Szkoły w Radziejowie mają piękną tradycję - od Pijarów do „Łokietka” [historia radziejowskiego szkolnictwa]

Jolanta Młodecka
Kadra nauczycielska, lata 30 XX w. Fundusze na szkołę pochodziły z ofiarności społecznej. Właścicielem gimnazjum był Zarząd Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego w Radziejowie Rys. Archiwum LO
Pod względem szkolnictwa Radziejów stał na przedzie Kujaw, na które promieniował. W 1720 r. ks. Zygmunt Ruszkowski sprowadził do miasta Pijarów.

W 1937 roku z inicjatywy Zarządu Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego w Radziejowie reaktywowano prywatne gimnazjum. Powstała wówczas jedna klasa, do której początkowo uczęszczało 27 uczniów. Zarząd Towarzystwa był zainteresowany rozbudową gimnazjum.

Towarzystwo Kulturalno-Oświatowe zakłada gimnazjum

W ciągu krótkiego czasu zebrano potrzebne fundusze (około 6000 zł) na zakup pomocy dydaktycznych, także wynajęto i urządzono lokal szkolny. Gmach szkoły mieścił się w budynku stanowiącym własność notariusza Gustawa Około-Kułaka. Zaangażowano wówczas dyrektora szkoły i nauczycieli. Postarano się również o zezwolenie Kuratorium Okręgu Szkolnego Pomorskiego w Toruniu na otwarcie placówki oświatowej.

1 września 1938 roku odbyła się uroczystość otwarcia szkoły. Poświęcenia gmachu dokonał proboszcz radziejowski ks. prałat Franciszek Buchalski (1935-1940). W tej ważnej dla społeczności Radziejowa uroczystości, obok władz zarządu Towarzystwa – inicjatorów utworzenia szkoły, były także władze miejskie. Okolicznościowe przemówienie wygłosił prezes Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego Edward Surmacewicz.

Pierwszą kadrę pedagogiczną tworzyli: dyrektor szkoły – Teodor Józef Turek, nauczyciel języka polskiego, Stanisław Dulewicz – nauczyciel łaciny, języka niemieckiego i historii, Antoni Stefaniak – kierownik szkoły powszechnej oraz ks. dziekan prałat Ignacy Majewski. Pełna nazwa szkoły brzmiała: Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego w Radziejowie.
Fundusze na jej powstanie pochodziły z ofiarności społecznej. Właścicielem gimnazjum był Zarząd Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego w Radzieowie. W 1938 roku szkoła liczyła 94 uczniów, w tym ponad połowę stanowiły dziewczęta. Były dwie klasy: I i II.

Zygmunt Ruszkowski sprowadził do miasta Pijarów

W 1720 roku proboszcz radziejowski ks. Zygmunt Ruszkowski sprowadził pijarów, którzy założyli tu szkołę. Była to pierwsza szkoła w Polsce organizowana i prowadzona przez księży Pijarów. O potrzebie i powodzeniu jej świadczy liczba uczniów, która dochodziła do 500 osób. Jednakże zaledwie została zorganizowana i uruchomiona - spaliła się w 1732 r.

Kilka lat później po odbudowaniu, w roku 1746 pali się drugi raz. Już teraz zniechęceni, lecz dzięki usilnym naleganiom obywatelstwa zostali. Lecz znowu w zimie 13 grudnia 1746 r. spotkał ich najboleśniejszy ze wszystkich cios. W czasie mrozu opalali piwnice pod podłogą. W nocy od podłogi powstał pożar, skutkiem czego ks. Grodziecki i ks. Dębicki się spalili, trzech innych zostało zaduszonych dymem, jeden poparzony wyskoczył z piętra oknem, a dwóch ocalało.

Po tej klęsce prowincjał postanowił zgromadzenie w Radziejowie skasować, lecz za wstawiennictwem obywateli, którzy nowy dom na szkołę pijarom wystawili i fundusze zapomogowe ze skarbu wyjednali - zgromadzenie pozostało, prowadząc szkołę w Radziejowie do 1819 r.

Do historii radziejowskiego szkolnictwa, w tym historii liceum powrócimy.

POLECAMY:

FOTORELACJE Z KLUBÓW. MNÓSTWO ZDJĘĆ. PIĘKNE KOBIETY

STUDNIÓWKI 2018. FOTOGALERIE, WIDEO Z BALÓW MATURZYSTÓW

KALENDARZ IMPREZ. KLIKNIJ I SPRAWDŹ CZY JEST COŚ CIEKAWEGO DLA CIEBIE

Informacje o Anwilu i koszykówce we Włocławku. Także o amatorskich rozgrywkach

Wypadki. Zdjęcia, wideo. Informacje policyjne

WYNIKI, RELACJE NA ŻYWO. ZDJĘCIA, WIDEO. GOLE Z PIŁKARSKICH BOISK

Wideo: Info z Polski - 15.03.2018

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie