Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trudne eksmisje

Sławomir Cichy
Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości, w ubiegłym roku w całym kraju przeprowadzono około 7000 eksmisji do lokali socjalnych - to 10 procent wszystkich orzeczonych wyroków. Więcej nie będzie, bo gminy nie mają pieniędzy na budowę socjalnych mieszkań, choć muszą płacić odszkodowania właścicielom mieszkań za to, że nie mogą zapewnić lokum eksmitowanym.

Trybunał Konstytucyjny potwierdził kilka dni temu, że jest to zgodne z ustawą zasadniczą i rozwiał nadzieje samorządowców na wstrzymanie wypłat odszkodowań.

Tymczasem tylko w Katowicach prawomocnych wyroków eksmisyjnych jest już 2200. Aż jedna trzecia z nich dotyczy osób samotnych.

- Rodziny, w tym wielodzietne, to margines statystyk. Najczęściej scenariusz dojścia do wyroku jest podobny. Najpierw pojawia się zadłużenie, potem z tego powodu dochodzi do kłótni i sprzeczek, a w konsekwencji do rozwodu małżonków. Jedno zadłużone mieszkanie zajmowane jest przez już obcych sobie według prawa ludzi, którym trzeba zapewnić dwa mieszkania socjalne - mówi naczelnik Wydziału Budynków i Dróg w Katowicach, Roman Buła. - Mając sporą liczbę mieszkań o kiepskiej kondycji, nie inwestujemy w lokale socjalne. Miastu bardziej opłaca się bowiem inwestować w nowe mieszkania. Można przeprowadzić tam rodziny, które chcą polepszyć sobie byt, a odzyskane lokale o niższym standardzie przeznaczyć na mieszkania socjalne - dodaje.

Statystycznie wychodzi, że każda gmina w województwie buduje zaledwie jedno mieszkanie socjalne rocznie. Są jednak wyjątki. Do końca ubiegłego roku w Dąbrowie Górniczej przybyło 60 takich lokali. Miasto ma w sumie 535 mieszkań socjalnych.

Rafał Mróz, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych w Sosnowcu, przypomina z kolei, że u nich oddano do użytku 50 kontenerowych mieszkań socjalnych przy ul. Dobrzańskiego, które właśnie mają być zasiedlane. A z wyrokami eksmisyjnymi czeka już 646 najemców. Co ciekawe, 378 takich decyzji uzyskały spółdzielnie mieszkaniowe oraz prywatni właściciele.

- To z ich lokali w pierwszej kolejności będziemy przesiedlać lokatorów do mieszkań socjalnych. Gmina musi bowiem ograniczyć wydatki na odszkodowania dla spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych i właścicieli domów, w których mieszkają lokatorzy z wyrokami eksmisyjnymi - mówi Mróz.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto