Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kinie "Nawojka" w Lipnie znaleziono karabin. Broń zabezpieczyła policja

Małgorzata Chojnicka
Małgorzata Chojnicka
Na strychu lipnowskiego kina „Nawojka”, pod podłogą znaleziono ukrytą broń. To karabin stayr mannlicher, będący m.in. przed drugą wojną światową na wyposażeniu Wojska Polskiego.
Na strychu lipnowskiego kina „Nawojka”, pod podłogą znaleziono ukrytą broń. To karabin stayr mannlicher, będący m.in. przed drugą wojną światową na wyposażeniu Wojska Polskiego. Nadesłane
Podczas prac remontowych w kinie „Nawojka” w Lipnie znaleziono na strychu ukrytą broń. To karabin stayr mannlicher, będący przed drugą wojną światową na wyposażeniu Wojska Polskiego. Czy uda się wyjaśnić tę zagadkę.

Zobacz wideo: 500 plus. Od lutego 2022 nowy nabór - wnioski tylko online

od 16 lat

Na strychu lipnowskiego kina „Nawojka”, pod podłogą znaleziono ukrytą broń. To karabin stayr mannlicher, będący m.in. przed drugą wojną światową na wyposażeniu Wojska Polskiego. Obok niego leżała wizytówka, na której odwrocie napisano odręcznie – „Szczęsny Rutkowski, maj. Kulin”.

- Broń znaleźli pracownicy firmy budowlanej, która remontuje kino – wyjaśnia Arkadiusz Świerski, dyrektor Miejskiego Centrum Kulturalnego w Lipnie. – Natychmiast powiadomiliśmy policję, która ją zabezpieczyła. Chcielibyśmy rozwiązać zagadkę jej pojawienia się w tym miejscu. Przy broni znaleźliśmy wizytówkę, na której odwrocie widnieje odręcznie napisane imię i nazwisko. To Szczęsny Rutkowski.

Jak udało się ustalić, Szczęsny Rutkowski był synem dziedzica Szpetala. Po podziale majątku z rodzeństwem przypadł mu folwark w Kulinie pod Włocławkiem, gdzie zamieszkał. Jednak większość czasu spędzał w Warszawie. Był malarzem, publicystą i krytykiem artystycznym. Wiadomo, że jako ochotnik brał udział w wojnie polsko – bolszewickiej. Został aresztowany przez hitlerowców i wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie zmarł 2 grudnia 1940 r.

Okoliczności jego zatrzymania nie są znane. Można jednak popuścić wodze fantazji i stworzyć dość wiarygodną historię. Przyjmując oczywiście, że karabin faktycznie do niego należał. Musiał obawiać się aresztowania, bo hitlerowcy od razu przystąpili do likwidacji polskiej inteligencji. On jako ziemianin i patriota znalazł się natychmiast na celowniku. Trzeba pamiętać też o tym, że Niemcy mieli świetne rozeznanie, kto może być dla nich szczególnie „niebezpieczny”. Na pewno się ukrywał.

- Wypadki mogły potoczyć się błyskawicznie – opowiada Krzysztof Kowalewski z Miejskiego Centrum Kulturalnego w Lipnie. – Szczęsny Rutkowski znalazł się w Lipnie i przechodził obok kina, gdy dostrzegł niemieckich żołnierzy. Wszedł do budynku, a tam schodami na strych. Podniósł deskę w podłodze i schował tam broń. Jeszcze zapisał swoje imię i nazwisko na odwrocie wizytówki, którą miał w kieszeni. Mógł liczyć na to, że jeśli uniknie aresztowania, uda mu się po nią wrócić. Jednak tak się nie stało, a karabin przeleżał sobie w ukryciu ponad 80 lat. O pośpiechu świadczy fakt, że karabin nie był w nic zawinięty.

Jeśli ktoś z naszych Czytelników dysponuje jakąkolwiek wiedzą na ten temat, bardzo prosimy o kontakt. Może wspólnymi siłami rozwikłamy tę pasjonująca zagadkę. Wszak stare budynki do tej pory kryją wiele tajemnic.

Sama historia budynku, w którym mieści się kino „Nawojka” jest wyjątkowo interesująca. Powstał on jako cerkiew. –

W Lipnie mniejszość prawosławna pojawiła się po upadku powstania styczniowego - wyjaśnia Dorota Kostecka, sekretarz Towarzystwa Miłośników Ziemi Dobrzyńskiej. - W mieście stacjonowały wówczas wojska rosyjskie, a od 1896 roku 3 pułk uralski, który posiadał własny szpital, koszary i stadninę koni. W 1885 roku wybudowali cerkiew pod wezwaniem św. Trójcy w centrum miasta przy ulicy Gdańskiej, obecnie Mickiewicza. Cerkiew ta przestała być użytkowana w 1912 roku.

Od 1922 roku funkcjonował tam Dom Ludowy. Po remoncie duża sala były wykorzystywana na zebrania czy występy artystyczne. Podczas wojny władze okupacyjne przystosowały budynek na kino. Po jej zakończeniu zaczęło działać w nim kino „Ojczyzna”. Nazwa „Nawojka” funkcjonuje dopiero od lat 70.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto