Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądały badania archeologiczne w Radziejowie. Odkryto szczątki sprzed 1930 roku [zdjęcia]

Online
Badania archeologiczne w Radziejowie
Badania archeologiczne w Radziejowie Fot. Mirosław Kowalski
W czwartek, 17 czerwca, rozpoczęły się badania archeologiczne wnętrza krypty pod ołtarzem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w świątyni przyklasztornej w Radziejowie

Wideo. Zakup mieszkania coraz droższy

Badania odbywały się pod kierunkiem dr Alicji Drozd-Lipińskiej, archeologa i antropologa z UMK w Toruniu. Mają na celu zabezpieczenie i analizę antropologiczną zebranych szczątków kostnych, które zostały zasypane piaskiem i gruzem przed 90 laty podczas remontu świątyni.

Wykorzystano do tego skaningu laserowego. Prace archeologiczne zakończono w sobotę, 19 czerwca. Odkryto szczątki z ponad trzydziestu pochówków sprzed 1930 roku. Analizy georadarowe wykazały częściowo zasypane przestrzenie zlokalizowane pod bryłą kościoła oraz istnienie pierwotnego fundamentu kościoła. Obecne badania ratownicze mają na celu zabezpieczenie i skatalogowanie ewentualnych zabytków ruchomych lub trwałych elementów grobowych oraz ustalenie sytuacji stratygraficzno-chronologicznej znaleziska.

Badania zostały wsparte środkami finansowymi przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Analiza architektoniczna krypty może stać się wstępem do dalszych badań, pozwalających na dokładne odtworzenie historii założenia oraz pozwolić na opisanie wniosków konserwatorskich dotyczących właściwego zabezpieczenia niniejszych reliktów architektury sakralnej.

Badania archeologiczne w radziejowskim klasztorze - zdjęcia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto