Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sześciu pracowników podtruło się nieznaną substancją na ulicy Papieżka we Włocławku. Dwóch trafiło do szpitala [zdjęcia]

Paweł Czarniak
Paweł Czarniak
Pracownicy zatruli się tlenkiem węgla na ulicy Papieżka we Włocławku?
Pracownicy zatruli się tlenkiem węgla na ulicy Papieżka we Włocławku? PC
Dwóch pracowników trafiło do szpitala po podtruciu się nieznaną substancją w zakładzie na ulicy Papieżka we Włocławku. W sumie sześciu skarżyło się na dolegliwości.

Zobacz wideo: Ceny mieszkań w regionie poszły mocno w górę.

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w czwartek 2 września przed godziną 11 w jednym z zakładów na ulicy Papieżka we Włocławku. Służby ratunkowe zostały powiadomione o podtruciu się nieznaną substancją kilku osób.

Na miejsce wezwano w sumie 4 zastępy straży pożarnej i karetki pogotowia. Dwie osoby z sześciu skarżących się na dolegliwości trafiło do szpitala we Włocławku.

Jak poinformował Mariusz Bladoszewski, rzecznik straży pożarnej we Włocławku, pracownicy podtruli się nieznaną substancją. Głównie skarżyli się na bóle głowy. Zachodzi podejrzenie, że w zakładzie wystąpiło wysokie stężenie tlenku węgla.

Tlenek węgla to cichy zabójca

Tlenek węgla to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły. Tlenku węgla NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz!

Tlenek węgla, potocznie zwany czadem i "cichym zabójcą" , powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze.
Z tego względu wszystkie urządzenia, w których następuje spalanie gazu lub innych paliw podczas ich pracy (np. piece gazowe, piece opalane węglem lub drewnem, piecyki łazienkowe, piece kaflowe, kominki, gazowe ogrzewacze pomieszczeń) mogą w niesprzyjających warunkach być źródłem tlenku węgla.

Najczęściej do wypadków związanych z zatruciem czadem dochodzi w łazience wyposażonej w grzałkę wody przepływowej tzw. terma gazowa czy junkers oraz podczas dogrzewania sypialni różnego rodzaju piecykami. Zatrucie tlenkiem węgla związane jest z faktem, że łączy się on z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, tworząc tzw. karboksyhemoglobinę, przez co blokuje rozprowadzanie tlenu w organizmie przez krew. Niebezpieczeństwo zaczadzenia związane jest również z tym, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku). W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu czujników tlenku węgla.

Pomimo, że nie zapobiegają one powstaniu czadu, skutecznie mogą zaalarmować lokatorów mieszkania, w którym wydziela się ten niebezpieczny gaz, umożliwiając szybkie opuszczenie zagrożonego domu lub mieszkania. Koszt zamontowania takich urządzeń jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje ich zastosowanie (łącznie z uratowaniem najwyższej wartości, jaką jest nasze życie).

Pożar samochodu we Włocławku

Pożar fiata cinquecento na ulicy Żytniej we Włocławku [zdjęcia]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto