Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych we Włocławku realizują dodatkowe projekty nawet w czasie zdalnego nauczania

Online
Od 12 marca uczniowie pozostają w domach, realizując zdalne nauczanie. Mimo to znajdują czas na zajęcia dodatkowe. Zobaczcie, jak radzą sobie z nową sytuacja uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych we Włocławku.

Przymusowa izolacja nikomu nie służy, zwłaszcza młodym ludziom. Niemożność spotkań z rówieśnikami, kontaktów z klasą, z nauczycielami, niekiedy problemy z dostępem do Internetu prowadzić mogą do sytuacji stresujących, a w skrajnych przypadkach do izolacji i wykluczenia. W szczególnie trudnym położeniu znaleźli się uczniowie pochodzący z odległych miejscowości czy też z niepełnosprawnościami. Kiedy nie może w pełni uczestniczyć w życiu codziennym - nie funkcjonuje normalnie. Do takich sytuacji nie wolno dopuścić, zwłaszcza nauczycielom i pedagogom.

Wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów i zapobiegając różnym przejawom wykluczenia, Zespół Szkół Samochodowych im. T. Kościuszki nie zaprzestaje działań integrujących społeczność szkolną. Najlepszą formą, wielokrotnie sprawdzoną, są projekty edukacyjne, realizowane w czasach zagrożenia koronawirusem w formie online. To nowe wyzwanie dla nauczycieli i uczniów, ale też znak czasów współczesnych. Mimo trudności - nie można czekać, trzeba się rozwijać i doskonalić, by nie zaprzepaścić osiągniętych sukcesów.

Jednym z nich jest Szkoła Dialogu, w której uczestniczy od 2014 roku. Cel przedsięwzięcia to poszukiwanie wspólnej, polsko-żydowskiej historii i odnajdywanie miejsc łączących się z obecnością narodu żydowskiego na ziemiach polskich (a takich we Włocławku nie brakuje). Każdego roku młodzież, poszerzając wiedzę na temat obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój naszego kraju, poznaje dziedzictwo żydowskie w najbliższym otoczeniu. W ramach realizacji projektu powstały, m.in. filmy, teledysk, prezentacje multimedialne, interaktywny przewodnik po ulicach Włocławka zamieszkałych dawniej przez Żydów, gra miejska, odbyły się liczne spotkania z ocalałymi ofiarami Holocaustu i ich rodzinami czy z propagatorami kultury żydowskiej. Zdobyte nagrody, dyplomy i certyfikaty potwierdzają wysoki poziom wykonania zadań. Tegoroczne podsumowanie projektu, przeprowadzone w wersji online, przyniosło kolejne wyróżnienie.

W realizacji zadań zawsze biorą udział uczniowie pochodzący z różnych miejscowości, a także z niepełnosprawnościami. Podejmowanie działania integrują środowisko szkolne i lokalne, eliminują przejawy dyskryminacji, uczą tolerancji i poszerzają wiedzę na temat wielokulturowości państwa polskiego.

- Jestem zachwycony tym, co robicie. Weszliście na fantastyczną drogę – powiedział przewodniczący Rady Fundacji Forum Dialogu do młodzieży realizującej tegoroczny projekt.

Nowy projekt, również zrealizowany w czasach pandemii, to „Lekcje z Temidą”. W kwietniu tego roku uczniowie szkolili się z zakresu prawa i praw konsumenta. Tematyka spotkania dotyczyła również zjawisk coraz częściej spotykanych w życiu – stalkingu, prześladowań w szkole i możliwości działań prawnych na tego typu zagrożenia. Projekt realizowali uczniowie z klas integracyjnych, w tym osoby ze specjalnymi potrzebami. Zajęcia online sprzyjały integracji pierwszoklasistów, wyposażyły ich w wiedzę prawniczą, niezbędną do odnalezienia się w przestrzeni współczesnej. Pozwoliły sprawdzić w praktyce TIK. Przyniosły szkole certyfikat udziału w „Ogólnopolskim programie przeciwdziałania przyczynom przestępczości skierowanym do dzieci i młodzieży”.

Realizacja projektów edukacyjnych, zwłaszcza w czasach zagrożenia, jest dużym wyzwaniem. Wymaga dobrej organizacji pracy, a przede wszystkim zaangażowania opiekunów i uczniów. Sukcesy rekompensują włożony wysiłek i dają radość z integracji środowiska szkolnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto