyś pomnik św. Jaka Nepomucena

Prezes Ruchu Narodowego proponuje, żeby na Placu Wolności we Włocławku odbudować pomnik świętego Jana Nepomucena, który został zburzony przez Niemców w 1940 roku. Do wniosku dołączył też ostatnie zachowane zdjęcie pomnika, dodając że nowy pomnik powinien jak najbardziej przypominać zniszczony oryginał.

„Znajdująca się na cokole figura przedstawiała świętego w stroju kapłańskim, z palmą męczeństwa i palcem na ustach, będących symbolem dochowania tajemnicy spowiedzi. Na ostatnim zachowanym zdjęciu pomnika widać, że stał on na ceglanej podmurówce, otoczony metalową balustradą. Kult świętego był bardzo popularny w mieście, m. in. w związku z tym, że św. Jan Nepomucen był czczony jako chroniący od powodzi, te zaś w tamtych czasach były w mieście dość częste” – czytamy w końcowej części wniosku Pawła Rudnickiego.

Uwagi dotyczące pomników we Włocławku trafią do Wydziału Rewitalizacji

Prezydent Włocławka, Marek Wojtkowski, odpowiedział na pismo 9 maja 2022 roku. Podziękował nadawcy za zaangażowanie w sprawy miasta.

„Dziękuję za zainteresowanie sprawami dotyczącymi odzyskiwania tożsamości i historii danych miejsc. Wszelkie Pana uwagi i sugestie zostaną przekazane do Wydziału Rewitalizacji, który zajmuje się realizacją przedsięwzięć wpisanych do gminnego programu rewitalizacji (obszar rewitalizacji został wyznaczony uchwałą nr XXX/44/2017 rady Miasta Włocławek z dnia 27 marca 2017 roku)” – czytamy w odpowiedzi prezydenta Marka Wojtkowskiego.

Włodarz miasta, dodał również, że ratusz przygotowuje się do rewitalizacji centralnego placu Włocławka i planuje ogłoszenie konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-przestrzennej tego terenu.

Stowarzyszenie Architektów Polskich z Bydgoszczy będzie współpracowało z Włocławkiem

Przypomnijmy też, że w maju 2022 roku Włocławek nawiązał współpracę z bydgoskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP). Oddział ten będzie współpracował z miastem przy przeprowadzaniu konkursu na wykonanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej przebudowy Placu Wolności we Włocławku wraz z budową parkingu podziemnego.

Był jedynym oddziałem SARP, który odpowiedział na zapytanie ofertowe. Swoje usługi wycenił na nieco ponad 58 tys. zł.

- W ramach współpracy, bydgoski oddział SARP zapewni między innymi udział w składzie Sądu Konkursowego trzech osób, w tym Sędziego Referenta i Sędziego Przewodniczącego, posiadających doświadczenie w wykonywaniu obowiązków sędziego w konkursie dotyczącym obiektów usług publicznych lub przestrzeni publicznej, bądź osobiste doświadczenie zawodowe związane z projektowaniem i realizacją obiektów będących w strefie konserwatorskiej, potwierdzone stosownym oświadczeniem sędziów oraz uprawnienia do projektowania w branży architektonicznej bez ograniczeń – informuje Urząd Miasta Włocławek.

Prezes Ruchu Narodowego we Włocławku wystosował wniosek do prezydenta miasta w sprawie usunięcia lub przeniesienia dwóch pomników - przy ul. Kilińskiego i Placu Wolności.

Ruch Narodowy chce usunięcia symboli komunistycznych z przes...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto