Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Nieszawie kręcą filmy. Co ma z tego nadwiślańskie miasteczko? [zdjęcia]

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
W Nieszawie nakręcone były sceny do najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego "Wesele 2".
W Nieszawie nakręcone były sceny do najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego "Wesele 2". Ewelina Fuminkowska
Kolejna ekipa filmowa zawitała do małej Nieszawy. Po głośnym „Weselu 2” Wojciecha Smarzowskiego nakręcono tu sceny do serialu kryminalnego. Dla nadwiślańskiego miasteczka to niezwykła promocja, a może coś jeszcze?

Każdy, choć raz, oglądał komedię „Wiosna, panie sierżancie” w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego. Film z 1974 roku nagrywany był w Ciechocinku i Nieszawie. Wiele osób żartuje, że od tego czasu mała Nieszawa niewiele się zmieniła. Z pewnością to też przyciąga kolejne ekipy filmowe.

Niedawno wyjechała ekipa serialu kryminalnego o roboczym tytule "Lipowo" na motywach sagi o ludziach z Lipowa Katarzyny Puzyńskiej. Jest to współczesny kryminał, w reżyserii Łukasza Ostalskiego, produkowany dla stacji Player.

- Zapowiedzieli, że jeszcze wrócą. Nieszawa bardzo im się spodobała. Czekają na odbiór serialu i być może będą nagrywać kolejne serie – tłumaczy Przemysław Jankowski, burmistrz Nieszawy.

Ekipa, gdy zobaczyła prom, miała zmienić trochę scenariusz, by nagrać tam kilka scen.
Studio również szukało aktorów w powiecie aleksandrowskim. Dla wielu to nie tylko przygoda, ale także możliwość zarobienia. Za każdy dzień statyści otrzymywali wynagrodzenie.

Wesele 2 i Wojciech Smarzowski w Nieszawie

W Nieszawa pracowała także ekipa głośnego filmu „Wesele 2”. To pewnie za sprawą znanego i cenionego reżysera, Wojciecha Smarzowskiego. Miasteczko na potrzeby filmu bardzo się zmieniło.

Jakie korzyści płyną z nagrywania filmu w małym mieście?

Niewielka Nieszawa, nie miała korzyści finansowych, ale jak mówi burmistrz, Przemysław Jankowski, trudno wyliczyć wszystkie inne zalety.

- Ekipa Wojciecha Smarzowskiego nagrywała film w czasie pandemii. COVID spowodował, że nie było kuracjuszy w Ciechocinku i nie odwiedzali Nieszawy. Dzięki nagrywaniu filmu ruch był w lokalnych sklepikach. W „Weselu 2” główną rolę odegrał rynek i to też skłoniło drugą ekipę do nagrywania scen w Nieszawie – dodaje burmistrz Jankowski.

Dla miasteczka to ogromna promocja. - Pojawiło się logo miasta, na końcu filmu podziękowano mieszkańcom Nieszawy, odnowiono cześć budynków, korzyści czerpali mieszkańcy, którzy także mogli zagrać w filmie – wymienia burmistrz Nieszawy. - Ponadto był spot reklamowy i dużo osób z ciekawości odwiedzało miasto.

Miasto chce stworzyć projekt, który będzie promował Nieszawę jako „polskie Hollywood”. - Chcemy dalej promować nasze miasto, pokazać, że to idealne miejsce do nagrywania filmów. Choć nie jest blisko Warszawy, co dla ekip filmowych wiąże się z kosztami, to korzyści z tego może być więcej – dodaje Przemysław Jankowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto