Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To musi się stać aby dług się przedawnił. Wiemy, jakie długi się przedawniają

OPRAC.:
Justyna Trawczyńska
Justyna Trawczyńska
Przedawnienie długu to nie furtka do nie płacenia swoich zobowiązań. Do sytuacji przedawnienia długów dochodzi bardzo rzadko i zdarzają się tylko w określonej sytuacji.

Na kolejnych zdjęciach przygotowaliśmy dla was informacje dotyczące przedawnienia długu. Zobaczcie >>>
Przedawnienie długu to nie furtka do nie płacenia swoich zobowiązań. Do sytuacji przedawnienia długów dochodzi bardzo rzadko i zdarzają się tylko w określonej sytuacji. Na kolejnych zdjęciach przygotowaliśmy dla was informacje dotyczące przedawnienia długu. Zobaczcie >>>pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Długi po upływie określonego czasu mogą się przedawnić, a więc nie ma obowiązku ich spłacać. To jednak nie takie proste. Jeśli będziemy czekać na przedawnienie możemy wpędzić się w większe kłopoty. Do przedawnienia długu muszą być spełnione jeszcze inne warunki poza upływem czasu. Przygotowaliśmy dla Was najważniejsze informację dotyczące przedawnienia długów.

Przedawnienie roszczeń dotyczy sytuacji, gdy po upływie określonego terminu dłużnik może uchylić się od zapłaty. Ma to zastosowanie wtedy, gdy od momentu powstania zobowiązania przez określony czas wierzyciel nie podejmie żadnych działań, które mają na celu wyegzekwowanie należności.

Kiedy dług może się przedawnić?

Podstawowym warunkiem, który musi zostać spełniony, aby uznać dług za przedawniony jest brak działań ze strony wierzyciela przez określony czas (różny czas dla różnych długów). Kiedy warunek ten nie został spełniony lub w pewnym momencie wierzyciel wznawia działania mające na celu odzyskanie należności, następuje przerwanie biegu przedawnienia.

W polskim Kodeksie Cywilnym istnieje instytucja przedawnienia roszczeń, która pozwala dłużnikowi uniknąć zapłaty długu w pewnych okolicznościach.

Koniecznie przeczytaj: Te długi przedawnią się w 2023 roku. Tych długów nie trzeba spłacać - to warto wiedzieć

O przedawnieniu roszczeń majątkowych mówi artykuł 117. kodeksu cywilnego. Punkt drugi tego artykułu mówi, że "po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne".

Po upływie terminu przedawnienia nie można domagać się zaspokojenia roszczenia przysługującego przeciwko konsumentowi.

Te długi mogą się przedawnić

Dawniej maksymalny czas po jakim mogło dojść do przedawnienia wynosił 10 lat. Wraz z majem 2018 roku wprowadzono nowelizację i czas ten uległ skróceniu aż o 4 lata. Aktualnie dłużnik może liczyć na przedawnienie długu już po 6 latach. Najwięcej długów przedawnia się po 3 latach.

Maksymalny okres przedawnienia przypisuje się pożyczkom od osób fizycznych oraz długom spadkowym.

W poniższej galerii zobaczcie jakie długi się przedawniają:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto