Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W tych urzędach województwa kujawsko-pomorskiego zapłacisz kartą lub smartfonem

GM
arch.
Zamiast portfela – karta płatnicza lub smartfon. Rewolucja bezgotówkowa wkracza do urzędów

Chcąc zapłacić za rejestrację pojazdu czy wydane dokumenty w urzędach, nie musimy już zabierać ze sobą gotówki. Wystarczy, że będziemy posiadać kartę płatniczą bądź smartfon z dostępem do Internetu. Ta bezgotówkowa rewolucja to efekt uruchomienia na początku kwietnia tego roku przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową SA ogólnopolskiego Programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego wnioski o przystąpienie do programu złożyły 22 urzędy.

Wśród nich znalazły się: Gmina Aleksandrów Kujawski, Bobrowniki, Bobrowo, Chełmno, Chełmża, Choceń, Dobre, Dębowa Łąka, Fabianki, Janikowo, Janowiec Wielkopolski, Lubraniec, Miasto Rypin, Nakło nad Notecią, Osielsko, Pakość, Skrwilno, Strzelno, miasto i gmina Piotrków Kujawski, powiat Nakielski i Żniński oraz starostwo powiatowe w Inowrocławiu.

20 czerwca w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyło się spotkanie m.in. z przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju oraz Krajowej Izby Rozliczeniowej. Po uwzględnieniu uwarunkowań technicznych i prawnych Urząd Miasta Włocławek zamierza złożyć akces przystąpienia do programu dla wybranych płatności.

Projekt zakłada bezpłatne wyposażenie urzędów wszystkich szczebli – wojewódzkich, marszałkowskich, urzędów miast i gmin, starostw powiatowych - w zależności od wybranego rozwiązania - w terminale POS, czyli terminale płatnicze, jakie są nam znane choćby ze sklepów oraz / lub usługę WebPOS Paybynet, która jest rodzajem terminala wirtualnego, umożliwiającego wykonywanie płatności za pomocą smartfonu, w oparciu o mobilne aplikacje bankowe. Oznacza to, że urzędy nie płacą za instalację i używanie terminali POS i usługi WebPOS Paybynet. Żadnych opłat z tytułu realizowanych płatności nie ponoszą także klienci.

– KIR konsekwentnie realizuje strategię cyfrowego przyspieszenia, angażując się w projekty sektorowe na rzecz podnoszenia poziomu digitalizacji usług publicznych. Naszym zadaniem jest wspieranie działań umożliwiających popularyzację obrotu bezgotówkowego i elektronicznych procesów we wszystkich możliwych obszarach gospodarki – mówi Dariusz Marcjasz, wiceprezes Zarządu KIR.

Jak zapłacić bezgotówkowo w urzędzie
Płatność kartą w terminalu płatniczym POS to nie jedyna opcja, z której możemy skorzystać w ramach Programu. Miłośnicy nowych technologii mogą także wybrać możliwość zapłacenia w urzędzie smartfonem, z wykorzystaniem aplikacji mobilnej banku obsługującej płatności BLIK, lub aplikacji PeoPay. Jak to zrobić? W przypadku terminala płatniczego POS i kodów BLIK, wystarczy zalogować się do bankowości mobilnej i podać urzędnikowi kod BLIK, a następnie potwierdzić transakcję w aplikacji mobilnej swojego banku. Korzystając z WebPOS Paybynet, mamy możliwość użycia: kodu BLIK z aplikacji mobilnej Banku PKO BP lub aplikacji PeoPay Banku Pekao S.A., gdzie procedura działa bardzo podobnie, z tym, że zamiast kodu BLIK podajemy swój numer telefonu. W obydwu przypadkach na smartfonie pojawi się prośba o zatwierdzenie płatności, którą urzędnik wprowadzi do systemu. W celu zakończenia transakcji należy ją zaakceptować na własnym smartfonie. Wykonując płatność za pośrednictwem WebPOS Paybynet, nie musimy udawać się do kasy – dokonamy jej przy stanowisku obsługi klienta.

Polacy lubią płacić bez gotówki
Program służący upowszechnianiu płatności bezgotówkowych jest wdrażany na szeroką skalę od początku kwietnia 2017 r., ale już teraz wiadomo, że Polacy będą z niego chętnie korzystać. Z przeprowadzonego wcześniej pilotażu, w którym uczestniczyło 130 urzędów z całego kraju wynika, że taka forma regulowania zobowiązań cieszy się wśród konsumentów znacznym powodzeniem. – W okresie od sierpnia ubiegłego roku do końca marca tego roku za pośrednictwem dostarczonych terminali klienci urzędów dokonali ponad 48 tys. płatności na kwotę przeszło 7,1 mln zł. – mówi Tadeusz Kościński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju. Poziom zainteresowania udziałem w Programie systematycznie rośnie.

Codziennie kolejne urzędy zgłaszają chęć uczestnictwa.

Szczegółowe informacje o Programie są dostępne na stronie www.mr.gov.pl/bezgotowka oraz www.kir.pl/program.

Wideo. Polacy pokochali płatności bezgotówkowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kujawskopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto