Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Ciechocinku będzie komunikacja miejska. Projekt nawiązuje do tężni. Zobacz wizualizacje [zdjęcia]

Krzysztof Górski
Krzysztof Górski
Po Ciechocinku będą jeździć autobusy elektryczne. Powstanie też nowoczesny przystanek nawiązujący swoją elewacją do fragmentów tężni
Po Ciechocinku będą jeździć autobusy elektryczne. Powstanie też nowoczesny przystanek nawiązujący swoją elewacją do fragmentów tężni UM Ciechocinek
Ciechocinek planuje uruchomić komunikację miejską. Po uzdrowisku będą kursować autobusy elektryczne. Wartość takiego pojazdu to ok. 2 mln. złotych.

Zobacz wideo: Koniec z odmową przyjęcia mandatu? Jest nowy projekt.

Ciechocinek doczeka się komunikacji miejskiej

O tym, że w Ciechocinku mają pojawić się miejskie autobusy lokalny magistrat informował już pod koniec ubiegłego roku. - Zakończyliśmy konsultacje, analizy i przygotowania do realizacji nowego jakościowo zadania dla ciechocińskiego samorządu. Uruchamiamy komunikację miejską! - poinformował w październiku 2020 roku burmistrz Leszek Dzierżewicz.

Wówczas władze Ciechocinka rozpoczęły poszukiwania firmy przewozowej. Wiadomość o zamiarze uruchomienia komunikacji miejskiej w uzdrowisku dotarła do przedstawicieli handlowych Firmy ARP E-VEHICLES Sp. z o.o. z Solca Kujawskiego, którzy zaproponowali prezentację autobusu elektrycznego "Pilea". Jest to pojazd będący efektem prac koncepcyjnych i badawczych polskich inżynierów i konstruktorów, który wykonany został w 60 proc. z komponentów polskich. Produkcja seryjna tego typu autobusów rozpoczęła się w 2020 roku.

-W przyszłorocznym projekcie budżetu zaplanowane zostaną środki finansowe na uruchomienie komunikacji miejskiej, a także przystanku autobusowego dla pojazdów rejsowych wraz z pełną infrastrukturą towarzyszącą - poinformował Leszek Dzierżewicz, burmistrz Ciechocinek. - Będą więc bezpieczne perony dla pasażerów, wygodne miejsca postojowe dla parkujących autobusów i samochodów osobowych, miejsca postojowe dla taxi, odrębny przystanek dla komunikacji miejskiej, stacja ładowania pojazdów elektrycznych

Co ciekawe, pewne elementy elewacji przystanku dla komunikacji miejskiej nawiązywać będą fragmentów ciechocińskich tężni.

W projekcie uwzględniony zostanie również obiekt kubaturowy, a w nim poczekalnia, kasa i zaplecze sanitarne. Oczywiście w obszarze tym nie zabraknie zieleni i ławeczek, wszak wszystko to funkcjonować będzie w uzdrowisku - dodaje włodarz miasta.

Zależnie od wariantu taki autobus na pokład zabiera od 36 do 48 pasażerów, w tym od 29 do 39 na miejscach siedzących. W związku z zapowiedzią ogłoszenia przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej konkursu na dofinansowanie zakupu pojazdów innowacyjnych, miasto ma zamiar aplikować o środki, które umożliwiłyby zakup tego typu (ekologicznego) autobusu. Jego wartość to 2 miliony złotych.

Przypomnijmy, że komunikacja miejska w Ciechocinku planowana jest na dwóch liniach. Obie będą miały charakter okrężny: ich trasy mają rozpoczynać się i kończyć na ul. Kopernika w okolicy nieczynnego dworca kolejowego. Pierwsza z nich będzie przemierzała ul. Narutowicza, Jana Pawła II, Kopernika, Bema, aleję 700-lecia, Nieszawską, Słowackiego, Polną i Zdrojową. Druga będzie obsługiwała osiedle Słońsk Górny. Dotrze tam przez Narutowicza, Widok, Mickiewicza, Wojska Polskiego i Słońską. Z powrotem autobus będzie jechał ul. Traugutta, Solną, Warzelnianą, Wołuszewską i Kościuszki. Planowane jest 8 kursów dziennie przez 5 dni w tygodniu.Z pojazdów, za opłatą, będą mogli skorzystać wszyscy zainteresowani – zarówno stali mieszkańcy miasta, jak i kuracjusze oraz inni turyści.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto