MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu przyznano Poznańską Nagrodą Literacką. Sromota! To wokalista rockowy i poeta Marcin Świetlicki

Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
Marcin Świetlicki, poeta i wokalista rockowy, laureatem nagrody Poznańskiej Nagrody Literackiej im. Adama Mickiewicza
Marcin Świetlicki, poeta i wokalista rockowy, laureatem nagrody Poznańskiej Nagrody Literackiej im. Adama Mickiewicza Tomasz Bołt
"Nie ma w polszczyźnie pisarza, który tak efektownie i w nieoczywisty sposób rozmawia z Mickiewiczem". Marcin Świetlicki, poeta i wokalista zespołu "Świetliki", laureatem Poznańskiej Nagrody Literackiej im. Adama Mickiewicza. Znamy też nominowanych do nagrody im. Stanisława Barańczaka.

Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tysięcy zł przyznawana jest za całokształt twórczości, natomiast Nagroda – Stypendium im. Stanisława Barańczaka (40 tysięcy zł) trafia do twórcy, który nie ukończył 35 roku życia. 

Świetlicki laureatem Poznańskiej Nagrody Literackiej

W piątek 10 maja ogłoszono, że zwycięzcą i laureatem nagrody Poznańskiej Nagrody Literackiej im. Adama Mickiewicza został Marcin Świetlicki - poeta, prozaik, a także wokalista zespołu Świetliki (i wielu innych, mniejszych projektów muzycznych).

- Z Mickiewiczem Świetlickiego łączy nie tylko data urodzenia. Oczywiście w jego twórczości mamy też wiele nawiązań do romantyzmu i można by śmiało napisać niejedną sprawę na ten temat, ale nie ma chyba w polszczyźnie dzisiaj pisarza, który tak efektownie i w nieoczywisty sposób rozmawia z Mickiewiczem. Choćby za to należało się to Świetlickiemu - mówił prof. Marcin Jaworski, przewodniczący kapituły.

Jak podkreślił prof. Jaworski, Świetlicki to jest jedna z najważniejszych postaci polskiej kultury po osiemdziesiątym dziewiątym roku. Przedstawiciel ważnego dzisiaj najmniejszego pokolenia nestorów polskiej kultury, którzy wpływają na jej kształt. Jak jednak zaznacza przewodniczący, Marcin Świetlicki od początku do dziś budzi kontrowersje i jest twórcą dalekim od oczywistości.

Kiedy wydawał pierwsze tomy, pojawiające się w niskich nakładach, jednocześnie koncertował i wydawał płyty.

- Potem coraz częściej lądował nawet na listach przebojów. Mało któremu polskiemu poecie i polskiej poetce udała się taka sztuka. Wydawał ostentacyjnie kryminały i odnosił tutaj sukcesy, chociaż drwił sobie i z konwencji i z bohatera, który jednak był lekko autoironicznie autobiograficzny. Będąc pisarzem i poetą, ostentacyjnie i prowokacyjnie apolitycznym, był przez polityków wciągany do kanonu, a potem z niego równie efektownie wyrzucany. Ale co najważniejsze Świetlicki ma fenomenalny słuch na polszczyznę. Nikt tak nie obserwuje języka polskiego jak on w latach dziewięćdziesiątych. Świetlicki, podsłuchując to, jak mówimy, jednocześnie narzucił nam sposób mówienia - mówił Jaworski.

Kim jest Marcin Świetlicki?

Marcin Świetlicki opublikował kilkanaście książek poetyckich – debiutował tomem „Zimne kraje” (1992) – m.in. „Schizma” (1994), „Pieśni profana” (1998), „Czynny do odwołania” (2001), „Muzyka środka” (2006), „Jeden” (2013), „Drobna zmiana” (2016). Jest autorem powieści kryminalnych „Dwanaście” (2006), „Trzynaście” (2007), „Jedenaście” (2008). Wśród nagrań płytowych zespołu Świetliki, w którym jest wokalistą ukazały się m.in. „Ogród koncentracyjny” (1995), „Złe misie” (2001), „Las Putas Melancólicas y Exclusivas” (2005), „Sromota” (2013). Jest laureatem wielu nagród literackich m.in.: Georga Trakla (1991), Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1996), Nagrody Literackiej Gdynia (2009, 2014), trzykrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike.

W 2017 roku ukazał się tom rozmów z Marcinem Świetlickim przeprowadzonych przez Rafała Księżyka – „Nieprzysiadalność”. A w ostatnich latach nakładem Wydawnictwa Wolno ukazał się obszerny wybór wierszy „Wybór” (2021), autorski audiobook „Wiersze” (autor, lektor i przypadkowe lafiryndy) (2022) oraz najnowszy tom poetycki „Sierotka” (2023).

Stypendium im. Stanisława Barańczaka

10 maja na konferencji prasowej w Rektoracie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza Prezydent Jacek Jaśkowiak ogłosił nazwiska nominowanych do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka. Są nimi:

  • Justyna Kulikowska za książkę poetycką „Obóz zabaw” (Wydawnictwo Wojewódzkiej Bibliotek i Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Poznań 2023);

  • Piotr Sadzik za książkę eseistyczną „Regiony pojedynczych herezji. Marańskie wyjścia w prozie polskiej XX wieku” (Wydawnictwo Austeria, Kraków 2022);

  • Aga Zano za przekład czterech książek: Bernardine Evaristo, „Dziewczyna, kobieta, inna” oraz „Mr Loverman” (Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2021 i 2023), Charles Yu, „Ucieczka z Chinatown” (Wydawnictwo ArtRage, Warszawa 2023), Joshua Cohen, „Rodzina Netanjahu” (Wydawnictwo Agora, Warszawa 2023).

Gala Poznańskiej Nagrody Literackiej i ogłoszenie laureatów odbędzie się 24 maja o godz. 19 w CK ZAMEK w Poznaniu.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Natalia Przybysz wystąpi 6 lipca

Enea Edison Festival 2024 w Baranowie pod Poznaniem zamyka l...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: W Poznaniu przyznano Poznańską Nagrodą Literacką. Sromota! To wokalista rockowy i poeta Marcin Świetlicki - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto