Szpital we Włocławku wstrzymał przyjęcia do niektórych oddziałów. Powodem są braki kadrowe i przemęczenie lekarzy

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Szpital we Włocławku wstrzymał przyjęcia do oddziałów internistycznych
Szpital we Włocławku wstrzymał przyjęcia do oddziałów internistycznych Wojciech Alabrudziński
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Włocławku zawiesił przyjęcia do oddziałów internistycznych z uwagi na braki kadrowe oraz „ogromne przemęczenie internistycznej kadry medycznej”. Wstrzymanie przyjęć pacjentów internistycznych trwać ma do 16 sierpnia 2021 roku.

Zobacz wideo: Rozbudowa szpitala Biziela w Bydgoszczy

Szpital we Włocławku zawiesił przyjęcia do oddziałów internistycznych

Szpital we Włocławku o wstrzymaniu przyjęć do oddziałów internistycznych, z uwagi na braki kadrowe i przemęczenie lekarzy, poinformował we wtorek 27 lipca.

- Informuję, że w związku z utrzymującymi się i postępującymi brakami kadrowymi oraz ogromnym przemęczeniem internistycznej kadry medycznej, oddziały internistyczne Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku są zmuszone do ograniczenia swojej działalności poprzez wstrzymanie przyjęć do w/w oddziałów do dnia 16 sierpnia 2021.
Powyższa decyzja podjęta została z uwagi na obecną kadrową, konieczność objęcia opieką internistyczną co raz większego obszaru tej części województwa (długotrwały brak zabezpieczenia w oddziały internistyczne okolicznych szpitali powiatowych) oraz pełnienie od wielu lat funkcji jedynego szpitala dysponującego SOR

– czytamy w piśmie włocławskiego szpitala adresowanym do Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.

Kilku lekarzy z oddziałów internistycznych zrezygnowało z pracy w szpitalu we Włocławku

Z pisma włocławskiego szpitala wynika, że w bieżącym roku kilku lekarzy oddziałów internistycznych działających w lecznicy, podjęło decyzję o rozpoczęciu mniej obciążającej pracy poza strukturami Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, z uwagi na „nadmierne i ponad ludzkie siły obciążenie pracą, w szczególności w zakresie obsługi podczas dyżurów stale wzrastającej liczby pacjentów SOR i Izby Przyjęć”.

- Podejmowane przez Szpital próby pozyskania nowych kadr lub wsparcia obecnych z uwagi na ogólnokrajową sytuację w tej dziedzinie pozwoliły na kontynuowanie pracy podczas kolejnych fal pandemii, jednakże nie przyniosły dotychczas długotrwałych rezultatów. Stąd na chwilę obecną z uwagi na wszystko powyższe, Oddział Chorób Wewnętrznych i Nefrologii jest zmuszony do ograniczenia swojej działalności do 20 łóżek, jednocześnie przy takim ograniczeniu Oddział Chorób Wewnętrznych II w czasie urlopowym, nie jest w stanie przejąć wszystkich obowiązków obu oddziałów

– wyjaśnia włocławski szpital w dalszej części pisma z 27 lipca.

Wstrzymanie – na ponad dwa tygodnie - przyjęć na oddziały internistyczne Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku, ma umożliwić placówce kontynuowanie i utrzymanie w tym czasie (do 16 sierpnia 2021 roku) opieki internistycznej, nefrologicznej oraz hematologicznej dla pacjentów, którzy obecnie leczeni są na oddziałach internistycznych.

Problem braków kadrowych we włocławskim szpitalu

Przypomnijmy, że szpital we Włocławku z trudną sytuacją kadrową zmaga się już od pewnego czasu. W kwietniu 2021 roku w interpelacji do marszałka Piotra Całbeckiego pisał na ten temat wojewódzki radny i członek Rady Społecznej włocławskiej lecznicy – Stanisław Pawlak. Aby przyciągnąć młodą kadrę medyczną, zaproponował utworzenie stypendiów fundowanych dla studentów wyższych uczelni medycznych, które wypłacane byłyby z budżetu województwa i włocławskiego szpitala. Postulował też o nawiązanie współpracy z prezydentem Włocławka Markiem Wojtkowskim w celu pozyskania mieszkań będących w zasobach miasta, w nowo budowanych blokach, dla kadry medycznej szpitala.

- Sytuacja kadrowa w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Włocławku jest coraz trudniejsza. Odchodzą lekarze, specjaliści, brakuje też pielęgniarek. Wielu lekarzy zbliża się do wieku emerytalnego lub go już osiągnęło. To dobrze, że chcą jeszcze pracować i dzięki nim szpital funkcjonuje. Nie przybywa młodej kadry medycznej. Są trudności z ich pozyskaniem

– czytamy w interpelacji radnego Stanisława Pawlaka z kwietnia 2021 roku.

Wideo. Konferencja prasowa dot. sytuacji w szpitalu we Włocławku

Więcej na ten temat pisaliśmy w poniższych materiałach:

 

Szpital we Włocławku wstrzymał przyjęcia do oddziałów internistycznych

Szpital we Włocławku wstrzymał przyjęcia do niektórych oddzi...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie