Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W SP 23 we Włocławku pracę straci wielu nauczycieli

Redakcja
WA
Od września nie będzie już klas gimnazjalnych w podstawówkach. Ilu nauczycieli straci w związku z tym pracę w szkołach we Włocławku?

Z jednej strony likwidacja gimnazjów, a z drugiej nabór tak zwanego podwójnego rocznika do szkół średnich. W podstawówkach uczniów i obowiązków ubędzie, więcej będzie ich za to w liceach czy technikach.

- W tym upatrujemy szansy na to, by skala zwolnień we Włocławku była jak najmniejsza - mówi Krzysztof Buszka, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego we Włocławku. - Walczymy o każdego nauczyciela. Dyrektorki Szkoły Podstawowej nr 23 i Liceum Ziemi Kujawskiej na przykład porozumiały się, zawarły niepisaną umowę, że nauczyciele, którzy uczyli w klasach gimnazjalnych, będą mogli liczyć na pracę w związku z przyjęciem do liceum podwójnego rocznika. Liczę, że podobne rozwiązania zastosują też inne szkoły. Jako związek jesteśmy w stałym kontakcie z miastem.

Jak tłumaczy Karina Caban, dyrektor Szkoły Podstawowej we Włocławku, jako takiego porozumienia nie ma. Czym innym jednak jest uzupełnianie godzin przez nauczyciela w innej placówce niż ta macierzysta.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy w SP 23 pracę w związku z reformą mogłoby stracić nawet 20 belfrów (a w sumie z tymi, którym kończy się umowa może być ich nawet 40).

- To informacje grubo przesadzone - zapewnia dyrektorka. - Nie chciałabym mówić o szczegółach, bo jesteśmy w trakcie przygotowywania dokumentów kadrowych.

Ilu nauczycieli z podstawówek w skali całego miasta pozostanie bez pracy w związku z reformą oświaty i likwidacją gimnazjów?

- Na dziś trudno jest stwierdzić, ilu nauczycieli może stracić pracę, ponieważ nieznany jest nabór do szkół ponadpodstawowych oraz nie są jeszcze zatwierdzone arkusze organizacji pracy szkół na rok szkolny 2019/2020 - informuje Bartłomiej Kucharczyk, kierownik referatu komunikacji społecznej w magistracie.

Ratusz rozeznawał już temat i wstępnie wiadomo, nauczycieli jakich przedmiotów będzie brakować w nowym roku szkolny.

- Anglistów, matematyków, nauczycieli fizyki - mówi Barbara Moraczewska, zastępca prezydenta Włocławka, odpowiedzialna między innymi za oświatę.

Brakować też będzie nauczycieli przedmiotów zawodowych, ale to już inny problem. Fachowcy wolą pracować w firmach, nie decydują się na zatrudnienie w szkołach, stąd braki kadrowe.

Zobacz ciekawe artykuły w regionie

Najlepsze fotokolaże z klubów i dyskotek w 2018 roku [mnóstwo zdjęć, piękne kobiety]

Najlepsze fotokolaże z klubów i dyskotek w 2018 roku [mnóstw...

Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto