Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To będzie coś więcej niż izba wytrzeźwień. Zapowiadają władze Włocławka

Redakcja
Wojciech Alabrudziński
W 2020 roku ma zostać otwarty ośrodek terapeutyczny, pełniący też funkcję izby wytrzeźwień przy ul. Płockiej. Miasto porozumiało się w ten sposób z Caritasem.

Miasto przekonuje, że to coś więcej niż izba wytrzeźwień.

- Placówka ta będzie spełniała wymogi izby wytrzeźwień, ale w ośrodku będzie można też uzyskać dodatkowe wsparcie - wyjaśnia Domicela Kopaczewska, zastępca prezydenta Włocławka. - Zatrudnieni bowiem w nim będą psychologowie, terapeuci.

W ośrodku przy Płockiej z terapii będą mogły skorzystać nie tylko osoby uzależnione od alkoholu, ale również od narkotyków.

Inwestycja będzie zrealizowana dzięki współpracy miasta z Caritas Diecezji Włocławskiej.

- Prawie milion złotych z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu udało się pozyskać dla Caritasu na potrzeby rozbudowy ośrodka przy ul. Płockiej - mówi Marek Wojtkowski.

Prezydent zaznacza, że tym samym skończy się problem z nietrzeźwymi, którzy teraz zakłócają pracę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

- Jesteśmy w kontakcie z panią dyrektor szpitala, tak aby problem był rozwiązany kompleksowo - dodaje prezydent Marek Wojtkowski. - Oczywiście w tym zakresie potrzebna jest współpraca ze strażą miejską i policją. To przecież bardzo ważny problem społeczny.

Miasto liczy również, że uda się pozyskać środki, które pozwolą na sfinansowanie zatrudnienia personelu. Ratusz rozmawia też w tej kwestii z Powiatowym Urzędem Pracy. Urząd Miasta włączy się bowiem finansowo w utrzymanie ośrodka.

Izba wytrzeźwień we Włocławku, decyzją miejskiego magistratu, została zamknięta 31 grudnia 2013 roku. Powód? Względy finansowe. Pieniądze jakie zagospodarowano w budżecie na utrzymacie placówki oscylowały wokół 600 tysięcy złotych, jednak kwota ta była o około 200 tysięcy mniejsza niż wydawano na ten cel do tej pory, gdy funkcjonowała ona jako instytucja komunalna.

Nim włocławską izbę dopadł rychły koniec ogłaszano konkursy na prowadzenie placówki przez instytucje niezależne od miasta, ale nikt się wtedy nie zgłosił.

SOR albo pomieszczenia dla zatrzymanych
Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi mówi jasno „ Osoby w stanie nietrzeźwości, które swoim zachowaniem dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym lub w zakładzie pracy, znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu albo zagrażają życiu lub zdrowiu innych osób, mogą zostać doprowadzone do izby wytrzeźwień lub placówki, podmiotu leczniczego albo do miejsca zamieszkania lub pobytu”. Jak zatem wygląda sytuacja we Włocławku? - Jeśli osoba jest w stanie nietrzeźwości, jej stan nie zagraża zdrowiu i nie ma możliwości przekazania jej komuś z rodziny, wtedy trafia do policyjnego pomieszczenia dla osób zatrzymanych do czasu wytrzeźwienia – tłumaczy Tomasz Tomaszewski z Komendy Miejskiej Policji we Włocławku. - Gdy jednak istnieją obawy, że zdrowie takiej osoby może być zagrożone przewozimy ją do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

W 2018 roku włocławscy policjanci zanotowali 1122 przypadki zatrzymań osób do wytrzeźwienia. - Liczby są spore, jednak mamy odpowiednią ilość pomieszczeń, by wszystkich „zakwaterować” - dodaje Tomasz Tomaszewski. - W takich przypadkach należy pamiętać, by nie umieszczać takich ludzi z osobami podejrzanymi o przestępstwa.

Decyzję o przystąpieniu jako partner do projektu stworzenia nowej izby wytrzeźwień przez Caritas, Rada Miasta podjęła w ubiegłym roku. Ośrodek wsparcia dla osób w kryzysie ma powstać w budynku położonym przy ulicy Płockiej, gdzie obecnie mieści się schronisko dla bezdomnych. - Obiekt zostanie rozbudowany o pomieszczenia wsparcia kryzysowego dla osób z uzależnieniami – tłumaczy Elżbieta Dynarska, dyrektor ds. polityki społecznej i zdrowia publicznego. - Nie będzie to miejsce przeznaczone jedynie dla osób z problemami alkoholowymi, ale również dla tych, których dotykają inne uzależnienia, jak narkotyki czy dopalacze.

Wniosek spełnił kryteria wyboru, uzyskując wymaganą liczbę punktów i został zakwalifikowany do dofinansowania przez urząd marszałkowski. Kiedy więc placówka zacznie działać? - To zależy od bardzo wielu rzeczy – mówi ks. Marek Sobociński z Caritas diecezji włocławskiej. - Jeśli stanęlibyśmy na głowie to udałoby by się to zrealizować przed końcem 2019 roku. Procedura złożona w projekcie przewiduje jednak termin do wiosny 2020 roku.

Ośrodek wsparcia dla osób w kryzysie zostanie zagospodarowany na prawie 300 metrach kwadratowych powierzchni użytkowej. Jednocześnie będzie można przyjąć do niego 10 osób, które otrzymają w ośrodku wsparcie psychologiczne, socjalne i opiekę lekarską. Wartość całego projektu opiewa na kwotę 950 tysięcy złotych.

Wideo. Centrum Kultury Browar B. we Włocławku w 2019 roku świętowało 5 lat istnienia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto