Szpital we Włocławku znów wstrzymał przyjęcia dzieci. Dyrekcja apeluje do farmaceutów w sprawie nocnej apteki

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Włocławku 1 listopada 2021 roku wstrzymał przyjęcia na Oddział Dziecięcy Obserwacyjny
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Włocławku 1 listopada 2021 roku wstrzymał przyjęcia na Oddział Dziecięcy Obserwacyjny pixabay.com
Udostępnij:
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Włocławku ponownie zawiesił przyjęcia na Oddział Dziecięcy Obserwacyjny. Powodem jest brak wolnych miejsc. Mali pacjenci, wymagający hospitalizacji, mają być kierowani do innych szpitali w regionie. Dyrekcja lecznicy apeluje do POZ i aptekarzy.

Zobacz wideo: Szczepienia w szkołach wciąż za mało popularne

Szpital we Włocławku do odwołania wstrzymał przyjęcia na oddział dziecięcy

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Włocławku o czasowym zawieszeniu przyjęć do Oddziału Dziecięcego Obserwacyjnego, poinformował w poniedziałek 1 listopada 2021 roku. Powodem wstrzymania przyjęć jest brak wolnych łóżek na pediatrii (oddział ma 40 miejsc dla dzieci).

- W związku z całkowitym wykorzystaniem łóżek w Oddziale Dziecięcym Obserwacyjnym z uwagi na bezpieczeństwo pacjentów i możliwości personelu oraz zagrożenie epidemiologiczne, zmuszeni jesteśmy do wstrzymania przyjęć do w/w oddziału do odwołania – poinformował Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Włocławku, w piśmie podpisanym przez dyrektorkę lecznicy.

Dzieci będą kierowane do innych szpitali w województwie kujawsko-pomorskim

Mali pacjenci, zgłaszający się do szpitala we Włocławku i wymagający hospitalizacji, będą w miarę możliwości przekierowywani do innych szpitali w regionie.

- Z uwagi na powyższe prosimy Pacjentów o zgłaszanie się do okolicznych szpitali. Wnosimy także o niekierowanie i nieprzywożenie pacjentów pediatrycznych do naszego podmiotu. Apelujemy o wyrozumiałość oraz wsparcie podczas tej trudnej sytuacji – czytamy w dalszej części pisma.

Przypomnijmy, że w październiku 2021 roku, również czasowo wstrzymano przyjęcia na pediatrię we włocławskim szpitalu. O zawieszeniu przyjęć lecznica poinformowała 20 października. Przyjęcia przywrócono 26 października. Jak się okazuje, po kilku dniach, oddział ponownie się zapełnił.

Dyrekcja szpitala we Włocławku apeluje do POZ

Dyrektorka szpitala we Włocławku zwraca uwagę na trudną sytuację w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej. Zdarza się, że w niektóre dni brakuje tam pediatry, co powoduje, że rodzice szukają z dzieckiem pomocy w szpitalu. Podkreśla też, że szpital nie jest miejscem do szukania pomocy w przypadkach, którymi powinny zająć się placówki POZ. Brak dostępu do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej zwiększa liczbę pacjentów szukających pomocy w Izbie Przyjęć. Karolina Welka dodaje, że jeżeli na oddziale są zajęte łóżka i jest dużo pacjentów w Izbie Przyjęć, to szpital okresowo wstrzymuje przyjęcia chociażby po to, żeby rozładować liczbę osób w Izbie Przyjęć.

We Włocławku brakuje całodobowej apteki

Karolina Welka zwraca również uwagę na brak całodobowej apteki we Włocławku. Czasami nie pozwala to podjąć leczenia w domu, choć byłoby możliwe, ponieważ rodzice nie mają gdzie wykupić leku. Dlatego więcej dzieci trafia do szpitala.

- Kiedy dziecko trafi na Izbę Przyjęć w naprawdę poważnym stanie, ale można by mu pomóc podejmujące leczenie domowe, to w sytuacji, kiedy nie można natychmiast go rozpocząć, nikt nie zdecyduje o odesłaniu dziecka bez leków do domu, bo te kilka godzin dla dziecka może być kluczowe – zaznacza Karolina Welka, dyrektorka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku, zwracając uwagę na brak apteki całodobowej w mieście.

Dyrektorka szpitala we Włocławku ponownie apeluje do farmaceutów, żeby porozumieli się w sprawie uruchomienia nocnych dyżurów, żeby pacjenci – szczególnie ci, którzy szukają pomocy w szpitalu – mieli możliwość zakupu leków w godzinach nocnych.

- Gdyby pacjenci mieli leki dostępne w czasie, kiedy one są naprawdę potrzebne, wówczas nie byłoby potrzeby części hospitalizacji. Niestety przez to nasze oddziały również się zapychają. Pacjent musi gdzieś tę pomoc znaleźć, a my jako szpital nie możemy wydawać leków – zaznacza Karolina Welka, dyrektorka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku.

Przypomnijmy, że we Włocławku nocnej apteki nie ma już od połowy maja 2021 roku. Apteka przy placu wolności, która wcześniej pełniła nocne dyżury twierdzi, że praca w godzinach nocnych jest nieopłacalna i nie ma do tego wystarczającej liczby pracowników. Sprawa trafiła do prokuratury i ministra zdrowia.

 

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Włocławku 1 listopada 2021 roku wstrzymał przyjęcia na Oddział Dziecięcy Obserwacyjny

Szpital we Włocławku znów wstrzymał przyjęcia dzieci. Dyrekc...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie