Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Siostra Natalia Bartosiak ze Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy odznaczona przez marszałka województwa [zdjęcia]

Online
Łukasz Piecyk/Urząd Marszałkowski
Dwie włocławianki, otrzymały w poniedziałek kolejne medale marszałka województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Urodzona w roku 1917 siostra Natalia Bartosiak ze Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy (na zdjęciu) oraz Władysława Mizak, mieszkanka osiedla Kazimierza Wielkiego urodzona w roku 1918. Oprócz Sławomira Kopyścia i Stanisława Pawlaka z urzędu marszałkowskiego gratulacje złożył też prezydent Marek Wojtkowski.

Podczas spotkań życzyli im zdrowia i kolejnych lat życia, wysłuchali także ich historii.

Specjalne medale otrzymują osoby, rówieśnicy odrodzonej Polski lub urodzeni wcześniej.

BIOGRAMY

s. Natalia Bartosiak z Włocławka
Siostra Natalia Bartosiak urodziła się 1 listopada 1917 r. w Łodzi-Retkini. Sakrament chrztu i bierzmowania przyjęła w parafii Najświętszego Serca Jezusowego. Pochodziła z religijnej wielodzietnej rodziny (dziesięcioro dzieci). Jej ojciec – Walenty – był pracownikiem fizycznym, a mama – Anna z domu Rojek – zajmowała się wychowaniem dzieci i krawiectwem. 2 września 1937 wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi. 8 września 1938 rozpoczęła nowicjat w domu przy ul. Leśnej 2 we Włocławku, rok później - 8 września 1939 r. złożyła pierwsze śluby zakonne, 2 sierpnia 1945 roku – profesję wieczystą. Lata okupacji Siostra spędziła w domu macierzystym we Włocławku.
Po wojnie pracowała jako przedszkolanka na placówkach w Lubrańcu (1945-1946) i Zduńskiej Woli do1952, kiedy to przedszkole zostało upaństwowione. Latem 1955 r. w Sompolnie przygotowywała dzieci do pierwszej komunii świętej. W Łodzi zdobyła podstawowe kwalifikacje pielęgniarskie. Jako zakrystianka pracowała w Burzeninie (1954-1955), w katedrze włocławskiej (1955-1956) i w Kaliszu (1956-1963), gdzie ponadto odwiedzała chorych w parafii, robiła zastrzyki. Szczególnym talentem Siostry Natalii była umiejętność i zamiłowanie do opieki nad
chorymi, którą to posługę pełniła na różnych placówkach 41 lat: w Domu Opieki Specjalnej w Zduńskiej Woli przy ul. Łaskiej (1963-1973), w Domu Księży Emerytów w Ciechocinku (1973-1985), w infirmerii domu generalnego Zgromadzenia we Włocławku (1985-1997). W latach 1997-2004 Siostra przebywała w domu zakonnym w Ciechocinku. Siostra Natalia była osobą czynną, pracowitą,
troskliwą o innych, rozmodloną, radosną, miała poczucie humoru. Od kilkunastu lat mieszka w domu
generalnym Zgromadzenia we Włocławku przy ul. Orlej 9, a obecnie jest pod opieką sióstr w infirmerii zakonnej.

Władysława Mizak z Włocławka
Władysława Mizak urodziła się 8 lutego 1918 roku. Za mąż wyszła w 1937 roku za Jana. Z racji wykonywanego zawodu leśniczego przez męża często się przeprowadzali. Mieszkali między innymi w Brześciu Kujawskim i Lipnie. Doczekali się pięciorga dzieci – dwóch synów i trzy córki. Obecna najbliższa rodzina pani Władysławy to siedmiu wnuków, siedmiu prawnuków i jeden praprawnuk. Od piętnastu lat mieszka we Włocławku u swojej córki Wandy. W wolnym czasie lubiła szyć i haftować.

ZDJĘCIA Z WRĘCZENIA ODZNACZEŃ W. MIZAK - TUTAJ

FLESZ - letnie upały, jak reagować w razie udaru słonecznego?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto