Ulica 3 Maja we Włocławku stanie się woonerfem. Tak ma wyglądać po przebudowie [wizualizacje]

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Wizualizacja ul. 3 Maja we Włocławku nadesłana na konkurs "Ulica 3 Maja woonerfem” przez Pracownię Sawawa
Wizualizacja ul. 3 Maja we Włocławku nadesłana na konkurs "Ulica 3 Maja woonerfem” przez Pracownię Sawawa rewitalizacja.wloclawek.eu
Ulica 3 Maja we Włocławku ma stać się woonerfem – bezpieczną, wielofunkcyjną i atrakcyjną przestrzenią miejską, w której pojawią się nawiązania do lokalnej tradycji. We wtorek 12 października 2021 roku podpisano umowę na wykonanie dokumentacji projektowej dla tego projektu.

Zobacz wideo: Tak znika wiadukt w Bydgoszczy

Konkurs projektowy wygrała pracownia z Warszawy
Prace na konkurs architektoniczny „Ulica 3 Maja woonerfem” nadesłały zespoły z Warszawy, Chorzowa i Szczecina. Wszystkie nadesłane prace spełniały wymogi formalne. Wyniki konkursu poznaliśmy w maju 2021 roku. Zwyciężył projekt zgłoszony przez Pracownię Sawawa z Warszawy.

- Podstawowymi założeniami zwycięskiego projektu Pracowni Sawawa z Warszawy, były: ochrona i wyeksponowanie historycznej przestrzeni ulicy 3 Maja poprzez podkreślenie jej wartości urbanistycznych i architektonicznych, stworzenie przyjaznego i bezpiecznego obszaru dla wszystkich użytkowników ulicy oraz urządzenie reprezentacyjnej, wielofunkcyjnej i atrakcyjnej przestrzeni miejskiej, która przyczyni się do aktywizacji parterów usługowych oraz wnętrz kwartałów zabudowy powiązanych funkcjonalnie z ulicą 3 Maja i Śródmieściem – informował Urząd Miasta Włocławek po rozstrzygnięciu konkursu.

Podpisano umowę na wykonanie dokumentacji projektowej przebudowy ul. 3 Maja we Włocławku

Przypomnijmy, że zwycięzca konkursu architektonicznego „Ulica 3 Maja woonerfem”, oprócz nagrody finansowej, otrzymał również możliwość przystąpienia do negocjacji umowy na wykonanie dokumentacji projektowej dla wspomnianego zadania.

We wtorek 12 października 2021 roku, prezydent Włocławka Marek Wojtkowski podpisał umowę z warszawską Pracownią Sawawa na przygotowanie kompletnej dokumentacji projektowej dla tego zadania.

- Ulica 3 Maja będzie woonerfem. Dziś w Urzędzie Miasta Włocławek podpisałem umowę na projekt. To oznacza, że teraz architekci z Pracowni Sawawa za kwotę ponad 430 tysięcy złotych stworzą kompletną dokumentację projektową tego zadania. Zgodnie z zapisami, dokumentacja powinna być gotowa w ciągu pięciu miesięcy – napisał na Facebooku prezydent Włocławka Marek Wojtkowski.

Ulica 3 Maja we Włocławku ma być wygodna dla pieszych

W projekcie nadesłanym na konkurs przez Pracownię Sawawa, przestrzeń uliczna na ul. 3 Maja we Włocławku została dostosowana do prędkości i wygody ruchu pieszego. Piesi mają mieć uprzywilejowany dostęp do przestrzeni przy pierzejach usługowych, przestrzeni wydzielonych wielofunkcyjnych placyków oraz centralnie położonego ciągu pomiędzy szpalerami drzew.

- Centrala część ulicy poszczególnych odcinków ulicy oraz placyków jest również udostępniona dla uspokojonego ruchu samochodów (jednokierunkowego) oraz ruchu rowerowego (dwukierunkowego). Pojazdy te powinny poruszać się jednak wolniej i ustępować pierwszeństwa pieszym, na co wskazuje sposób urządzenia przestrzeni ulicznej – informował Urząd Miasta Włocławek w maju 2021 roku, po rozstrzygnięciu konkursu.

Będą także nawiązania do włocławskiego fajansu

Na ulicy 3 Maja we Włocławku miałyby znaleźć się również elementy małej architektury oraz motywy artystyczne i nawiązania do lokalnej tradycji. W projekcie zamieszczono między innymi: meble miejskie ozdobione wzorami charakterystycznymi dla włocławskiego fajansu.

- Unikalnym elementem wyposażenia przestrzeni ulicy będą indywidualnie zaprojektowane kamienne ławy, kubiki – postumenty i tablice informacyjne. Podobne elementy mogą być stosowane również w innych częściach miasta, np. w sąsiedztwie obiektów historycznych lub miejsc związanych z lokalną tradycją – czytamy w zwycięskim projekcie.

Na pięciu lokalnych placykach, które wydzielone zostaną w przestrzeni ulicy, umieszczone zostaną postumenty i tablice informacyjne poświęcone wybitnym osobom związanym z historią Włocławka. Mowa o:

  • rzeźbiarzu Stanisławie Zagajewskim;
  • inżynierze-wynalazcy Józefie Tykocińskim;
  • kpt. Stanisławie Skarżyńskim;
  • biochemiku Tadeuszu Reichsteinie;
  • malarzu Aleksandrze Laszenko.

Nie zabraknie także przestrzeni dla najmłodszych mieszkańców miasta – z myślą o nich powstaną mini place zabaw. Będą też niewielkie place rekreacyjne (np. ze stolikami do gry w szachy) i więcej zieleni – m.in. drzew krzewów.

W projekcie zamieszczono także kosztorys. Łączy koszt prac projektowych wyceniono na 439 110 zł brutto, natomiast łączny koszt prac budowlanych związanych z przebudową ulicy, wyceniono na 9 800 025 zł brutto.

- Bardzo się cieszymy że tym razem urbanistyka doczeka się szybkiej realizacji. Zaczynamy przekuwać Idee konkursowe na przebudowę ulicy 3 Maja we Włocławku w rzeczywistość! Będzie pięknie, stylowo i zielono – zapewnia na Facebooku Pracownia Sawawa z Warszawy, która przygotuje kompletną dokumentacją projektową dotyczącą przebudowy ul. 3 Maja we Włocławku.

 

Wizualizacja ul. 3 Maja we Włocławku nadesłana na konkurs "Ulica 3 Maja woonerfem” przez Pracownię Sawawa

Ulica 3 Maja we Włocławku stanie się woonerfem. Tak ma wyglą...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie