Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tu powstanie park rekreacyjny Grzywno we Włocławku. Tak wygląda teraz ten teren [wideo, zdjęcia]

Wojciech Alabrudziński
Wojciech Alabrudziński
Wideo
od 16 lat
Trwają prace związane z dokumentacją dotyczącą zagospodarowania okolic jeziora Grzywno we Włocławku. Plany powinny być gotowe w lipcu 2023 roku. Zobaczcie zdjęcia i wideo.

Grzywno to przedwojenna dzielnica Włocławka leżąca w rejonie obecnego skrzyżowania alei Chopina i alei Kazimierza Wielkiego i licząca około sześciu tysięcy mieszkańców. Nazwę wzięła od pobliskiego jeziora. Była dzielnicą biedoty, ale także marginesu społecznego. Znajdowały się tu między innymi baraki dla bezdomnych wybudowane przez władze miasta. Grzywno zostało zlikwidowane przez hitlerowców w grudniu roku 1939. Wielu mieszkańców wywieziono lub rozstrzelano, a osiedle spalono.

Przez wiele lat na wpół dziki teren leżał nieużytkowany. Alejki nad zarastającym jeziorem stanowiły miejsce spacerów włocławian z czworonogami. W tym rejonie organizowano także trasy biegów przełajowych. Tuż przy alei Kazimierza Wielkiego na skraju lasu stoi krzyż upamiętniający likwidację dzielnicy w roku 1939.

W grudniu 2023 roku miasto Włocławek zawarło umowa z firmą, która opracowuje projekt planowanego parku Grzywno. Jest to firma Artur Cebula, Anna Kunkel Architekci.

Przedmiotem zamówienia jest usługa polegająca na opracowaniu pełnej dokumentacji projektowo - kosztorysowej, uzyskanie wszelkich niezbędnych uzgodnień i zezwoleń, decyzji i opinii dotyczących formalnego przygotowania inwestycji oraz pełnienie na etapie budowy nadzoru autorskiego. Na sporządzenie dokumentacji wykonawca ma czas do końca lipca br.

- Chcemy zagospodarować ten teren, by go przywrócić mieszkańcom, żeby to był kolejny teren rekreacyjny dla włocławian, w którym będą mogli spędzać czas w przyjaznych warunkach w otoczeniu przyrody – mówi Krzysztof Kukucki, zastępca prezydenta Włocławka. - Bardzo duży nacisk kładziemy, by teren zachował naturalny charakter. Projektant wykonujący dokumentację bardzo mocno dba, by powstający park nie zakłócił istniejącego ekosystemu. Zależy nam na tym, by wykorzystać naturalne warunki i wprowadzić tam nowe funkcje.

Na terenie powstaną między innymi skate-park dla amatorów rowerów MTB oraz ścieżki dla spacerowiczów. Całość zostanie oświetlona. Jednym z głównych celów inwestycji będzie także zagospodarowanie wód opadowych, tak, by istniejące zbiorniki wodne pełniły funkcję zbiorników retencyjnych dla gromadzenia wód opadowych, które są coraz większym problemem we wszystkich miastach Europy. Planowana jest także budowę pawilonu, gdzie będą mogli się spotykać mieszkańcy. Organizowane tam będą także różne wydarzenia.
Kiedy realizacja projektu?

Trwa głosowanie...

Budżet Obywatelski Włocławek 2024. Czy weźmiesz udział w głosowaniu?

- Przygotowujemy duży pakiet "zielonej i niebieskiej infrastruktury", który będziemy zgłaszać o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej – dodaje Krzysztof Kukucki. - Park na Grzywnie jest jego elementem. Realizacja po zdobyciu dofinansowania. Liczę, że uda nam się rozpocząć prace w roku 2024.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto